Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

12. 5. 2021

Při slavnostním otevření plzeňské katedrály sv. Bartoloměje se spojí biskupství, město, filharmonie i divadlo

/ Rubrika: z České republiky
Katedrála sv. Bartoloměje po třech letech otevře své brány veřejnosti. Program k jejímu otevření od 2. do 6. června nabídne koncert varhaníků tří katedrál, Plzeňské filharmonie nebo opery Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Celý červen bude na plzeňském náměstí Republiky nainstalována výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze mapující historii i současnost katedrály. Projekčně stojí za největší revitalizací v posledních sto letech architektonický Atelier Soukup, Opl, Švehla.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Tajemství partnerských vztahů

/ Rubrika: z České republiky
pro zadané i nezadané. Věříme, že to může být přínosné a zajímavé i pro vás, je to stejně jako na podzim online formou, takže se může připojit kdokoliv odkudkoliv. Můžete se těšit na zajímavá témata, jako např. sebepojetí, vztah, dimenze lásky, chození a etapy chození, mužství a ženství, komunikace ve vztahu. Součástí je i možnost využít individuální konzultace s lektorkou. Začíná se v týdnu od 24.5.2021.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Ztišení u Pánových nohou pro zdravotníky a dobrovolníky ve zdravotnictví

/ Rubrika: z České republiky
Na zájem a přání zdravotníků zastavit se, načerpat síly, ztišit se, ale i vzájemně se obohatit, reaguje „Jsme blízko vám – Institut klinické pastorační péče“ svou nabídkou připravovaných akcí.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Biskup František Radkovský bude sloužit zádušní mši za oběti koronaviru

/ Rubrika: z České republiky
V neděli 16. května od 18:00 bude pod záštitou hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka sloužena mše svatá za oběti pandemie covid-19. Mši svatou bude v kostele Povýšení sv. Kříže v Karlových Varech-Rybářích celebrovat biskup František Radkovský.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Aktualizovaný program: Oslavy 300. výročí blahořečení sv. Jana Nepomuckého - Nepomuk 2021

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám aktualizovaný program oslav 300 let od blahořečení sv. Jana Nepomuckého, kterého si v květnu 2021 připomene město Nepomuk. Jedná se o největší událost v novodobé historii této obce, ve které se celosvětově nejznámější český světec kolem roku 1340 narodil.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Aplikace Noc kostelů pro Android

/ Rubrika: z České republiky
Pro návštěvníky letošní Noci kostelů je k dispozici další možnost, jak si předem naplánovat vlastní program z široké nabídky, kterou pořadatelé chystají. Kromě již tradičních webových stránek www.nockostelu.cz a různých tiskovin je možné využít také aplikaci pro zařízení se systémem Android.
 
Celý příspěvek

11. 5. 2021

Papež František ustanovil službu laického katechety

/ Rubrika: z České republiky
Svatý stolec zveřejnil dnes 11. května 2021 Motu proprio „Antiquum ministerium“, kterým papež František ustanovuje službu laického katechety. Cílem je podpořit evangelizaci současného světa zdola, v laickém prostředí, aniž bychom - jak zdůrazňuje papež - upadali do klerikalizace.
 
Celý příspěvek

10. 5. 2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. května 2021

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
 
Celý příspěvek

10. 5. 2021

Poselství Svatého otce k 55. světovému dni sdělovacích prostředků

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám poselství papeže Františka k 55. světovému dni sdělovacích prostředků, který si budeme připomínat 16. května 2021.
 
Celý příspěvek

10. 5. 2021

Biskup Vlastimil Kročil slaví dnes 60. narozeniny

/ Rubrika: z České republiky
Českobudějovický sídelní biskup Vlastimil Kročil slaví dnes, 10. května, své 60. narozeniny.
 
Celý příspěvek

10. 5. 2021

Iter Europeum: Česká připomínka nad hrobem sv. Cyrila

/ Rubrika: z České republiky
Bohoslužba v bazilice sv. Jana na Lateránu včera zahájila oslavy 50. výročí navázání diplomatických vztahů Evropské unie se Svatým stolcem. V rámci projektu nazvaného Iter Europaeum je připomene série „historických vycházek do římských kostelů, které mají zvláštní vazbu k jednotlivým evropským národům.
 
Celý příspěvek

9. 5. 2021

Papež František: Láska znamená otvírat své srdce druhým

/ Rubrika: z České republiky
„Milovat jako Kristus znamená říkat ne jiným „láskám“, které nám svět nabízí: lásku k penězům, k úspěchu, k marnivosti, k moci…. Kdo miluje peníze, nemiluje jako Ježíš. Tyto klamné cesty falešné lásky nás odvádějí od lásky k Pánu a vedou nás k tomu, abychom byli stále sobečtější, narcističtější a panovačnější," řekl dnes mimo jiné Svatý otec ve své promluvě před modlitbou Regina Coeli, která byla věnovaná lásce.
 
Celý příspěvek

8. 5. 2021

Červená středa se bude letos konat 24. listopadu

/ Rubrika: z České republiky
Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 24. listopadu.
 
Celý příspěvek

7. 5. 2021

Biskup Vokál slaví 10. výročí svého biskupského svěcení

/ Rubrika: z České republiky
Dnes je to 10 let ode dne, kdy byl Mons. Jan Vokál vysvěcen kardinálem Tarcisiem Bertonem SDB v římské bazilice sv. Petra na biskupa. Spolusvětiteli se stali kardinál Dominik Duka OP a arcibiskup Erwin Josef Ender. Úřadu se ujal jako 25. biskup královéhradecký. Jako biskupské motto si zvolil text: „Pod tvou ochranou.“
 
Celý příspěvek

7. 5. 2021

Svatý stolec zveřejnil poselství ke Světovému dni migrantů a uprchlíků

/ Rubrika: z České republiky
»Ke stále širšímu “my”«, takový název nese poselství ke 107. Světovému dni migrantů a uprchlíků, připadajícímu v katolické církvi na poslední neděli v září, letos tedy 26. září. Poselství včera zveřejnil Svatý stolec a přiblížil brífink v tiskovém středisku, na němž vystoupili zástupci sekce pro migranty vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
 
Celý příspěvek

7. 5. 2021

Nedělní videokázání (nejen) pro děti - 6. neděle velikonoční

/ Rubrika: z České republiky
Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 24. listopadu.
 
Celý příspěvek

6. 5. 2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc květen 2021

/ Rubrika: z České republiky
Modleme se za pokojné řešení sporu na Ukrajině, jeho oběti a ty, které zasáhla bolest.
 
Celý příspěvek

6. 5. 2021

Tuto neděli se koná sbírka na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu

/ Rubrika: z České republiky
Čeští a moravští biskupové i letos vyzývají věřící ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu. Tato sbírka se bude konat v neděli 9. května, kdy si připomínáme Den modliteb za pronásledované křesťany.
 
Celý příspěvek

6. 5. 2021

50 let diplomatických vztahů Svatého stolce s Evropskou unií

/ Rubrika: z České republiky
50. výročí navázání diplomatických vztahů Evropské unie se Svatým stolcem připomene ve Věčném městě projekt nazvaný Iter Europaeum. Každou neděli, počínaje 9. květnem, se zástupci jednotlivých členských států zúčastní “historických vycházek” do římských kostelů, ve kterých budou připraveny expozice připomínající dějiny diplomatických vztahů jednotlivých zemí s Vatikánem.
 
Celý příspěvek

6. 5. 2021

„Skoky do Božího dobrodružství“ - rozhovor s biskupem Kročilem v Katolickém týdeníku

/ Rubrika: z České republiky
V souvislosti s 60. narozeninami biskupa Vlastimila Kročila, které oslaví 10. května, přinášíme rozhovor, který vyšel v Katolickém týdeníku č. 19.
 
Celý příspěvek

6. 5. 2021

Kam se v této době vydat na misijní a mariánskou pouť?

/ Rubrika: z České republiky
V období nejistot a společenských omezení, kdy není moc možností zúčastnit se hromadných poutí, vám Papežská misijní díla prostřednictvím programu „Misijní putování k Panně Marii“ nabízejí návod, jak takové duchovní putování provést v individuálních podmínkách.
 
Celý příspěvek

5. 5. 2021

Papež: Přísná pravidla pro finanční spekulaci

/ Rubrika: z České republiky
„Modleme se, aby ti, kdo nesou odpovědnost za finance, spolu s vládami usměrňovali finanční oblast a chránili občany před nástrahami s nimi spojenými,“ tak zní všeobecný úmysl Světové sítě modlitby s papežem na měsíc květen, k němuž František připojil v krátkém videozáznamu svůj komentář:
 
Celý příspěvek

5. 5. 2021

Centrum pro rodinu pomáhá "sendvičové generaci"

/ Rubrika: z České republiky
"Sendvičová generace" je označení pro ty, kteří se kromě zaměstnání starají současně o děti a stárnoucí rodiče a ocitají se tak v oboustranném tlaku. Vlastní potřeby, velké množství úkolů a nedostatek času mohou přerůst v permanentní stres.
 
Celý příspěvek

5. 5. 2021

Papež František: Kontemplativní modlitba je „průvodce po cestě lásky“

/ Rubrika: z České republiky
Při pravidelné středeční audienci se papež František ve své katechezi zaměřil na téma kontemplativní modlitby. Kontemplace je podle Svatého otce „solí života", protože nám pomáhá následovat Ježíše na cestě lásky.
 
Celý příspěvek

5. 5. 2021

Oslava premonstrátského jubilea na Strahově

/ Rubrika: z České republiky
Premonstrátský řád o letošních Vánocích oslaví 900 let od svého vzniku a prvních slibů svatého Norberta a jeho následovníků. V sobotu 1. května 2021, o svátku přenesení ostatků sv. Norberta na pražský Strahov roku 1627 se uskutečnily právě v této kanonii první z několika řádových oslav jubilea. Slavnou mši svatou v opatské bazilice Nanebevzetí Panny Marie v 10 hodin celebroval litoměřický biskup Jan Baxant.
 
Celý příspěvek

4. 5. 2021

Svatý otec zařadil sedm nových invokací do litanií ke sv. Josefu

/ Rubrika: z České republiky
Kongregace pro bohoslužbu a svátosti zaslala list všem biskupským konferencím, který se týká nových invokací, připojených k litaniím ke sv. Josefu. V těchto litaniích, schválených Svatým stolcem v roce 1909, nyní u příležitosti 150. výročí prohlášení sv. Josefa za Ochránce všeobecné církve, bude tento světec vzýván pod sedmi novými jmény. Na oficiálním překladu pracuje Liturgická komise ČBK.
 
Celý příspěvek

4. 5. 2021

Papež k ministrantům: Nedejte se strhnout k průměrnosti, hledejte vlastní cestu

/ Rubrika: z České republiky
Nenechte se strhnout k průměrnosti, která nás ponižuje, neopouštějte velké ideály, buďte svatí a originální, vybízí papež František ministranty ve zvláštním listu zaslaném do Portugalska. Jeho adresátem je biskup José Manuel Garcia Cordeiro, předseda portugalské Biskupské komise pro liturgii a spiritualitu a pořadatel 25. národní pouti pro ministranty a akolyty. Uskutečnila se 1. května a jejím – vzhledem k pandemii pouze virtuálním - místem setkání byla Fatima.
 
Celý příspěvek

4. 5. 2021

Plzeňská madona po 76 letech opustila katedrálu sv. Bartoloměje

/ Rubrika: z České republiky
Plzeňskou madonu, vzácnou opukovou sochu ze 14. století, zapůjčilo Biskupství plzeňské na unikátní výstavu, kterou po sedmi letech příprav zrealizovala Západočeská galerie v Plzni. Převoz sochy z plzeňské katedrály do výstavní síně Masné krámy se uskutečnil v pátek 30. dubna dopoledne. Výstava "Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh." bude otevřena od úterý 4. května, originál nejvzácnějšího uměleckého díla v Plzni bude k vidění od 20. do 29. května v běžné otevírací době (kromě pondělí denně od 10 do 18 hodin).
 
Celý příspěvek

4. 5. 2021

Katolický týdeník: Skoky do Božího dobrodružství

/ Rubrika: z České republiky
Třináctý českobudějovický biskup VLASTIMIL KROČIL oslaví 10. května šedesátiny. K bilančnímu rozhovoru nás přijal na biskupství, kde se v těchto dnech společně se zaměstnanci zabydluje po rozsáhlé rekonstrukci.
 
Celý příspěvek

4. 5. 2021

Květnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

/ Rubrika: z České republiky
Sluníčko už nám konečně vykouklo zpoza mraků a my si můžeme jaro užívat plnými doušky. Věříme, že k dobré náladě vám přispěje i květnový IN!
 
Celý příspěvek