Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

7. 3. 2021

Třetí den v Iráku věnoval papež František obětem války

/ Rubrika: z České republiky
Papežská návštěva Iráku dnes pokračovala modlitbou za oběti války ve zničeném ninivském městě Mosulu, polední modlitbou v katedrále v Karakoši a mší na stadionu v Irbílu.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2021

Papež navštívil velkého ajatolláha Al-Sistáního v iráckém Nadžafu

/ Rubrika: z České republiky
Druhý den apoštolské návštěvy papeže Františka v Iráku začal v duchu vytváření přátelství mezi náboženskými komunitami. V iráckém Nadžafu, městě, které je hlavním náboženským centrem iráckých šíitů a cílem poutních cest šíitů z celého světa, se papež František setkal s velkým ajatolláhem Al-Sistáním.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2021

Nedělní videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám pravidelné nedělní videokázání P. Romana Vlka nejen pro děti ke třetí neděli postní.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2021

Imám Al-Tajíb k papežské cestě: Historická a odvážná návštěva Iráku

/ Rubrika: z České republiky
Cestu papeže Františka do Iráku, během níž se dnes dopoledne setkal s tamním vůdčím šíitským představitelem Alím Sistáním, přivítal rovněž vrchní imám káhirské univerzity Al-Azhar, Ahmad Muhammad Ahmad Al-Tajíb, který platí za nejvyšší autoritu sunnitského islámu.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2021

Shrnutí druhého dne apoštolské cesty papeže Františka v Iráku

/ Rubrika: z České republiky
Ráno navštívil papež František velkoajatolláha Alího Sistáního, potom zamířil do starověkého Uru na společnou modlitbu abrahámovských náboženství a večer celebroval mši v chaldejském ritu v Bagdádu.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc březen 2021

/ Rubrika: z České republiky
Modleme se za všechny lidi, kteří trpí vzácným onemocněním, a zvláště se modleme za trpící děti.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

Papež František zahájil apoštolskou cestu do Iráku

/ Rubrika: z České republiky
Krátce před osmou hodinou ranní začala 33. mezinárodní cesta Františkova pontifikátu, která jej pod mottem “Všichni jste bratři” zavede do Irácké republiky. Naposledy papež navštívil Thajsko a Japonsko v listopadu 2019. Jak se již stalo tradicí, v předvečer odletu papež svěřil třídenní setkání s iráckým národem do rukou Matky Boží, v modlitbě před mariánskou ikonou Salus Populi Romani v římské bazilice Panny Marie Větší.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

Zemřel P. František Lízna SJ

/ Rubrika: z České republiky
Ve čtvrtek 4. března 2021 ve večerních hodinách zemřel ve věku nedožitých 80 let jezuitský kněz a vězeňský kaplan P. František Lízna. Poslední rozloučení s P. Líznou se uskuteční příští pátek 12. března při mši svaté v 15.00 hodin v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Pohřeb bude živě přenášet TV Noe.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

Jste věřící a chcete pracovat s dětmi? Stále je čas podat si přihlášku na teologickou fakultu

/ Rubrika: z České republiky
Zajímá vás práce s dětmi a víra? Bavilo by vás pracovat ve farnostech nebo vyučovat náboženství? Chcete si rozšířit své dosavadní vzdělání nebo změnit profesní zaměření? Chcete studovat při zaměstnání? Podejte si přihlášku na Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP).
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

František v zemi, která doposud nepřivítala papeže

/ Rubrika: z České republiky
František je prvním papežem, který dnes v poledne za zvuků Ódy na radost ze závěrečné věty Beethovenovy Deváté symfonie vstoupil na půdu Irácké republiky, jediné země v blízkovýchodním regionu, která dosud nezažila papežskou návštěvu, vzhledem k tomu, že cesta Jana Pavla II., plánovaná v jubilejním roce 2000, se nikdy neuskutečnila.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2021

Mše svatá za oběti pandemie, za nemocné a za zdravotníky

/ Rubrika: z České republiky
Rada evropských biskupských konferencí (CCEE) vyzvala k modlitbám za oběti pandemie covid-19. Každá země Evropy bude v jeden den postní doby slavit mši svatou; na Českou republiku připadl 17. březen 2021. Hlavním celebrantem bohoslužby bude pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer, kazatelem generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

Výkonný výbor Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír podpořil obyvatele Myanmaru

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme prohlášení výkonného výboru Justitia et Pax Europe, kterým vyjadřuje solidaritu obraně demokracie a pokojným demonstracím v Myanmaru, a připojuje se tím i k nedávné výzvě papeže Františka.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

František v Iráku – fakta a čísla

/ Rubrika: z České republiky
Historicky ojedinělá, výjimečná svým pandemickým kontextem, nepopiratelně riskantní – všechny tyto přívlastky vystihují nadcházející návštěvu papeže Františka v Iráku, včetně autonomního Kurdistánu, která bude 33. mezinárodní cestou jeho pontifikátu. Čtyřiaosmdesátiletý papež se na ni vydá v pátek ráno, po patnáctiměsíční „internaci“ ve Vatikánu, jak karanténní omezení pohybu označil v jednom z nedávných rozhovorů.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

Papež František osobně podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita Česká republika

/ Rubrika: z České republiky
Papež František navštíví 5. – 8. března 2021 jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák. Chce podpořit mírovou obnovu země, která se ještě nedávno zmítala v krvavém konfliktu. Nábožensky založené útoky vyhnaly ze země mimo jiné stovky tisíc křesťanů, především z oblasti Ninivské nížiny. Její obnovu přijede papež osobně podpořit. Charita Česká republika v Ninive dlouhodobě pomáhá navrátivším se uprchlíkům zajistit si trvalou obživu.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

Největší příběhy všech dob

/ Rubrika: z České republiky
Jeden z největších myslitelů, spisovatelů, pedagogů Jan Amos Komenský napsal: „Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.“ Za nejvýznamnější zdroj moudrosti tento „učitel národů“ považoval Bibli.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

/ Rubrika: z České republiky
Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

/ Rubrika: z České republiky
Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

/ Rubrika: z České republiky
Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

O očkování proti covid-19 v Nemocnici sv. Kříže Žižkov je velký zájem

/ Rubrika: z České republiky
Během první hodiny od zahájení očkování proti covid-19 bylo v církevní Nemocnici sv. Kříže Žižkov zaregistrováno a očkováno přes 15 lidí. Nemocnice v Praze 3 k prvnímu dni očkování 1.3.2021 (9.00 hodin) registruje přes 100 zájemců k očkování.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Benedikt XVI.: Papež je pouze jeden

/ Rubrika: z České republiky
Nemáme dva papeže. Papež je pouze jeden - zdůrazňuje Benedikt XVI. v rozhovoru pro Corriere della sera. Emeritní papež přijal šéfredaktora tohoto italského deníku v předvečer osmého výročí zakončení svého pontifikátu. Novináře znovu zajímala často přetřásaná otázka důvodů jeho odstoupení.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Pražská arcidiecéze spustila nový katechetický web

/ Rubrika: z České republiky
Středisko pro katechezi a výuku náboženství AP připravilo od 1. března 2021 nový přehledné webové stránky (nejen) pro katechety a učitele náboženství.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Světový den migrantů a uprchlíků: nikoli „oni“ a „tamti“, nýbrž jen „my“

/ Rubrika: z České republiky
Svatý stolec zveřejnil téma příštího Světového dne migrantů a uprchlíků, jehož 107. ročník připadne na neděli 26. září. Poselství, jehož název je »Ke stále širšímu “my”«, se bude věnovat zejména péči o společnou rodinu, která se spolu s péčí o společný domov zaměřuje na stále větší vzájemnou vstřícnost.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize

/ Rubrika: z České republiky
Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Loterie svatého Josefa

/ Rubrika: z České republiky
Svatý Josef je mimořádnou osobností pro svou úlohu v dějinách spásy. Tento světec a mocný přímluvce žil svůj život jako obyčejný, nenápadný, pokorný, avšak statečný člověk. Proto může být blízký každému z nás.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Březnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

/ Rubrika: z České republiky
Březnový IN! je plný jara, naděje i povzbuzení
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

7D: MOUDROST

/ Rubrika: z České republiky
Při biřmování jsme byli obdarováni sedmi dary Ducha svatého. Ale co teď s nimi? Jak něco tak abstraktního pojmout? Co když moje vnímání těchto darů končí u toho, že je umím na požádání bezchybně vyjmenovat, ale jejich roli ve svém životě vlastně vůbec nechápu? Nebo co když ani moc nevím, co že to je, vyjmenuji stěží tři, ale k čemu mi mohou sloužit, to je pro mě velkou záhadou? Pak si přečtěte tento článek a další, které budou následovat. Připravili jsme sérii textů, které budou představovat jednotlivé dary Ducha svatého a ukážou vám, jak o nich můžete přemýšlet. Texty pro vás připravil P. Tomáš Žižkovský, kaplan v Diecézním centru života mládeže Mamre.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Výzvy REACT EU už v březnu

/ Rubrika: z České republiky
Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Služebník Boží Dominik Zavřel z Chodova bude 17. dubna 2021 blahořečen

/ Rubrika: z České republiky
Papež František 26. května 2020 schválil a potvrdil dekret o mučednictví pro „Ctihodné“ Simona Cadrona a druhy, včetně P. Dominika Zavřela. Tento mučedník Eucharistie má velký význam nejen pro cisterciácký řád, ale i pro naši zemi. K obřadu blahořečení by mělo dojít 17. dubna 2021 v 10.30 hodin.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Před osmi lety opustil Benedikt XVI. úřad papeže

/ Rubrika: z České republiky
Včera (28. února) uběhlo již osm let ode dne, kdy poslední únorový den roku 2013 opustil úřad papeže Benedikt XVI. Začalo tak období „sede vacante“ - uprázdnění Apoštolského stolce, které trvalo až do zvolení papeže Františka v březnu 2013.
 
Celý příspěvek