Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

4. 12. 2021

Byl zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ z Budvaru

/ Rubrika: z České republiky
V pátek 3.12, na počátku druhého adventního víkendu, byl ve vyhlášené českobudějovické restauraci Masné krámy slavnostně zahájen prodej „Požehnaného ležáku“ uvařeného v národním pivovaru Budějovický Budvar.
 
Celý příspěvek

4. 12. 2021

UŽ VÍM - Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši?

/ Rubrika: z České republiky
Proč Pána Boha nevidíme? Jak se někdo stane knězem? Jak mám připravit cestu Pánu Ježíši? Nejen na tyto otázky odpovídá ve videu P. Roman Vlk.
 
Celý příspěvek

4. 12. 2021

Papež v Řecku: Obnovené lidstvo respektuje život, projevuje zájem o druhé a o stvoření

/ Rubrika: z České republiky
Papež František na začátku své apoštolské cesty do Řecka promluvil k řeckým státním představitelům, vedoucím osobnostem a diplomatickému sboru a vyzval evropské lídry, aby usilovali o novou lidskost, která respektuje život jako právo.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2021

400 let od narození jezuity Bohuslava Balbína

/ Rubrika: z České republiky
Historik, vlastenec a člen Tovaryšstva Ježíšova (jezuitů) Bohuslav Balbín patří mezi nejvýznamnější osobnosti českého baroka. Těžiště obsáhlého a rozmanitého díla Bohuslava Balbína, který se narodil před 400 lety, 3. prosince 1621 v Hradci Králové, tkví především v pracích historických a vlastivědných, založených na pečlivém pramenném studiu.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2021

Biskup Václav Malý slaví 25. výročí od jmenování biskupem

/ Rubrika: z České republiky
V prosinci 1996 byl Mons. Václav Malý jmenován papežem Janem Pavlem II. titulárním biskupem marcelliánským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení pak přijal 11. ledna 1997 v Praze.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2021

Papež se setkal se svatým synodem pravoslavné církve na Kypru

/ Rubrika: z České republiky
Druhý den Františkovy návštěvy Kypru začal zdvořilostní návštěvou nejvyššího představitele místní autokefální pravoslavné církve, Jeho Blaženosti Chrysostoma II., v arcibiskupském paláci v hlavním městě Nikósii. Oba následně promluvili před svatým synodem kyperské pravoslavné církve.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2021

Výzva brněnského biskupa k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme výzvu brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho k zahájení kanonizačního řízení P. Martina Středy, SJ.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2021

Papež na Kypru vyzval k usmíření církví i obyvatel rozděleného ostrova

/ Rubrika: z České republiky
Papež František dnes na Kypru vyzval k usmíření a překonání nevraživosti a předsudků, které několik století provází rozkol katolické a pravoslavné církve. Vyzval rovněž k obnovení rozhovorů mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky o sjednocení ostrova. Papež se dnes v Nikósii setkal s hlavou kyperské pravoslavné církve a sloužil mši na stadionu, jíž se účastnilo na 7000 lidí, informovala agentura AFP. Zacházení s migranty ve sběrných táborech, kde jsou často vystavení mučení a otroctví, papež srovnal se zločinu nacismu a stalinismu.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2021

Ředitel běloruské národní Charity požádal při návštěvě Česka o pomoc migrantům na území Běloruska

/ Rubrika: z České republiky
Arcidiecézní charita Praha vyhlašuje sbírku na pomoc uprchlíkům na bělorusko-polských hranicích a na dalších místech Běloruska. Po návštěvě ředitele Charity Bělorusko P. Andreje Aniskijeviče v Praze se na tom dohodlo vedení obou Charit spolu s vedením České biskupské konference.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2021

Papež František zahájil apoštolskou cestu na Kypr a do Řecka

/ Rubrika: z České republiky
Papež František dnes v jedenáct hodin dopoledne zahájil 35. mezinárodní apoštolskou cestu svého pontifikátu, která jej v příštích dnech zavede na ostrov Kypr, kde se jeho poslední veřejné vystoupení plánuje na pátek odpoledne, a do Řecka, odkud se vrátí zpět do Vatikánu v pondělí 6. prosince po poledni. Čtyřdenní Františkova pouť se vyznačuje dvěma hlavními tématy – jednotou křesťanů a přijetím migrantů.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2021

COMECE: Respektování rozmanitosti nemůže vést k vytlačování náboženství z veřejného diskurzu

/ Rubrika: z České republiky
Komise biskupských konferencí Evropské unie COMECE uvítala stažení interních pokynů Evropské komise o inkluzivní komunikaci, k němuž došlo v úterý 30. listopadu. Návrh textu obsahoval několik terminologických doporučení pro zaměstnance této instituce EU, jak vést inkluzivnější interní a externí komunikaci.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2021

Papež František přijal rezignaci pařížského arcibiskupa Michela Aupetita

/ Rubrika: z České republiky
Svatý otec přijal rezignaci Mons. Michela Aupetita z vedení pařížské arcidiecéze. Zároveň pro tuto arcidiecézi jmenoval apoštolského administrátora sede vacante et ad nutum Sanctae Sedis, kterým se stal Mons. Georges Pontier.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2021

První den papežské cesty na Kypru

/ Rubrika: z České republiky
Papež František 2. prosince 2021 přiletěl v odpoledních hodinách na mezinárodní letiště v Larnace na Kypru, kde Svatého otce přivítala předsedkyně tamního parlamentu. Papež se poté odebral do hlavního města Nikósie, kde jej v tamní maronitské katedrále čekal první bod programu: setkání s kněžími, řeholníky, katechety a zástupci církevních hnutí. Navečer se setkal s prezidentem Kypru Nicosem Anastasiadesem a se zástupci politické a kulturní sféry země. Přinášíme fotogalerii.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Tajemství partnerských vztahů

/ Rubrika: z České republiky
Formační kurz pro mladé ve věku od 18 do 35 let - pro zadané i nezadané.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Všeobecný úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2021

/ Rubrika: z České republiky
Modleme se za katechety, kteří jsou povoláni zvěstovat slovo Boží, aby ho dosvědčovali s odvahou a tvořivostí, v síle Ducha Svatého.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Betlémské světlo 2021

/ Rubrika: z České republiky
Od roku 1990 přinášejí skauti světlo z Betléma do našich domácností, aby nám symbolicky popřáli pokojné a požehnané Vánoce. Letošní zhoršená pandemická situace však pozměnila tradiční průběh této akce.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Proces blahořečení P. Adolfa Kajpra pokročil do další fáze

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu 10. listopadu vydala Kongregace pro svatořečení dekret, jímž stvrdila procesní platnost diecézního šetření života a mučednické pověsti jezuitského duchovního P. Adolfa Kajpra. Proces jeho blahořečení tak postupuje do druhé, římské fáze.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Katolický týdeník: Roráty s dětmi

/ Rubrika: z České republiky
Lucerničky stojí na stole nachystané už od večera, stejně jako hromádky teplého dětského oblečení. A budík je nastavený na pátou ranní.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2021

Od ‚zamilování‘ ke zralé lásce: Poselství papeže Františka snoubencům

/ Rubrika: z České republiky
Papež František pokračoval ve své katechezi o svatém Josefovi a nabídl snoubencům, aby se zamysleli nad tím, jak překonat „kouzlo“, které přichází se zamilovaností, ke zralé lásce, která obstojí ve zkoušce času.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2021

Papež: Nedostatek úcty na státních hranicích umenšuje lidskost nás všech

/ Rubrika: z České republiky
Kardinál státní sekretář Pietro Parolin dnes odpoledne formou videokonference vystoupil v ženevském sídle Mezinárodní organizace pro migraci, která si připomíná sedm desetiletí od založení, a přednesl poselství papeže Františka. Svatý stolec se stal členským státem této organizace před deseti lety z rozhodnutí papeže Benedikta XVI. Dnes papež Mezinárodní organizaci pro migraci poděkoval za sedmdesát let její služby migrantům.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2021

Křesťanský advent a Vánoce 2021

/ Rubrika: z České republiky
Projekt „Křesťanský advent a Vánoce“ chce také letos přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanského adventu a Vánoc. Nabízí možnosti v on-line prostoru, ale také zve na tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Rozmanité tvořivé inspirace na advent a Vánoce naleznete na webu na webu www.krestanskevanoce.cz v sekci Advent a Vánoce - podněty a inspirace
 
Celý příspěvek

30. 11. 2021

Kardinál Parolin o „zrušených“ Vánocích: Takto se s diskriminací nebojuje

/ Rubrika: z České republiky
„Kdo jde proti realitě, vystavuje se vážnému nebezpečí.“ Státní sekretář Svatého stolce, kardinál Pietro Parolin, se v rozhovoru pro vatikánská média vyjádřil k novému dokumentu Evropské komise, který vyzývá, aby se nepoužívala slova a jména jako Vánoce, Maria nebo Jan.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2021

Vatikán spustil kampaň #IamChurch

/ Rubrika: z České republiky
Úřad pro laiky, rodinu a život zahájil kampaň k příštímu Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením, který připadá na 3. prosince. Od 6. prosince budou po dobu pěti týdnů zveřejňována svědectví z různých částí světa, která přiblíží příběhy zdravotně postižených lidí, kteří žijí a působí v církvi.
 
Celý příspěvek

29. 11. 2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. listopadu do 5. prosince 2021

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

29. 11. 2021

Adventní podcast od paulínek

/ Rubrika: z České republiky
Dcery sv. Pavla (paulínky) i letos pokračují s podcastovými příspěvky pro každý den Adventu. Epizody podcastu s názvem Vox Verbi vycházejí vždy v 19 hodin předchozího dne.
 
Celý příspěvek

29. 11. 2021

Syrští uprchlíci dnes přijati díky ekumenické iniciativě v Itálii

/ Rubrika: z České republiky
70 Syřanů dorazilo dnes ráno, dalších 14 má dorazit 3. prosince - Budou přivítáni ve dvanácti italských regionech a nasměrováni na cestu k integraci.
 
Celý příspěvek

29. 11. 2021

Na Kypru probíhají poslední přípravy na papežovu návštěvu

/ Rubrika: z České republiky
V kyperském hlavním městě Nikósii se dokončují poslední přípravy před návštěvou papeže Františka, která má začít ve čtvrtek.
 
Celý příspěvek

28. 11. 2021

Papež: Zapalte srdce modlitbou a buďte bdělí

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme promluvu papeže Františka před tradiční modlitbou Anděl Páně o první adventní neděli.
 
Celý příspěvek

28. 11. 2021

Kalendář papežských liturgií na Vánoce

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánské tiskové středisko oznámilo kalendář obřadů, kterým bude František předsedat až do 9. ledna.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2021

UŽ VÍM | Co to znamená mít zatížené srdce?

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme další díl z videosérie P. Romana Vlka s názvem Už vím.
 
Celý příspěvek