Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

17. 1. 2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

/ Rubrika: z České republiky
V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

/ Rubrika: z České republiky
260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2020

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

/ Rubrika: z České republiky
Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2020

Papež jmenoval italskou právničku náměstkyní sekce pro vztahy se státy

/ Rubrika: z České republiky
Sekce pro vztahy se státy Státního sekretariátu Svatého stolce, srovnatelná s ministerstvem zahraničí, má od nynějška nového náměstka, resp. náměstkyni. Po včerejším papežském jmenování se jí stává italská právnička dr. Francesca Di Giovanni, členka Hnutí fokoláre.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2020

Nemlčte k vraždění nigerijských křesťanů, naléhá tamní kněz

/ Rubrika: z České republiky
„Jako křesťané jsme v Nigérii vystaveni skutečnému pronásledování. Každý den jsou naši bratři vražděni na ulicích“, říká ve videonahrávce, kterou zveřejnila organizace Kirche in Not, kněz z nigerijského Maiduguri P. Joseph Bature Fidelis.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2020

O Skutcích apoštolů - „Pavel přijímal všechny, kdo k němu přicházeli“

/ Rubrika: z České republiky
Katecheze papeže Františka z 15. ledna v aule Pavla VI., kterou uzavřel katecheze o Skutcích apoštolů.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

/ Rubrika: z České republiky
Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
 
Celý příspěvek

15. 1. 2020

Objasnění Mons. Georga Gänsweina ke knize o celibátu

/ Rubrika: z České republiky
Prefekt Papežského domu a zvláštní sekretář emeritního papeže prohlásil, že Benedikt XVI. nepovolil dvojí spoluautorský podpis eseje kardinála Saraha.
 
Celý příspěvek

15. 1. 2020

121. plenární zasedání ČBK se uskuteční v Praze

/ Rubrika: z České republiky
Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sejdou na svém 121. plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 20. - 22. ledna 2020 v prostorách Arcibiskupství pražského. Jednání biskupů bude předcházet studijní den (pondělí 20. ledna), jehož tématem bude současný stav kněžské formace a budoucnost našich formačních komunit.
 
Celý příspěvek

15. 1. 2020

Neziskovkou roku 2019 se stal hospic v Prachaticích

/ Rubrika: z České republiky
V úterý 14. 1. 2020 získal prachatický Hospic sv. Jana N. Neumanna titul „Neziskovka roku 2019“ v kategorii Cena veřejnosti.
 
Celý příspěvek

15. 1. 2020

Fotogalerie: Ohlédnutí za koncem Vánoc: Svátek Tří králů a Tříkrálová sbírka

/ Rubrika: z České republiky
Fotografie z celé republiky ze slavnosti Zjevení Páně a Tříkrálové sbírky
 
Celý příspěvek

14. 1. 2020

Česká salesiánská provincie má nového provinciála

/ Rubrika: z České republiky
V pátek 10. ledna 2020 hlavní představený Angel Fernandez Artime se svou radou a na základě průzkumu mezi českými salesiány jmenoval provinciálem pro období 2020 – 2026 salesiána P. Martina Hobzu. Martinu Hobzovi je 49 let a 21 let působí v kněžské službě. knězem. Ve funkci vystřídá P. Petra Vaculíka, který českou provincii vede deset roků.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2020

Příspěvek do diskuse o kněžském celibátu v synovské poslušnosti

/ Rubrika: z České republiky
Ve Francii vyjde 15. ledna kniha věnovaná kněžství, nesoucí podpis emeritního papeže Benedikta XVI. a prefekta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, kard. Roberta Saraha (Des profondeurs de nos coeurs, Fayard).
 
Celý příspěvek

14. 1. 2020

Katolický týdeník: Život „za dráty“, umírání na nich

/ Rubrika: z České republiky
1 415 kilometrů, 1 260 vycvičených psů, 49 tisíc zadržených i takřka 500 obětí: to jsou některá z čísel charakterizujících železnou oponu – bariéru, která v letech 1948 až 1989 neprostupně oddělovala Československo od západního světa.
 
Celý příspěvek

13. 1. 2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 13. do 19. ledna 2020

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

13. 1. 2020

Papež František: Ježíš překlenul propastnou vzdálenost mezi Bohem a člověkem

/ Rubrika: z České republiky
Zatímco kázání při dnešní křestní liturgii v Sixtinské kapli se již tradičně neslo v duchu neformální rodinné slavnosti, homilii ze svátku Křtu Páně si papež František nechal na promluvu před modlitbou Anděl Páně:
 
Celý příspěvek

10. 1. 2020

Akreditovaný kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 13. ledna se můžete na Proglasu těšit na pořad Mezi slovy věnovaný Týdnu modliteb za jednotu křesťanů nebo na rozhovor se zpěvákem Tomášem Klusem a jeho ženou Tamarou.
 
Celý příspěvek

10. 1. 2020

Programové tipy Radia Proglas na 3. týden 2020

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 13. ledna se můžete na Proglasu těšit na pořad Mezi slovy věnovaný Týdnu modliteb za jednotu křesťanů nebo na rozhovor se zpěvákem Tomášem Klusem a jeho ženou Tamarou.
 
Celý příspěvek

9. 1. 2020

Svatý stolec připomněl 50. výročí své přítomnosti v Radě Evropy

/ Rubrika: z České republiky
Již padesát let má Svatý stolec status pozorovatele při Radě Evropy ve Štrasburku. Důležité je rozsévat, nechat zaznít svůj hlas a přinášet hlas těch, kdo jej nemají, říká vatikánský představitel mons. Marco Ganci.
 
Celý příspěvek

8. 1. 2020

Papež: Pokud se necháš uchvátit Pánem, sám budeš chtít rozdávat druhým

/ Rubrika: z České republiky
Dnes dopoledne se konala v aule Pavla VI. generální audience. Byla zahájena čtením ze Skutků apoštolů (Sk 27, 15.21-24), jež líčí cestu vězněného Pavla, který je převážen do Říma, ztroskotání lodě u břehů Malty a přívětivost obyvatel tohoto ostrova vůči ztroskotancům. Papež pokračoval v cyklu katechezí o Skutcích apoštolů devatenáctou částí, jejíž podtitulek zní: Zkouška ztroskotání: mezi Boží spásou a pohostinností
 
Celý příspěvek

8. 1. 2020

Katolický týdeník: Jak se máme modlit?

/ Rubrika: z České republiky
Tuhle otázku učedníci položili Ježíšovi a on je (i nás) naučil modlitbu Otčenáš. A jak dlouho se modlit? Zeptali jsme se těch, kdo nás v duchovním životě mohou inspirovat. Jak se modlit, když máme volnou minutu, půlhodinu nebo i dva dny?
 
Celý příspěvek

7. 1. 2020

Svatý otec na slavnost Zjevení Páně: Křesťanský život je milostný příběh, kde nestačí jen ideje

/ Rubrika: z České republiky
Na slavnost Zjevení Páně 6. ledna 2020, která je v Itálii a některých dalších evropských zemích volným dnem, sloužil Petrův nástupce ve vatikánské bazilice eucharistii.
 
Celý příspěvek

7. 1. 2020

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc leden 2020

/ Rubrika: z České republiky
Modleme se za mír ve světě, v rodinách a v lidských srdcích. Plamen dialogu a sebeovládání ať zahání každý stín nevraživosti.
 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 12. ledna 2020

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

Lednové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

14. 1. 2020 Velehrad - Řešení konfliktních situací a emočně náročných ROZHOVORŮ – lektor Mgr. Aleš Bednařík

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní seminář zkušeného Bratislavského lektora a psychologa Vám dá nahlédnout do světa zvládání každodenních konfliktních situací, ať už se jedná o vaše blízké, farníky či cizí lidi, a ukáže Vám principy pozitivní komunikace a strategie (ne)zvládání emočně náročných komunikačních situací.
 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

28. 4. 2020 Velehrad - Umění rozhovoru - poradenské dovednosti v pastoraci, lektor Mgr. Marek Jargus

/ Rubrika: z České republiky
Pro kněze, jáhny a seminaristy; max. 20 účastníků; v rámci semináře se účastníci seznámí se základy poradenského rozhovoru od jeho přípravy, otevření, průběhu až k ukončení (cyklický model pomáhajícího rozhovoru).
 
Celý příspěvek

6. 1. 2020

Texty pro Týden modliteb za jednotu křesťanů 2020

/ Rubrika: z České republiky
V polovině ledna 2020 se věřící v České republice účastní Týdne modliteb za jednotu křesťanů, který spojuje křesťany z různých církví po celém světě. Týden modliteb letos proběhne od 18. do 25. ledna 2020 a jeho mottem je verš: „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě.“ (Sk 28,2)
 
Celý příspěvek

3. 1. 2020

Jeden papež

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám překlad recenze filmu Dva papežové, který závěrem minulého roku uvedla společnost Netflix. Autorem článku je pomocný biskup arcidiecéze Los Angeles Robert Barron.
 
Celý příspěvek