Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

4. 12. 2020

Vzhlédni, jdi za hvězdou, jdi za nadějí. Tříkrálová koleda v lednu zazní on-line i v terénu

/ Rubrika: z České republiky
S plným nasazením a elánem se pracovníci a dobrovolníci Charity Olomouc pustili do příprav jedné z největších dobrovolnických sbírek v České republice, která se letos poprvé uskuteční za zvláštních podmínek. Z důvodu koronavirové pandemie připravuje Charita kromě tradiční tříkrálové koledy v rouškách i její virtuální podobu. Zdraví příznivců i koledníků je pro Charitu na prvním místě. Hlavním mottem Tříkrálové sbírky 2021 se v olomouckém děkanátu stalo poselství „Vzhlédni, jdi za hvězdou, jdi za nadějí…“
 
Celý příspěvek

4. 12. 2020

Arcidiecézní charita Praha rozšiřuje pomoc lidem bez domova o krizovou noclehárnu v pražských Malešicích

/ Rubrika: z České republiky
Arcidiecézní charita Praha posílila pomoc lidem bez domova. Jedním z projektů je nová noclehárna v Praze Malešicích, která funguje od 1. prosince díky podpoře Magistrátu hl. m. Prahy. Zimu zde stráví tři desítky lidí bez domova.
 
Celý příspěvek

4. 12. 2020

Svatý stolec vydal Ekumenické vademecum

/ Rubrika: z České republiky
Papežská rada pro podporu jednoty křesťanů představila dokument nazvaný Biskup a jednota křesťanů: ekumenické vademecum.
 
Celý příspěvek

4. 12. 2020

Prodej čepovaného "Požehnaného ležáku" byl zahájen

/ Rubrika: z České republiky
Dnes, v pátek 4.12.2020, byl oficiálně zahájen prodej čepovaného „Požehnaného ležáku“ ve stánku u českobudějovické katedrály sv. Mikuláše. Symbolického zahájení se zúčastnili Jiří Svoboda, primátor města České Budějovice, Petr Dvořák, ředitel Budějovického Budvaru, Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity České Budějovice a Mons. Vlastimil Kročil, biskup českobudějovický.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2020

Školení grafiky

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní školení grafiky je připraveno na míru pro PR pracovníky z církevních institucí, Charit i zástupce řeholí. Kurz je věnován jednotnému vizuálnímu stylu organizace (corporate identity).
 
Celý příspěvek

3. 12. 2020

Katedrála Notre-Dame se probouzí k životu: První koncert na Vánoce

/ Rubrika: z České republiky
Jakkoli restaurační práce na požárem zničené katedrále Notre-Dame teprve začínají, pařížská arcidiecéze se rozhodla ukázat, že starobylý chrám již povstává ze zmaru. 24. prosince večer bude hostit vánoční koncert. Vystoupí na něm Maîtrise Notre-Dame, katedrální sbor s tradicí sahající na přelom 12. a 13. století, tedy stejně starou jako katedrála.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2020

Za uzdravení arcibiskupa Graubnera se modlí také v olomoucké katedrále

/ Rubrika: z České republiky
K modlitbám za uzdravení olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, který byl před několika dny hospitalizován kvůli nemoci covid-19, se přidávají také věřící v jeho sídelním kostele – v katedrále sv. Václava v Olomouci.
 
Celý příspěvek

3. 12. 2020

Síla řetězu plyne z péče o nejslabší články, píše papež k Mezinárodnímu dni postižených

/ Rubrika: z České republiky
„Cílem je, aby se už ve farnostech nehovořilo o "nich" – zdravotně postižených, ale o pouze o "nás", píše papež František v poselství k dnešnímu Mezinárodnímu dni osob se zdravotním postižením, který se každoročně připomíná z podnětu Organizace spojených národů již od roku 1981. Papež naléhá na aktivní účast a inkluzi zdravotně postižených v církvi i společnosti a varuje před kulturou odpisu, neboť „zranitelnost přeci náleží k podstatě každého člověka“.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2020

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 12. díl I - Ikona

/ Rubrika: z České republiky
Dalším písmenem v abecedě je písmeno I jako ikona. Ikona je náboženský obraz zobrazující Ježíše Krista, Pannu Marii, světce nebo anděly. Ikona bývá nazývána oknem do nebe a používá symbolická vyjádření, která jsou daná barvami a tvary. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
 
Celý příspěvek

2. 12. 2020

Život v modlitbě - úmysl Světové sítě modlitby s papežem

/ Rubrika: z České republiky
Světová síť modlitby s papežem zveřejnila modlitební úmysl na měsíc prosinec, který vybízí k životu v modlitbě. Papež František jej komentuje v krátkém videozáznamu:
 
Celý příspěvek

2. 12. 2020

Papež František: Bůh nám žehná i přes naše hříchy

/ Rubrika: z České republiky
Při pravidelné středeční audienci, opět vysílané z knihovny Apoštolského paláce, se papež František zamýšlel nad požehnáním jako nad zásadní dimenzi modlitby. Řekl, že odpovědí na Boží požehnání je také naše požehnání vyjádřené modlitbou, chválami, adorací a díky.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2020

Papežovo poselství patriarchu Bartolomějovi: Vzájemná láska a dialog vedou k cíli

/ Rubrika: z České republiky
Oficiální Vatikánská delegace odcestovala do sídla Ekumenického patriarchátu v Istanbulu. Pandemie nezastavila tradiční návštěvu zástupců Svatého stolce na svátek titulárního patrona sv. Ondřeje, uctívaného jako zakladatele konstantinopolské církve.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2020

Kirche in Not: Miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení

/ Rubrika: z České republiky
V průměru 309 křesťanů je každý měsíc uvězněno z důvodu své víry v padesáti zemích světa, což znamená zhruba deset denně. Spolu s únosy přispívá tato situace k tomu, že „miliony křesťanů po celém světě žijí v trvalém ohrožení“, upozorňuje papežská nadace Kirche in Not (Pomoc trpící církvi).
 
Celý příspěvek

1. 12. 2020

Na Velehradě se modlí za uzdravení arcibiskupa Graubnera, každý se může připojit

/ Rubrika: z České republiky
K modlitbě růžence za ukončení pandemie koronaviru a zvláště za uzdravení arcibiskupa Jana Graubnera, který byl kvůli nemoci covid-19 hospitalizován, se od úterý 1. prosince vždy ve 20.00 scházejí věřící na Velehradě. Přidat se ovšem může kdokoli – v myšlenkách a modlitbě ze svého domova, ale také prostřednictvím živého vysílání na YouTube kanálu Farnost Velehrad.
 
Celý příspěvek

1. 12. 2020

Katolický týdeník: Aby finance sloužily životu

/ Rubrika: z České republiky
„Jdi a oprav můj dům!“ Papež svolal mladé ekonomy, aby se inspirovali příkladem sv. Františka z Assisi.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 30. listopadu do 6. prosince 2020

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2020

Stav arcibiskupa Graubnera si vyžádal hospitalizaci, koronavirem se nakazil i biskup Nuzík

/ Rubrika: z České republiky
Několik dní poté, co byl olomoucký arcibiskup a předseda České biskupské konference Jan Graubner ve středu 25. listopadu 2020 pozitivně testován na nemoc covid-19, si jeho zdravotní stav vyžádal hospitalizaci ve Fakultní nemocnici Olomouc. Pozitivní výsledek koronavirového testu se potvrdil také u pomocného biskupa a generálního vikáře Josefa Nuzíka, který tak zůstává v domácí karanténě.
 
Celý příspěvek

30. 11. 2020

Nová pravidla pro účast na bohoslužbách od 3. prosince 2020

/ Rubrika: z České republiky
Podle dnešního (30. 11. 2020) usnesení Vlády ČR bude s účinností od 3. prosince 2020 na bohoslužbách povolen takový počet účastníků, který v daném kostele nepřekročí 30% míst k sezení.
 
Celý příspěvek

29. 11. 2020

Papež František: Advent neustále odkazuje k naději

/ Rubrika: z České republiky
Svatý otec po liturgii první neděle adventní, kterou sloužil v bazilice svatého Petra spolu s nově jmenovanými kardinály, pronesl k věřícím tradiční promluvu předcházející modlitbě Anděl Páně. Ve své promluvě připomněl, že začínající adventní doba je časem očekávání a doufání, časem očekávání a naděje.
 
Celý příspěvek

28. 11. 2020

Nedělní videokázání (nejen) pro děti - 1. neděle adventní

/ Rubrika: z České republiky
Pravidelné nedělní videokázání P. Romana Vlka k 1. neděli adventní.
 
Celý příspěvek

28. 11. 2020

Svatý otec jmenoval 13 nových kardinálů

/ Rubrika: z České republiky
V předvečer první neděle adventní se v bazilice sv. Petra konala řádná konzistoř, na níž Svatý otec jmenoval třináct nových kardinálů.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Kněz youtuber zpovídá kněze programátora

/ Rubrika: z České republiky
Pandemie dala vzniku spolupráci kněze, který začal kvůli epidemickým opatřením natáčet videokázání pro děti a kněze, který má za sebou řadu úspěšných mobilních aplikací. Přinášíme vám video, ve kterém se dozvíte, co je výsledkem jejich společné práce.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Adventní duchovní obnova pro ženy online z koleje Nepomucenum v Římě

/ Rubrika: z České republiky
Papežská kolej Nepomucenum a Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského zvou ženy ke ztišení při duchovní obnově na začátku adventu. Obnova se uskuteční online v termínu 28. - 29. listopadu 2020.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Možnost získat plnomocné odpustky v souvislosti s jubilejním rokem premonstrátského řádu

/ Rubrika: z České republiky
V rámci jubilejního roku premonstrátského řádu, který slaví 900 let od svého založení, udělil Svatý otec všem, kteří připutují do kostelů spravovaných premonstráty od 1. neděle adventní (29. listopadu 2020) do svátku Křtu Páně (neděle 9. ledna 2022), plnomocné odpustky, a to za obvyklých podmínek.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Adventní zamyšlení královéhradeckého biskupa Jana Vokála

/ Rubrika: z České republiky
Královéhradecký biskup Jan Vokál se zamýšlí nad významem Adventu v době protikoronavirových opatření.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Studenti v první linii

/ Rubrika: z České republiky
Zvládají svou běžnou on-line výuku a vedle ní ještě převlečeni do ochranných oděvů pomáhají zajišťovat chod nemocnic, léčeben a domovů pro seniory a zdravotně postižené. A také dobrovolnicky asistují při doučování žáků, kterým chybí přenosová technika pro domácí vzdělávání nebo nemají potřebné rodinné zázemí.
 
Celý příspěvek

27. 11. 2020

Papež František děkuje argentinským ženám za boj proti potratům

/ Rubrika: z České republiky
Vlastnoručním dopisem poděkoval papež František organizaci argentinských žen „Mujeres de las villas“, které od roku 2018 bojují za právo nenarozených na život zejména v chudých čtvrtích Buenos Aires.
 
Celý příspěvek

26. 11. 2020

Průzkum Charity: Každý osmý Čech má strach, že se do roka bude muset stěhovat, o střechu nad hlavou ve stáří se bojí třetina lidí

/ Rubrika: z České republiky
Jen 4 procenta lidí si myslí, že bydlení v České republice je dobře dostupné. Každý osmý člověk se obává, že bude muset v následujících 12 měsících současné bydlení opustit, v případě nájemních bytů se toho bojí dokonce každý čtvrtý. I to ukázal průzkum na téma dostupnosti bydlení připravený pro Charitu Česká republika a katolickou církev agenturou Median. Některé problémy, jež nyní eskalují kvůli pandemii, by mohla vyřešit promyšlená obecní bytová politika, jiné dlouho očekávaný zákon o dostupném a sociálním bydlení.
 
Celý příspěvek

26. 11. 2020

Arcibiskup Graubner byl pozitivně testován na covid, zůstává v domácím ošetřování

/ Rubrika: z České republiky
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, podstoupil ve středu 25. listopadu 2020 test na covid-19, neboť se nemoc krátce předtím vyskytla v okruhu jeho blízkých spolupracovníků. Výsledek testu byl pozitivní, průběh nemoci je nicméně standardní a bez komplikací.
 
Celý příspěvek

26. 11. 2020

Téměř 100 budov v ČR se rámci Červené středy rozsvítilo na červeno

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu, 25. listopadu 2020, si Česká republika připomněla pronásledované pro víru na celém světě v rámci mezinárodní iniciativy Červená středa. Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle Papežské organizace Církev v nouzi každodenní pronásledování. Kromě ČR se včera budovy rozsvítily načerveno i ve Velké Británii, Kanadě nebo na Slovensku.
 
Celý příspěvek