Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

23. 8. 2019

Historická poutní cesta do Říma kandiduje na zařazení do fondu světového dědictví UNESCO

/ Rubrika: z České republiky
Via Francigena, poutní cesta vedoucí přes celý starý kontinent od Canterbury do Říma, kandiduje na zápis do fondu světového dědictví UNESCO. Kromě Itálie kandidaturu podpořily Velká Británie, Francie a Švýcarsko.
 
Celý příspěvek

23. 8. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 35. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 26. srpna naladíte na Proglasu například reportáž o projektu Dobrokáva nebo pořad věnovaný organizaci Sananim, která pomáhá lidem se závislostí na hazardu.
 
Celý příspěvek

22. 8. 2019

OSN připomíná Mezinárodní den obětí náboženského násilí

/ Rubrika: z České republiky
Letošní 22. srpen je prvním mezinárodním dnem vzpomínky na oběti násilných činů, motivovaných nenávistí vůči náboženství či víře. V květnu tohoto roku o tom rozhodlo Generální shromáždění OSN. Na pronásledování kvůli víře také upozorňuje mezinárodní křesťanská iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která se v ČR uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. 
 
Celý příspěvek

22. 8. 2019

Karlovy Vary mají biskupa. V největším českém lázeňském městě bude nově působit František Radkovský.

/ Rubrika: z České republiky
Obyvatelé Karlovarského kraje mají od tohoto týdne nového souseda. Je jím emeritní plzeňský biskup František Radkovský, který se z Plzně přesunul do Karlových Varů. Bydlí na faře u kostela Povýšení sv. Kříže v Rybářích. Některé své plzeňské aktivity si i přesto ponechá. Při této příležitosti jsme biskupovi Františkovi položili několik otázek.
 
Celý příspěvek

22. 8. 2019

Církevní školy - známka kvalitního vzdělání

/ Rubrika: z České republiky
Celkem 95 katolických škol otevře opět své brány v pondělí 2. září. Nově mezi nimi bude také Gymnázium sv. Augustina v Praze, to naváže na mateřskou a základní školu, které již řád augustiniánů na Praze 4 provozuje.
 
Celý příspěvek

22. 8. 2019

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

/ Rubrika: z České republiky
Františkánský kustod Svaté země, otec Francesco Patton, který se v těchto dnech účastní mítinku v Rimini, kde měl přednášku, mluvil s redaktorem Vatikánského rozhlasu o situaci ve Svaté zemi, jež zahrnuje stát Izrael, Palestinu, Sýrii, Jordánsko a Libanon, a to v souvislosti s migrací.
 
Celý příspěvek

21. 8. 2019

Australský soud zamítl odvolání kardinála Pella

/ Rubrika: z České republiky
Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Kardinál nadále trvá na své nevině a jeho právní tým zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu.
 
Celý příspěvek

21. 8. 2019

Církevní školy - známka kvalitního vzdělání

/ Rubrika: z České republiky
Celkem 95 katolických škol otevře opět své brány v pondělí 2. září. Nově mezi nimi bude také Gymnázium sv. Augustina v Praze, to naváže na mateřskou a základní školu, které již řád augustiniánů na Praze 4 provozuje.
 
Celý příspěvek

21. 8. 2019

Biskup Martin David posvětil ve Vlčovicích nový oltář s ostatky rodičů sv. Terezie z Lisieux

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 17. srpna posvětil pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David ambon a také nový obětní stůl, který ukrývá ostatky rodičů svaté Terezie z Lisieux. Ukončila se tak osmiletá rekonstrukce kostela.
 
Celý příspěvek

21. 8. 2019

Papež František: Nebuďme duchovními turisty

/ Rubrika: z České republiky
Na dnešní audienci se v aule Pavla VI. sešlo asi 8 000 lidí. Papež František se ve své katechezi „Všechno měli společné“ zamýšlel nad tématem sdílení hmotných statků, jak nás to učí církev ve Skutcích apoštolů, a vybídl, abychom nebyli jenom duchovními turisty, ale opravdovými křesťany.
 
Celý příspěvek

20. 8. 2019

Mel Gibson připravuje film Vzkříšení Krista

/ Rubrika: z České republiky
Ve Svatém týdnu příštího roku se má objevit v kinech celého světa nový film Mela Gibsona „Vzkříšení Krista“ (The Resurrection of Christ). Naváže na slavné filmové ztvárnění Kristových pašíjí z roku 2004 (The Passion, česky Umučení Ježíše Krista) a to jak stylem tak obsazením.
 
Celý příspěvek

19. 8. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 19. do 25. srpna 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

19. 8. 2019

Barma zoufale potřebuje lásku, spravedlnost a milosrdenství, říká kardinál Bo

/ Rubrika: z České republiky
Barmský kardinál Charles Bo zveřejnil pastorační dopis „o výzvách, kterým dnes čelí lidé v Barmě, zejména v souvislosti s nadcházejícími volbami v příštím roce“. V něm se zamýšlí nad tématem „Boží láska k lidem a národům Asie“.
 
Celý příspěvek

19. 8. 2019

V Boskovicích odhalili památník kardinála Špidlíka

/ Rubrika: z České republiky
Srdce obepnuté kovovým křížem připomíná v Boskovicích na Blanensku tamního rodáka, kardinála Tomáše Špidlíka. Od jeho narození letos v prosinci uplyne 100 let, zemřel v dubnu 2010 v Římě. Památník lidé najdou v parčíku s dětským hřištěm v Bělské ulici, poblíž Špidlíkova rodného domku.
 
Celý příspěvek

16. 8. 2019

Tři novici Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele složili dočasné sliby

/ Rubrika: z České republiky
Během včerejší slavnosti Nanebevzetí Panny Marie složili v bazilice na Svaté Hoře u Příbrami novici br. Pavel Hudousek, P. Jan Kuník a br. Lukáš Michalovič do rukou provinciála Kongregace Nejsvětějšího Vykupitele P. Václava Hypiusa dočasné sliby čistoty, chudoby a poslušnosti.
 
Celý příspěvek

16. 8. 2019

Rozhovor s velvyslancem Václavem Kolajou v italském tisku

/ Rubrika: z České republiky
Tento týden publikovala italská tisková agentura ACI Stampa v souvislosti s blížícím se výročím sametové revoluce a českou národní poutí do Říma obsáhlý rozhovor s českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou. Jakým způsobem fungovaly vztahy mezi Svatým stolcem a Československem v období komunismu? A proč si v době železné opony Československo vysloužilo titul jednoho z nejvíce protikatolicky zaměřených států? To jsou některé z otázek, na které český velvyslanec odpovídal.
 
Celý příspěvek

15. 8. 2019

Biskup Vlastimil Kročil: Novému proboštu vyprošuji od Boha milost a sílu

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu 14. 8. 2019 uvedl diecézní biskup Vlastimil Kročil vikáře Ivo Prokopa do úřadu jindřichohradeckého probošta. V úřadu chce nový probošt navázat na službu předchůdců.
 
Celý příspěvek

15. 8. 2019

Nanebevzetí Panny Marie slavíme již více než 16 století

/ Rubrika: z České republiky
Na dnešní den 15. srpna připadá Slavnost Nanebevzetí Panny Marie. Odkdy a proč si vlastně tento svátek připomínáme? Jak se na tuto skutečnost dívají jiné církve?
 
Celý příspěvek

15. 8. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.
 
Celý příspěvek

14. 8. 2019

Stane se letošní UNITED i vaší "srdeční" záležitostí?

/ Rubrika: z České republiky
Již po deváté se příští týden Vsetín stane dějištěm multižánrového křesťanského festivalu UNITED. Konat se bude ve dnech 22.8. až 24.8. a letošní ročník se bude zamýšlet nad "hledáním místa, kam vkládáme své srdce, a proč je zrovna Ježíš jeho nejlepším správcem."
 
Celý příspěvek

14. 8. 2019

Plovoucí nemocnice papeže Františka bude v Amazonii přinášet zdravotní péči i evangelium

/ Rubrika: z České republiky
V polovině července byla na říční vodu Amazonky spuštěna ve městě Óbidos brazilského státu Pará 32 metrů dlouhá loď upravená jako nemocnice. Nese jméno papeže Františka a jejím úkolem bude zajišťovat zdravotní ale i duchovní péči v těžce přístupných oblastech Amazonie.
 
Celý příspěvek

14. 8. 2019

Do Chotěboře se sjeli animátoři mládeže z celé ČR

/ Rubrika: z České republiky
Do východočeské Chotěboře se sjelo více než 250 animátorů mládeže, aby zde načerpali inspiraci a naučili se dovednostem, které jim pomohou při práci v církvi a ve farnostech. Setkání se koná po pěti letech a bude trvat až do neděle 18. srpna. Na fotografiích vám přinášíme atmosféru setkání, kterou zachytili fotografové spolku Člověk a Víra.
 
Celý příspěvek

14. 8. 2019

Novinky k listopadové národní pouti do Říma

/ Rubrika: z České republiky
Chybějí necelé tři měsíce před zahájením Národní pouti do Říma, kde společně oslavíme na svátek sv. Anežky České 30 let od jejího svatořečení a 30 let svobody v naší zemi. Přinášíme aktualizované informace k organizaci poutě a programu.
 
Celý příspěvek

13. 8. 2019

Čeští a francouzští školitelé odlétli školit učitele do nejchudší země světa

/ Rubrika: z České republiky
V pondělí 12. 8. odlétla z Prahy skupina českých a francouzských dobrovolníků do Středoafrické republiky, kde budou již po páté v rámci vzdělávacího programu Škola hrou v SAR školit téměř 300 místních učitelů. Program vytvořený českou organizací SIRIRI podporuje výuku v rodném jazyce sango a stojí na myšlenkách J. A. Komenského.
 
Celý příspěvek

13. 8. 2019

Maďarská biskupská konference se rovněž připojila k podpoře krakovského arcibiskupa

/ Rubrika: z České republiky
Předseda Maďarské biskupské konference, biskup András Veres, se připojil k České biskupské konferenci a Konferenci biskupů Slovenska a podpořil prohlášení předsedy Polské biskupské konference, ve kterém vyzývá, aby o polemikách LGBT nebyl nikdo vyřazen z veřejné debaty, ale i odpůrcům byla přiznána rovná práva k diskuzi.
 
Celý příspěvek

12. 8. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. srpna 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

12. 8. 2019

Boskovice uctí svého rodáka kardinála Tomáše Špidlíka

/ Rubrika: z České republiky
Oslavy 100. výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka budou pokračovat v tomto týdnu v jeho rodišti - Boskovicích. Právě v tomto jihomoravském městě bude v sobotu 17. srpna odhalen památník na počest jejich významného rodáka.
 
Celý příspěvek

12. 8. 2019

Školení grafiky

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní školení grafiky pro PR pracovníky diecézí, Charity ČR a zástupce řeholí pořádané Českou biskupskou konferencí v rámci projektu Renovabis.
 
Celý příspěvek

12. 8. 2019

Předseda slovenských biskupů vyjádřil podporu předsedovi Konference biskupů Polska

/ Rubrika: z České republiky
Předseda Konference biskupů Slovenska, bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, vyjádřil solidaritu a podporu předsedovi Polské biskupské konference, poznańskému arcibiskupovi Mons. Stanislawu Gądeckému, v souvislosti s vlnou kritiky, která se zvedla vůči krakovskému arcibiskupovi Markovi Jędraszewskému za jeho kritické vyjádření vůči novým ideologiím.
 
Celý příspěvek

11. 8. 2019

Pouť na Vavřinečku u Domažlic

/ Rubrika: z České republiky
Prohlédněte si fotografie ze slavnostní poutní mše svaté na Vavřinečku u Domažlic, kterou celebroval pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kázal plzeňský biskup Tomáš Holub. Foto: Člověk a Víra, Lucie Horníková
 
Celý příspěvek