Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

16. 9. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

16. 9. 2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
 
Celý příspěvek

16. 9. 2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

/ Rubrika: z České republiky
Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
 
Celý příspěvek

16. 9. 2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

/ Rubrika: z České republiky
Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

/ Rubrika: z České republiky
Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2019

Roadshow ,,Představení Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027”

/ Rubrika: z České republiky
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá dne 14. října 2019 roadshow, na kterém představí Integrovaný regionální operační program po roce 2021.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2019

Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

/ Rubrika: z České republiky
Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 16. září najdete v programu Proglasu například pořad věnovaný blahořečení pallotina P. Richarda Henkese nebo rozhovor s kardinálem Blasem Cupichem z amerického Chicaga v pořadu Všimli jsme si.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2019

Papež František svolává summit o globální výchově

/ Rubrika: z České republiky
Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.
 
Celý příspěvek

12. 9. 2019

Papež František: Poctivá kritika je vždy otevřená odpovědi

/ Rubrika: z České republiky
Během návratu z pastorační návštěvy Mosambiku, Madagaskaru a Mauricia odpovídal papež František na palubě letadla hodinu a půl na otázky novinářů, kteří jej doprovázeli. Přinášíme odpověď na jednu ze sedmi položených otázek týkající se kritických názorů na jeho pontifikát. Ptal se Jeason Drew Horowitz z deníku The New York Times.
 
Celý příspěvek

11. 9. 2019

Katolický týdeník: Učitel je také člověk

/ Rubrika: z České republiky
Jak by měl vypadat ideální učitel našich dětí? „Chytrý,“ myslí si jeden rodič. „Spíše empatický,“ pomyslí si druhý. „Co třeba Jan Amos Komenský?“ podotkne poslední.
 
Celý příspěvek

11. 9. 2019

Na Svatoludmilské pouti bude možnost uctít ostatky knížete Václava a kněžny Ludmily

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 21. září se na Tetíně bude konat Svatoludmilská pouť a poprvé na ni bude možnost uctít ostatky knížete Václava a kněžny Ludmily, které jsou uloženy ve vzácném novogotickém relikviáři. Poutní mši bude celebrovat apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo.
 
Celý příspěvek

11. 9. 2019

Zemřel P. Josef Koláček SJ, bývalý vedoucí české redakce Vatikánského rozhlasu

/ Rubrika: z České republiky
Včera ve večerních hodinách ve věku 90 let zemřel P. Josef Koláček SJ, český katolický duchovní, teolog, překladatel, spisovatel a publicista z řad Tovaryšstva Ježíšova, dlouholetý redaktor a bývalý vedoucí české sekce Radia Vatikán.
 
Celý příspěvek

11. 9. 2019

Svátek svatého Václava oslaví také ve Vatikánu

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 28. září v 15 hodin bude arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek OSB hlavním celebrantem slavnostní svatováclavské mše svaté u oltáře Katedry v bazilice sv. Petra. Na mši zvou také český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja společně s rektorem papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem.
 
Celý příspěvek

10. 9. 2019

Návštěvou Mauricia zakončil papež cestu po Africe

/ Rubrika: z České republiky
Poslední zastávkou papežovy africké cesty byla pondělní návštěva hlavního města ostrovního státu Mauricius Port-Louis. Svatý otec zde slavil mši svatou a ve své promluvě zdůraznil, abychom si nenechali ukrást mladou tvář církve a společnosti, a dále připomněl odkaz mauricijského blahoslaveného otce Lavala. Dnes čeká papeže téměř jedenáctihodinový let zpátky do Říma.
 
Celý příspěvek

10. 9. 2019

Romská pouť se vrací do Olomouce

/ Rubrika: z České republiky
Tradiční romská pouť, kterou organizuje Charita Olomouc a na kterou každoročně míří Romové z celého Česka i ze Slovenska, se letos uskuteční v sobotu 14. září v Olomouci. 
 
Celý příspěvek

10. 9. 2019

Zvonění zvonů připomene Mezinárodní den míru

/ Rubrika: z České republiky
Dne 21. září si celý svět připomíná Mezinárodní den míru a v rámci Evropského roku kulturního dědictví proběhne v tento den opět akce „A zvony zvoní“. Česká biskupská konference vyzývá k připojení se k této iniciativě, jejímž cílem je v jeden okamžik rozeznít v celé Evropě co největší počet zvonů jako symbolů míru.
 
Celý příspěvek

9. 9. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 9. do 15. září 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

9. 9. 2019

Obraz katolické církve v Rakousku

/ Rubrika: z České republiky
V roce 2017 uskutečnila univerzita Salzburg unikátní výzkum, jehož cílem bylo podrobně zmapovat pozici a reputaci katolické církve v Rakousku.
 
Celý příspěvek

9. 9. 2019

Papež František na Madagaskaru sloužil mši pro milion lidí

/ Rubrika: z České republiky
Mší svatou v neděli dopoledne vyvrcholila návštěva papeže Františka na Madagaskaru v rámci jeho africké apoštolské cesty. Bohoslužby se účastnilo podle odhadů až 1 milion věřících. Ve své homilii se Svatý otec dotkl palčivých problémů klientelismu a korupce, ideologických manipulací zneužívajících Boží jméno a materialistického sobectví, které ignoruje situaci bližních.
 
Celý příspěvek

7. 9. 2019

Papež František na Madagaskaru

/ Rubrika: z České republiky
Druhá etapa východoafrické cesty patří ostrovnímu státu Madagaskar, kde stráví Svatý otec tento víkend. Přicestoval sem v pátek 6. září a vrcholem této návštěvy bude nedělní mše v hlavním městě ostrova, na které se očekává až 800.000 věřících. 
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

Charita Ostrava: Umělci podpoří při benefici azylový dům pro matky s dětmi

/ Rubrika: z České republiky
David Stypka a Bandjeez, pěvkyně Martina Kociánová a Patricie Janečková spolu s dalšími sólisty a Janáčkovým komorním orchestrem vystoupí v úterý 17. září od 19 h v Divadle A. Dvořáka v Ostravě. Benefice Charity Ostrava - Sešli se, aby pomohli... podpoří Charitní dům sv. Zdislavy – azylový dům pro matky s dětmi.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

Papež ukončil návštěvu Mosambiku

/ Rubrika: z České republiky
Čtvrteční podvečer papežova programu v první africké zemi patřil setkání s mosambickým duchovenstvem. Dnes dopoledne navštívil Svatý otec nemocnici v Zimpetu a poté celebroval na místním stadiónu mši svatou, které se zúčastnilo více než 60 000 poutníků. V odpoledních hodinách se papež přesouvá na největší africký ostrov Madagaskar.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

V Košicích vyvrcholí oslavy 400. výročí smrti sv. košických mučedníků

/ Rubrika: z České republiky
Tuto sobotu 7. září se završí Jubilejní rok svatých košických mučedníků Marka Križina, Štěpána Pongráce a Melichara Grodeckého, který se narodil v Těšíně a je zároveň  patronem ostravsko-opavské diecéze.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

I rappresentanti delle conferenze episcopali europee si sono incontrati a Praga

/ Rubrika: z České republiky
I rappresentanti delle conferenze episcopali dei paesi europei si sono incontrati dal 1 al 4 settembre 2019 a Praga. Si trattava di un sottogruppo di lingua tedesca del CCEE (Consiglio delle Conferenze episcopali europee) i cui membri si concentrano nei loro paesi sui media. L'obiettivo non era solo una riunione di lavoro con la presentazione dei rapporti nazionali ma anche uno scambio di esperienze.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

Delegates of the Bishops´ Conferences of the European countries met in Prague

/ Rubrika: z České republiky
Delegates of the Bishops´ Conferences of the European countries met in Prague from the 1st to 4th September 2019. It was a German-speaking sub-group of the CCEE (Council of European Bishops' Conferences), whose members are dedicated to the media in their countries.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

Vertreter europäischer Konferenzen trafen sich in Prag

/ Rubrika: z České republiky
Vertreter der Bischofskonferenzen verschiedener europäischer Länder trafen sich vom 1. bis 4. September 2019 in Prag. Es handelte sich um deutschsprachige Bischöfe und ihre Berater, die sich den Medien in ihren Ländern widmen. Ziel dieses Treffens war nicht nur ein Arbeitstreffen mit Länderberichten, sondern auch gegenseitiger Erfahrungsaustausch.
 
Celý příspěvek

6. 9. 2019

Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

/ Rubrika: z České republiky
Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.
 
Celý příspěvek

5. 9. 2019

Austrálie: Biskupové vyzývají k překonání online nenávisti, rozdělení a vykořisťování

/ Rubrika: z České republiky
Australská biskupská konference zveřejnila prohlášení o digitální komunikaci a vyzvala k překonání nenávisti, rozdělení a vykořisťování, ke kterému dochází v prostředí internetu. Prohlášení bylo vydáno s ohledem na Den sociální spravedlnosti, který si australská katolická církev připomíná 29. září.
 
Celý příspěvek

5. 9. 2019

Papež mladým v Mosambiku: Nenechte si ukrást radost

/ Rubrika: z České republiky
Slova smíření zaznívala stadiónem Maxaquene v Maputu, kde se Svatý otec setkal s mládeží Mosambiku všech vyznání. Papež František se v Mosambiku zdrží do zítřka, pak v rámci své apoštolské cesty navštíví ještě Madagskar a Mauricius.
 
Celý příspěvek