Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

4. 3. 2021

Výkonný výbor Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír podpořil obyvatele Myanmaru

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme prohlášení výkonného výboru Justitia et Pax Europe, kterým vyjadřuje solidaritu obraně demokracie a pokojným demonstracím v Myanmaru, a připojuje se tím i k nedávné výzvě papeže Františka.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

František v Iráku – fakta a čísla

/ Rubrika: z České republiky
Historicky ojedinělá, výjimečná svým pandemickým kontextem, nepopiratelně riskantní – všechny tyto přívlastky vystihují nadcházející návštěvu papeže Františka v Iráku, včetně autonomního Kurdistánu, která bude 33. mezinárodní cestou jeho pontifikátu. Čtyřiaosmdesátiletý papež se na ni vydá v pátek ráno, po patnáctiměsíční „internaci“ ve Vatikánu, jak karanténní omezení pohybu označil v jednom z nedávných rozhovorů.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

Papež František osobně podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita Česká republika

/ Rubrika: z České republiky
Papež František navštíví 5. – 8. března 2021 jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák. Chce podpořit mírovou obnovu země, která se ještě nedávno zmítala v krvavém konfliktu. Nábožensky založené útoky vyhnaly ze země mimo jiné stovky tisíc křesťanů, především z oblasti Ninivské nížiny. Její obnovu přijede papež osobně podpořit. Charita Česká republika v Ninive dlouhodobě pomáhá navrátivším se uprchlíkům zajistit si trvalou obživu.
 
Celý příspěvek

4. 3. 2021

Největší příběhy všech dob

/ Rubrika: z České republiky
Jeden z největších myslitelů, spisovatelů, pedagogů Jan Amos Komenský napsal: „Cílem vzdělání a moudrosti je, aby člověk viděl před sebou jasnou cestu života, po ní opatrně vykračoval, pamatoval na minulost, znal přítomnost a předvídal budoucnost.“ Za nejvýznamnější zdroj moudrosti tento „učitel národů“ považoval Bibli.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

/ Rubrika: z České republiky
Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

/ Rubrika: z České republiky
Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2021

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

/ Rubrika: z České republiky
Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

O očkování proti covid-19 v Nemocnici sv. Kříže Žižkov je velký zájem

/ Rubrika: z České republiky
Během první hodiny od zahájení očkování proti covid-19 bylo v církevní Nemocnici sv. Kříže Žižkov zaregistrováno a očkováno přes 15 lidí. Nemocnice v Praze 3 k prvnímu dni očkování 1.3.2021 (9.00 hodin) registruje přes 100 zájemců k očkování.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Benedikt XVI.: Papež je pouze jeden

/ Rubrika: z České republiky
Nemáme dva papeže. Papež je pouze jeden - zdůrazňuje Benedikt XVI. v rozhovoru pro Corriere della sera. Emeritní papež přijal šéfredaktora tohoto italského deníku v předvečer osmého výročí zakončení svého pontifikátu. Novináře znovu zajímala často přetřásaná otázka důvodů jeho odstoupení.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Pražská arcidiecéze spustila nový katechetický web

/ Rubrika: z České republiky
Středisko pro katechezi a výuku náboženství AP připravilo od 1. března 2021 nový přehledné webové stránky (nejen) pro katechety a učitele náboženství.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Světový den migrantů a uprchlíků: nikoli „oni“ a „tamti“, nýbrž jen „my“

/ Rubrika: z České republiky
Svatý stolec zveřejnil téma příštího Světového dne migrantů a uprchlíků, jehož 107. ročník připadne na neděli 26. září. Poselství, jehož název je »Ke stále širšímu “my”«, se bude věnovat zejména péči o společnou rodinu, která se spolu s péčí o společný domov zaměřuje na stále větší vzájemnou vstřícnost.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Samoživitelkám pomáhají diváci České televize

/ Rubrika: z České republiky
Neuvěřitelných devět a půl milionu korun poslali diváci adventního koncertu České televize na pomoc rodičům samoživitelům. O jejich rozdělení mezi potřebné z celé republiky se postará Charita, která byla partnerem koncertu. Neúplné rodiny v tíživé situaci se mohou o pomoc přihlásit v nejbližší Charitě. Těch je po republice přes 300.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Loterie svatého Josefa

/ Rubrika: z České republiky
Svatý Josef je mimořádnou osobností pro svou úlohu v dějinách spásy. Tento světec a mocný přímluvce žil svůj život jako obyčejný, nenápadný, pokorný, avšak statečný člověk. Proto může být blízký každému z nás.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Březnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

/ Rubrika: z České republiky
Březnový IN! je plný jara, naděje i povzbuzení
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

7D: MOUDROST

/ Rubrika: z České republiky
Při biřmování jsme byli obdarováni sedmi dary Ducha svatého. Ale co teď s nimi? Jak něco tak abstraktního pojmout? Co když moje vnímání těchto darů končí u toho, že je umím na požádání bezchybně vyjmenovat, ale jejich roli ve svém životě vlastně vůbec nechápu? Nebo co když ani moc nevím, co že to je, vyjmenuji stěží tři, ale k čemu mi mohou sloužit, to je pro mě velkou záhadou? Pak si přečtěte tento článek a další, které budou následovat. Připravili jsme sérii textů, které budou představovat jednotlivé dary Ducha svatého a ukážou vám, jak o nich můžete přemýšlet. Texty pro vás připravil P. Tomáš Žižkovský, kaplan v Diecézním centru života mládeže Mamre.
 
Celý příspěvek

2. 3. 2021

Výzvy REACT EU už v březnu

/ Rubrika: z České republiky
Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 1. do 7. března 2021

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Slovo arcibiskupa Graubnera ke zpřísněným opatřením

/ Rubrika: z České republiky
Využívejme možnosti účastnit se bohoslužeb i ve všední dny, modleme se růženec a prosme o přímluvu naše patrony i kandidáty blahořečení, avšak neobcházejme opatření a nehazardujme s lidskými životy, píše olomoucký arcibiskup a předseda ČBK Mons. Jan Graubner k zavedení zpřísněných opatření v boji s koronavirovou pandemií.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Cyrilometodějská křesťanská akademie si zvolila nové vedení

/ Rubrika: z České republiky
Vzhledem ke skutečnosti, že dne 24. února 2021 uplynulo 4leté funkční období orgánů Cyrilometodějské křesťanské akademie (CMKA) a zároveň kvůli protiepidemickým opatřením nebylo možné konat valné shromáždění, rozhodlo prezidium akademie o konání valného shromáždění mimo jeho zasedání („rozhodování per rollam“) a při něm také velkou většinou zvolilo své vedení.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Služebník Boží Dominik Zavřel z Chodova bude 17. dubna 2021 blahořečen

/ Rubrika: z České republiky
Papež František 26. května 2020 schválil a potvrdil dekret o mučednictví pro „Ctihodné“ Simona Cadrona a druhy, včetně P. Dominika Zavřela. Tento mučedník Eucharistie má velký význam nejen pro cisterciácký řád, ale i pro naši zemi. K obřadu blahořečení by mělo dojít 17. dubna 2021 v 10.30 hodin.
 
Celý příspěvek

1. 3. 2021

Před osmi lety opustil Benedikt XVI. úřad papeže

/ Rubrika: z České republiky
Včera (28. února) uběhlo již osm let ode dne, kdy poslední únorový den roku 2013 opustil úřad papeže Benedikt XVI. Začalo tak období „sede vacante“ - uprázdnění Apoštolského stolce, které trvalo až do zvolení papeže Františka v březnu 2013.
 
Celý příspěvek

28. 2. 2021

Nedělní videokázání (nejen) pro děti - 2. neděle postní

/ Rubrika: z České republiky
Kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti k 2. neděli postní.
 
Celý příspěvek

28. 2. 2021

Angelus: Buďte světlem!

/ Rubrika: z České republiky
Promluva papeže Františka před dnešní polední modlitbou Anděl Páně.
 
Celý příspěvek

27. 2. 2021

Omezení pro bohoslužby zůstávají nezměněna

/ Rubrika: z České republiky
V souvislosti s vyhlášením nového nouzového stavu od 1. března 2021 zůstávají omezení pro bohoslužby nezměněna, tedy je možné naplnit 10% kapacity kostela k sezení. Platí také zákaz hromadného zpěvu s výjimkou sboru nebo zpěváků na odděleném místě.
 
Celý příspěvek

26. 2. 2021

COMECE: Princip nediskriminace nesmí rozostřovat limity EU

/ Rubrika: z České republiky
Zvláštní péče o dítě před i po jeho narození je součástí mezinárodních právních standardů. Ani legislativa Evropské unie ani Evropská konvence o lidských právech nepředvídají právo na potrat. Zákony o interrupcích jsou v kompetenci právních systémů jednotlivých členských zemí - to jsou hlavní argumenty, s nimiž se vedení Komise evropských biskupských konferencí (COMECE) ohradilo proti rezoluci Evropského parlamentu z 26. listopadu ohledně změny potratového zákona v Polsku.
 
Celý příspěvek

26. 2. 2021

Komentář C. V. Pospíšila: Naprosto nevědecké „přemalby“ obrazu historického Ježíše

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám komentář profesora Ctirada Václava Pospíšila, teologa a kněze, ve kterém se zamýšlí (nejen) nad doku-dramatem Poslední dny Ježíše Krista, který nedávno odvysílala Česká televize.
 
Celý příspěvek

25. 2. 2021

Připomínáme si 71. výročí úmrtí P. Josefa Toufara

/ Rubrika: z České republiky
Na dnešní připadá 71. výročí úmrtí číhošťského faráře Josefa Toufara, který 25. února 1950 zemřel na následky krutého mučení ze strany Státní policie.
 
Celý příspěvek

25. 2. 2021

Bývalý vatikánský velvyslanec v Bagdádu o nadcházející cestě Svatého otce do Iráku

/ Rubrika: z České republiky
Během své funkce apoštolského nuncia sloužil kardinál Fernando Filoni mezi lety 2001 až 2006 také v Iráku. Po vypuknutí války odmítl opustit svůj úřad a zůstal v zemi po celou dobu konfliktu, navzdory četným výbuchům a sebevražedným útokům. Plánovaná návštěva papeže Františka se uskuteční ve dnech 5. - 8. března. Bude to vůbec poprvé, co papež tuto zemi navštíví, a podle kardinála Filoniho bude jeho cesta „dobrou příležitostí k mezináboženskému dialogu“ a k tomu, „aby dodal křesťanům nadšení a odvahu“.
 
Celý příspěvek

25. 2. 2021

Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop

/ Rubrika: z České republiky
Karmelitánské nakladatelství spustilo nový e-shop na adrese eshop.cirkev.cz. V novém e-shopu je možné zakoupit nejen knihy, ale i mešní víno, liturgické předměty či klášterní produkty, nyní nově vše v jednom společném nákupním košíku. Přinese také zásadní změnu v distribuci zboží, a to díky tisícovkám výdejních míst Zásilkovny po celé ČR a na Slovensku, čímž se zvýší a zlevní dostupnost sortimentu celého Karmelitánského nakladatelství.
 
Celý příspěvek