Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

25. 9. 2020

Před jedenácti lety navštívil papež Benedikt XVI. Českou republiku

/ Rubrika: z České republiky
Je tomu již 11 let, co Českou republiku navštívil papež Benedikt XVI. Připomeňme si hlavní body programu Svatého otce při jeho 13. apoštolské cestě, která se konala od 26. - 28. září 2009 a šlo o čtvrtou a poslední návštěvu hlavy katolické církve v naší zemi.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Celostátní akce Den Charity začala. Ukážeme vám, co dokážeme

/ Rubrika: z České republiky
Pojďme a oslavme to spolu! Bohoslužby, dny otevřených dveří i kulturní akce pořádané u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, se i letos konají od poloviny září až do listopadu. Epidemiologická situace podobným podnikům nepřeje, ale většina naplánovaných událostí proběhne, samozřejmě za dodržení všech bezpečnostních doporučení. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří naši práci podporují, bychom naši práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Trump podepíše zákon zajišťující lékařskou péči dětem, které přežily potrat

/ Rubrika: z České republiky
Prezident Spojených států Donald Trump vystoupil poprvé s promluvou na tradiční Národní katolické modlitební snídani, probíhající tentokrát na dálku kvůli pandemickým opatřením. Během necelých tří minut nejenže vyjádřil americkým katolíkům uznání za jejich přínos společnosti, ale potvrdil rovněž odhodlání hájit roli víry, modlitby a náboženství. Oznámil také, že podepíše zákon garantující lékařskou péči dětem narozeným za jakýchkoli okolností (Born Alive Executive Order).
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Papež František: Doba si žádá hledící srdce, konající ruce a fantazii milosrdenství

/ Rubrika: z České republiky
“Modlitba, čin, oběť” – římský katolický spolek “Kruh svatého Petra” si zvolil toto programové trojsloví za základ své charitativní práce, která obnáší rovněž organizaci sbírky Svatopetrský haléř. Při loňské audienci pro toto sdružení se papež František zamýšlel nad modlitbou, dnes uvažoval o činu v souvislosti s naléhavými otázkami, které klade nynější pandemie.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Začíná plenární zasedání CCEE

/ Rubrika: z České republiky
Dnes v 16.00 hodin začíná plenární zasedání předsedů Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které potrvá do soboty 26. září 2020. V důsledku pandemie covid-19 se jednání koná pouze online. Za Českou republiku se jednání účastní předseda ČBK arcibiskup Jan Graubner.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 26. neděle v mezidobí

/ Rubrika: z České republiky
Nedělní kázání (nejen) pro děti - 26. neděle v mezidobí
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Papež František k OSN: Přehodnoťte budoucnost našeho společného domova

/ Rubrika: z České republiky
Ve videoposelství k valnému shromáždění OSN u příležitosti jeho 75. výročí, apeluje papež František na multilateralismus a spolupráci mezi státy.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

U příležitosti Dne české státnosti ocenil Senát biskupa Václava Malého

/ Rubrika: z České republiky
U příležitosti Dne české státnosti předal dnes předseda horní komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil stříbrné pamětní medaile. Mezi oceněnými byl i pražský pomocný biskup Václav Malý.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

/ Rubrika: z České republiky
Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
 
Celý příspěvek

24. 9. 2020

XIX. ročník mezinárodní konference o rodinné politice: „Rodina a profese v Evropské unii v souvislosti s implementací nové směrnice Evropského parlamentu o rovnováze pracovního a rodinného života“

/ Rubrika: z České republiky
Jak sladit profesní a rodinný život? Jaké flexibilní formy práce se v Česku nabízejí? Jaké jsou podmínky péče o nejbližší členy rodiny? To byla témata mezinárodní konference o rodinné politice, jejíž výstupy shrnuje Marie Oujezdská, ředitelka Národního centra pro rodinu.
 
Celý příspěvek

24. 9. 2020

Kardinál Czerny: Den migrantů věnován i těm, kdo trpí důsledky pandemie

/ Rubrika: z České republiky
Ve tvářích vnitřních přesídlenců můžeme zahlédnout krásu Ježíšovu. Z této myšlenky vycházel kardinál Michael Czerny, podsekretář vatikánské sekce pro migranty a uprchlíky, při svém setkání s představiteli Unie vyšších představených ženských řeholních kongregací (UISG) a Jezuitské služby uprchlíků (JRS) ve středu 23. září.
 
Celý příspěvek

24. 9. 2020

Kardinál Parolin: OSN potřebuje oživující návrat k původnímu duchu

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin vystoupil na virtuální platformě shromáždění OSN v rámci mítinku na nejvyšší úrovni připomínajícího 75. výročí založení této instituce. Zrekapituloval dějinnou roli a očekávání, s nimiž se k nejvyšší mezinárodní instituci obracejí lidé z celého světa, nepřehlédl však ani její limity: OSN zraňovala sama sebe, kdykoli partikulární zájmy převážily nad obecným dobrem, zdůraznil kardinál Parolin.
 
Celý příspěvek

24. 9. 2020

Národní svatováclavská pouť 2020

/ Rubrika: z České republiky
Aktualizace: Na četné dotazy věřících bychom vás chtěli informovat, že se Svatováclavská pouť bude konat. Upozorňujeme však poutníky, že je nezbytné, aby si s sebou vzali roušky.
 
Celý příspěvek

23. 9. 2020

Katolický týdeník: Libanon si zachovává naději

/ Rubrika: z České republiky
Osm týdnů po masivním výbuchu, který zdemoloval libanonskou metropoli Bejrút a připravil statisíce lidí o přístřeší, do země stále míří mezinárodní pomoc. Místní lidé se ale ptají, co bude dál.
 
Celý příspěvek

23. 9. 2020

Kongregace pro nauku víry zamítá interkomunio v Německu

/ Rubrika: z České republiky
Kongregace pro nauku víry vyloučila eucharistické společenství mezi katolickou a protestantskou církví v Německu a teologicky jej zdůvodnila příliš velikými rozdíly v chápání eucharistie a církevního úřadu. Zároveň v této otázce neexistují podklady pro osobní rozhodování ve svědomí, stojí v listě, který kard. Ladaria zaslal předsedovi německé biskupské konference, biskupu Georgu Bätzingovi.
 
Celý příspěvek

23. 9. 2020

Studentský Velehrad bude letos studentům ještě blíž než obvykle

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 25.-28. září 2020 se uskuteční 15. ročník celostátního setkání vysokoškolských studentů, které se koná každé dva roky na Velehradě. Vzhledem k současné situaci však letošní program bude přenášen živě a setkání budou probíhat pouze v menším počtu účastníků v jednotlivých městech, kde působí Vysokoškolské katolické hnutí.
 
Celý příspěvek

23. 9. 2020

Vyšla aktualizovaná publikace o Katolické církvi v ČR

/ Rubrika: z České republiky
Česká biskupská konference vydala aktualizovanou brožuru Katolická církev v České republice, ve které najdete nejnovější informace o místní a také světové církvi. Stáhnout si ji můžete i ve formátu pdf.
 
Celý příspěvek

23. 9. 2020

Papež František: Nedostatek respektu k principu subsidiarity se rozšířil jako nějaký virus

/ Rubrika: z České republiky
Malebné vatikánské nádvoří sv. Damase dnes dopoledne opět hostilo několik stovek účastníků generální audience Svatého otce. Papež František dnes hovořil o subsidiaritě a ctnosti naděje.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2020

Poutní mše svatá k památce obětí akce "Ř" v Jablonném v Podještědí

/ Rubrika: z České republiky
V neděli 27. 9. 2020 ve 14 hod. se v bazilice sv. Vavřince a Zdislavy v Jablonném v Podještědí uskuteční poutní mše svatá k památce obětí likvidace ženských klášterů v roce 1950. Hlavním celebrantem bude biskup Jan Baxant.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2020

Při bohoslužbě za Evropu se budeme modlit i za nemocné koronavirem

/ Rubrika: z České republiky
Bohoslužbu za katolickou církev v Evropě odslouží 27. 9. od 10.00. v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinál Dominik Duka.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2020

V předvečer svatováclavské pouti projde Prahou průvod s Palladiem za požehnání a pokoj

/ Rubrika: z České republiky
Při příležitosti svátku hlavního patrona české země sv. Václava, Dne české státnosti a také k uctění nadcházejícího 1100. výročí mučednické smrti české kněžny sv. Ludmily pořádá Hnutí duchovní obnovy národa s Kolegiátní kapitulou sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi a ve spolupráci s Arcibiskupstvím pražským Svatováclavské putování Prahou s Palladiem Země české. Uskuteční se v Praze v neděli 27. září 2020 a účastníci při něm budou prosit za požehnání a pokoj Praze i celé vlasti.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2020

„Eutanazie je zločin proti lidskému životu; nevyléčitelný neznamená, že péče končí“

/ Rubrika: z České republiky
„Samaritanus Bonus” (Dobrý Samaritán) je list, který dnes ve Vatikánu představil prefekt Kongregace pro nauku víry kardinál Luis F. Ladaria Ferrer. Dokument opětovně odsuzuje jakoukoli formu eutanazie a asistované sebevraždy a zasazuje se o podporu rodin a zdravotnických pracovníků.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 21. do 27. září 2020

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Krátká výzva biskupů k nadcházejícím volbám

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám text krátké výzvy českých a moravských biskupů k volbám do zastupitelstev 13 krajů a do Senátu, které se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Biskupské gymnázium v Hradci Králové má nové prostory

/ Rubrika: z České republiky
Rekonstrukce objektu v areálu Biskupského gymnázia v Hradci Králové, zvaného Kostka, jde do finále. Zmodernizovaný objekt za bezmála 71 milionu korun by měl podle ředitele školy Jiřího Vojáčka začít sloužit výuce na začátku listopadu.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Biskup Václav Malý dnes slaví 70. narozeniny

/ Rubrika: z České republiky
Pražský pomocný biskup Mons. Václav Malý slaví dnes, v den svátku sv. Matouše, své 70. narozeniny.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Charita pro Libanon: Opravy domů i dodávky potravin v Bejrútu

/ Rubrika: z České republiky
Ničivá exploze, která v srpnu otřásla libanonským Bejrútem, zasáhla do životů stovek tisíc lidí. Charita Česká republika ihned poslala na pomoc 10 tisíc eur (přes 260 tisíc Kč) ze svého krizového fondu a vyhlásila veřejnou sbírku, do které přispěli čeští dárci více než 2 miliony korun.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2020

Pamětní den na Velehradě připomene tři výročí

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 3. října 2020 budou na Velehradě připomenuty tři výroční události letošního roku – 70 let od Akce K („kláštery“), 30 let od návštěvy sv. Jana Pavla II. a 10 let od úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka, SJ. V poutním areálu bude zároveň požehnána pamětní deska k připomínce likvidace zdejší řeholní komunity v rámci zmíněné Akce K, k níž došlo 13. dubna 1950. Součástí pamětního víkendu bude též mše svatá a dvě hudební akce.
 
Celý příspěvek

20. 9. 2020

Papež: Kdo byl v církvi kanonizován jako první?

/ Rubrika: z České republiky
Několik stovek lidí se před polednem sešlo na Svatopetrském náměstí, aby si vyslechli pravidelnou nedělní promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
 
Celý příspěvek

19. 9. 2020

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

/ Rubrika: z České republiky
Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
 
Celý příspěvek