Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

5. 8. 2021

František: Světlo evangelia k reformě církve

/ Rubrika: z České republiky
Ve videu s modlitebním úmyslem na měsíc srpen papež připomíná, že identita církve spočívá v evangelizaci a že její obnova se děje skrze proměnu každého z nás. V rámci „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ je srpnovým všeobecným úmyslem prosba, aby církev „přijímala od Ducha Svatého milost a sílu obnovovat se ve světle evangelia„.
 
Celý příspěvek

5. 8. 2021

Charita provozuje kostel. Žádný luxus, ale nutnost

/ Rubrika: z České republiky
Arcidiecézní charita Praha nově provozuje kostel sv. Kajetána a Panny Marie Matky ustavičné pomoci v pražské Nerudově ulici. Získala tak duchovní zázemí pro charitní dílo v pražské arcidiecézi.
 
Celý příspěvek

5. 8. 2021

Na handbiku z Brna za papežem

/ Rubrika: z České republiky
V aule Pavla VI. dnes vlály také české státní vlajky a v závěru generální audience papež František pozdravil skupinu moravských cyklopoutníků, a to nikoli ledajakých. Někteří z nich totiž putovali na kolech pro vozíčkáře – neboli handbiku. „Srdečně vítám poutníky, kteří až z Brna přijeli na kole. To jste vy...Jste skvělí!“ řekl papež.
 
Celý příspěvek

4. 8. 2021

„Hvězdicová“ pouť přivede na Velehrad poutníky z mnoha koutů ČR

/ Rubrika: z České republiky
Ze třinácti různých směrů se koncem srpna vydají poutníci na Velehrad v rámci jedenadvacátého ročníku „hvězdicové“ pěší pouti. Jejím vrcholem bude mše svatá ve velehradské bazilice v sobotu 28. srpna 2021, celebrovat ji bude biskup Antonín Basler.
 
Celý příspěvek

4. 8. 2021

Diecézní charita Plzeň děkuje dárcům za podporu zasažených obyvatel Stebna

/ Rubrika: z České republiky
Šest rodin v obci Stebno již obdrželo příspěvek z transparentního účtu Diecézní charity Plzeň. Jejich domovy byly vážným způsobem poničeny bouří, která se zde přehnala z 24. na 25. června. Na podporu zasažených obyvatel Stebna již přišlo na transparentní účet diecézní charity téměř 686 tisíc Kč. Potřebným rodinám byla dosud rozdělena částka ve výši 469 tisíc korun. V nejbližších dnech rozdělí Charita dalším dvěma rodinám na obnovu jejich domovů dalších 160 tisíc korun. To vše se může dít díky obrovské solidaritě štědrých dárců s místními zasaženými lidmi.
 
Celý příspěvek

4. 8. 2021

Evangelium je jen jedno

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu 4. srpna 2021 se papež František znovu setkal s věřícími na generální audienci v Aule Pavla VI., na které vystoupil poprvé od červencové operace, při které mu lékaři odebrali část tlustého střeva. Papež František pokračoval v katechezi o listu svatého Pavla Galaťanům.
 
Celý příspěvek

4. 8. 2021

Katolický týdeník: Cyklopouť ze Slovácka na Tetín

/ Rubrika: z České republiky
Mariazell, Kolín nad Rýnem, Čenstochová, Budapešť, Madrid, Řím, Levoča, Krakov, Fatima, tam všude se v minulých letech cyklopoutníci vypravili z Uherského Brodu. Letos hranice nepřekročí.
 
Celý příspěvek

3. 8. 2021

Papež píše mladým do Medžugorje: Jděte za Kristem

/ Rubrika: z České republiky
Účastníkům festivalu mládeže Mladifest, které se koná od 1. do 6. srpna 2021 v Medžugorje, zaslal dnes papež poselství, ve kterém komentuje setkání Ježíše s bohatým mladíkem a předkládá tak nejen mladým svou meditaci nad následováním Ježíše Krista.
 
Celý příspěvek

3. 8. 2021

Svatý stolec chce využít distanční výuky k rozšíření akademické formace

/ Rubrika: z České republiky
Kongregace pro katolickou výchovu dnes zveřejnila „Instrukci pro uplatňování modality distančního vyučování na církevních univerzitách a fakultách“. Její text, datovaný 13. května, podepsali prefekt zmíněné kongregace, kard. Giuseppe Versaldi, a její sekretář, arcibiskup Angelo Vincenzo Zani.
 
Celý příspěvek

3. 8. 2021

Veřejné prohlášení předsednictva Konferencí mužských a ženských řeholí v ČR

/ Rubrika: z České republiky
Předsednictvo obou konferencí podporuje prohlášení předsedy České biskupské konference arcibiskupa Jana Graubnera k některým kandidaturám do poslanecké sněmovny ze dne 27. 7. 2021.
 
Celý příspěvek

2. 8. 2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 2. do 8. srpna 2021

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

2. 8. 2021

Školení copywritingu

/ Rubrika: z České republiky
Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
 
Celý příspěvek

2. 8. 2021

Fotogalerie z vysvěcení nového kostela v Karakoši, na který přispěla katolická církev z České republiky

/ Rubrika: z České republiky
Křesťané z iráckého města Karakoš mají od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
 
Celý příspěvek

2. 8. 2021

Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku je otevřena do 5. září

/ Rubrika: z České republiky
Akreditace novinářů na návštěvu papeže Františka na Slovensku (12. - 15. září 2021) bude probíhat prostřednictvím webové stránky www.navstevapapeza.sk a je otevřena od 1. srpna do 5. září 2021. Akreditace bude udělována na základě registrací podaných přes elektronický formulář, který je k dispozici v slovenském i v anglickém jazyce.
 
Celý příspěvek

2. 8. 2021

Umění vést lidi

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
 
Celý příspěvek

1. 8. 2021

Informační centrum k přípravě návštěvy papeže v Košicích spustilo sociální sítě

/ Rubrika: z České republiky
Informační centrum, které se věnuje přípravě návštěvy papeže Františka v Košicích a jeho setkání s mladými vytvořilo účet na sociálních sítích. Záměrem je vytvářet pozitivní obraz o této jedinečné události, aby se dostala do povědomí co největšího počtu lidí, především mladých, pro které je setkání určeno.
 
Celý příspěvek

1. 8. 2021

Papež: Pryč od magické víry, milujte bez vypočítavosti

/ Rubrika: z České republiky
Po nedělní polední modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí papež František vyzval, abychom se zajímali nejen o naše materiální potřeby, ale především abychom hledali a prohlubovali náš vztah s Bohem. Přinášíme celé znění dnešní papežovy promluvy.
 
Celý příspěvek

30. 7. 2021

V Karakoši vysvětí nový kostel, na který přispěla katolická církev z České republiky

/ Rubrika: z České republiky
Křesťané z iráckého města Karakoš budou mít od soboty 31. července nový kostel. Na jeho stavbu významně finančně přispěla i česká katolická církev díky sbírce ČBK na pomoc křesťanům na Blízkém východě. Nový kostel bude zasvěcený Panně Marii, Matce naděje, jako výraz poděkování, že se mohli po válce s Islámským státem v roce 2018 vrátit do svých domovů.
 
Celý příspěvek

30. 7. 2021

Stop Start se svatými - sv. Jan Maria Vianney

/ Rubrika: z České republiky
Na dnešek připadá Světový den boje proti obchodování s lidmi, který roku 2013 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František jej připomenul na sociální sítí Twitter: „Vyzývám všechny ke společné práci spolu s oběťmi obchodu s lidmi, abychom ekonomiku založenou na obchodu přeměnili v ekonomiku péče," píše na svém twitterovém účtu.
 
Celý příspěvek

30. 7. 2021

Papež: Obchodování s lidmi nahradit péčí

/ Rubrika: z České republiky
Na dnešek připadá Světový den boje proti obchodování s lidmi, který roku 2013 vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Papež František jej připomenul na sociální sítí Twitter: „Vyzývám všechny ke společné práci spolu s oběťmi obchodu s lidmi, abychom ekonomiku založenou na obchodu přeměnili v ekonomiku péče," píše na svém twitterovém účtu.
 
Celý příspěvek

29. 7. 2021

Nové biskupské svěcení v Číně

/ Rubrika: z České republiky
V čínské provincii Kan-su byl 28. července vysvěcen nový pomocný biskup, pátý pastýř čínské katolické církve jmenovaný poté, co vstoupila v platnost dočasná dohoda mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou o jmenování biskupů.
 
Celý příspěvek

29. 7. 2021

Správa kostela sv. Kajetána v Nerudově ulici svěřena Arcidiecézní charitě Praha

/ Rubrika: z České republiky
Pražská provincie kongregace Nejsvětějšího Vykupitele (Redemptoristé) svěřují od srpna 2021 provoz kostela sv. Kajetána a Panny Marie Matky ustavičné pomoci v Nerudově ulici 22 v Praze 1 Arcidiecézní charitě Praha. Úvodní mši svatou bude v úterý 3. srpna od 17 hodin celebrovat rektor kostela P. Stanislav Přibyl, CSsR, generální sekretář České biskupské konference.
 
Celý příspěvek

29. 7. 2021

Vatikán zveřejnil oficiální obraz Světového setkání rodin 2022

/ Rubrika: z České republiky
Ve čtvrtek Vatikán zveřejnil oficiální obraz 10. světového setkání rodin, které proběhne ve dnech 22.-26. června 2022 v Římě. Malba, jejímž autorem je slovinský jezuita P. Marko Ivan Rupnik, byla představena 28. července Dikasteriem pro laiky, rodinu a život a římskou diecézí, kteří setkání rodin organizují.
 
Celý příspěvek

28. 7. 2021

Emeritní papež Benedikt: Učení se musí rozvíjet ve víře a z víry

/ Rubrika: z České republiky
Emeritní papež Benedikt varuje před „útěkem k pouhému učení“ v náboženském životě. Víra se musí osvědčit a růst v kontaktu s realitou, napsal pro německý časopis Herder Korrespondenz v rozhovoru u příležitosti 70. výročí svého kněžského svěcení.
 
Celý příspěvek

28. 7. 2021

Sestra Francine, unesená v Konžské demokratické republice, je opět svobodná

/ Rubrika: z České republiky
Sestra Francine, která byla unesená na východě Konžské demokratické republiky, je opět svobodná, informovala o tom organizace Církev v nouzi. Fyzicky je v pořádku, ale je traumatizována. Další informace o pozadí jejího únosu a rychlého propuštění nejsou známé.
 
Celý příspěvek

28. 7. 2021

Katolický týdeník: Při papežské mši bude kříž z Česka

/ Rubrika: z České republiky
Při návštěvě Slovenska (12.–15. září) by měl papež František sloužit poslední den mši svatou v Šaštíně, kam zamíří i naši biskupové. Na pódiu bude navíc umístěn kříž z trámů tornádem poničeného kostela z Moravské Nové Vsi.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2021

Papež: Po pandemii bude třeba nový pohled na realitu

/ Rubrika: z České republiky
„Pedagogika pro oči, která mění náš krátkozraký pohled a přibližuje ho samotnému pohledu na Boha.“ Tak to říká František v rozhovoru, který poskytl Mons. Dariovi Viganò a který vyšel v jeho poslední knize. Papež v něm zve ke znovuobjevení vzdělání k čistému pohledu prostřednictvím filmů.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2021

Zamyšlení biskupa Františka Radkovského u příležitosti Světového dne prarodičů a seniorů

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám zamyšlení plzeňského emeritního biskupa Františka Radkovského u příležitosti Světového dne prarodičů a seniorů, který letos poprvé vyhlásil papež František na předchozí neděli 25. července 2021.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2021

20. svatoanenské zahradní slavnosti v Domově sv. Josefa ve Dvoře Králové nad Labem zbouraly bariéry mezi světem zdravých a hendikepovaných

/ Rubrika: z České republiky
Domov sv. Josefa ve Dvoře Králové nad Labem uspořádal tuto sobotu 24. července 2021 již 20. svatoanenské zahradní slavnosti aneb slavnosti bez bariér. Jednalo se o jubilejní akci na pomoc potřebným lidem s roztroušenou sklerózou. Účastnil se jich také kardinál Dominik Duka a bývalý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který také touto nemocí trpí.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2021

Prohlášení předsedy ČBK k některým kandidaturám do poslanecké sněmovny

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme prohlášení předsedy ČBK Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého, k některým kandidaturám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
 
Celý příspěvek