Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

10. 4. 2020

Deset let arcibiskupské služby kardinála Dominika Duky

/ Rubrika: z České republiky
Kardinál Dominik Duka převzal přesně před deseti lety (10. dubna 2010) při mši svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha oficiálně "do správy" Arcidiecézi pražskou.
 
Celý příspěvek

9. 4. 2020

Požehnané Velikonoce 2020!

/ Rubrika: z České republiky
Jménem celé České biskupské konference přejeme vám i vašim blízkým požehnané velikonoční svátky!
 
Celý příspěvek

9. 4. 2020

Modlitba v rodině – Velikonoční triduum

/ Rubrika: z České republiky
Letos se křesťané nemohou sejít, aby slavili nejdůležitější slavnost a tajemství liturgického roku. Přesto se každá rodina může v modlitbě spojit s celou církví. Nabízíme tedy návrh domácího slavení Velikonočního tridua. Jednotlivé části modlitby nejsou nic jiného, než slova Písma, modlitby a gesta, která prožíváme během liturgie. Texty jsou doplněny také o modlitby před jídlem a požehnání velikonočních pokrmů o Neděli Zmrtvýchvstání Páně.
 
Celý příspěvek

9. 4. 2020

Křížová cesta 2020 vedená Svatým otcem Františkem 10. dubna

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám překlad celého textu křížové cesty, kterou bude Svatý otec František vést na Svatopetrském náměstí na Velký pátek 10. dubna 2020.
 
Celý příspěvek

9. 4. 2020

Prohlášení arcibiskupa Fishera k případu kardinála Pella

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám překlad textu prohlášení arcibiskupa ze Sydney, Anthonyho Fishera OP, ohledně osvobozujícího rozsudku Australského nejvyššího soudu v případu kardinála George Pella.
 
Celý příspěvek

9. 4. 2020

Vznikl nový internetový portál Velikonoce.cz

/ Rubrika: z České republiky
Farnosti a sbory mohou nově prezentovat své velikonoční programy na stránkách www.velikonoce.cz. Návštěvníci webu mohou vyhledávat v nabídce programů podle jednotlivých dnů, podle věkového zaměření (pro děti, mládež, rodiny, seniory). Je uveden přehled nejen online přenosů, ale také kostelů otevřených k soukromé modlitbě, inspirace k prožití velikonočního smíření s Bohem, k vedení domácí bohoslužby či tvoření nebo netradiční aktivity o Velikonocích...
 
Celý příspěvek

8. 4. 2020

Počty každoročně pokřtěných se v ČR mění jen málo, tradiční křty dospělých o Velikonocích budou muset letos počkat.

/ Rubrika: z České republiky
Počet nových pokřtěných katolíků se každoročně v ČR příliš nemění. V roce 2019 to bylo 15.151 dětí do 1 roku, 3.643 starších dětí a 1.138 dospělých, tedy necelých 20 tisíc nově pokřtěných v katolické církvi, což je o ca 900 osob méně než za rok 2018. Od roku 2010 jsou každoroční počty nově pokřtěných katolíků v ČR obdobné, s pravidelnými přírůstky do katolické církve výrazněji nezahýbaly v posledních letech žádné vnější politicko-sociální události jako například migrační krize nebo povodně.
 
Celý příspěvek

8. 4. 2020

Úřad pro laiky, rodinu a život: Neopouštějme seniory!

/ Rubrika: z České republiky
Nejstarší generace platí za nynější pandemie nejvyšší cenu, a proto právě toto pokolení, které nás uvedlo do života, církev ubezpečuje o mateřské přítomnosti, blízkosti a duchovní útěše, čteme v dnešním poselství, jež vatikánský Úřad pro laiky, rodinu a život adresoval seniorům.
 
Celý příspěvek

8. 4. 2020

Papež ustavil fond pro misijní oblasti postižené koronavirem

/ Rubrika: z České republiky
Papež František se opětovně snaží zmírnit hospodářský dopad nynější situace na nejchudší státy. V rámci Papežských misijních děl proto zřídil krizový fond a vložil do něj základní částku 750 tisíc dolarů. Cílem je pomoci zemím a společenstvím, které zasáhla nákaza koronavirem, a to prostřednictvím církevních institucí.
 
Celý příspěvek

8. 4. 2020

Papež: Jak prožít Velikonoce doma? S křížem a evangeliem.

/ Rubrika: z České republiky
Předvelikonoční středeční katechezi pronesl papež v knihovně Apoštolského paláce. Její téma bylo jako každý rok ve Svatém týdnu věnováno nadcházející slavnosti Velikonoc. Připomněl, že „nám Velikonoce připomínají, že Bůh může všechno v dobré obrátit.“
 
Celý příspěvek

8. 4. 2020

Tajemné Turínské plátno se ukáže během Velikonoc

/ Rubrika: z České republiky
Turínské plátno, ve kterém bylo, jak věříme, zabaleno Kristovo tělo, když jej sňali z kříže, se v sobotu ukáže na virtuální výstavě. Mimořádné představení plátna má povzbudit věřící po celém světě v modlitbě za ukončení pandemie koronaviru, napsala agentura Reuters. Turínský arcibiskup Nosiglia uvedl, že se bude před plátnem modlit od 17:00, a vyzval věřící, aby se připojili z domova.
 
Celý příspěvek

7. 4. 2020

Australský nejvyšší soud zprostil kardinála Pella obvinění

/ Rubrika: z České republiky
Australský nejvyšší soud dnes, v úterý 7. dubna, v odvolacím řízení zbavil kardinála George Pella obvinění ze sexuálního zneužívání. Sedmičlenný soud toto jednomyslné rozhodnutí zdůvodnili tím, že „důkazy neprokazovaly vinu dostatečně věrohodným způsobem, a existuje tak „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba".
 
Celý příspěvek

7. 4. 2020

Karmelitánské nakladatelství poskytlo zdarma ke stažení exhortaci papeže Františka: Christus Vivit

/ Rubrika: z České republiky
Karmelitánské nakladatelství dalo k dispozici zdarma ke stažení e-knihu Christus Vivit (Kristus žije). Jedná se o posynodní apoštolskou exhortaci papeže Františka, která je určená především mladým lidem. Přinášíme odkaz ke stažení.
 
Celý příspěvek

7. 4. 2020

Před třiceti lety byli J. Graubner, J. Hrdlička, F. V. Lobkowicz a F. Radkovský vysvěceni na biskupy

/ Rubrika: z České republiky
Dnes je to právě 30 let, co čtyři nově jmenovaní biskupové přijali v Praze a v Olomouci své biskupské svěcení. Biskupy se před 30 lety stali Jan Graubner, dnešní arcibiskup olomoucký, Josef Hrdlička, dnes emeritní pomocný biskup olomoucký, František Václav Lobkowicz, současný biskup ostravsko-opavský a František Radkovský, dnes emeritní biskup plzeňský.
 
Celý příspěvek

7. 4. 2020

Inspirace: Velikonoce v rodině

/ Rubrika: z České republiky
Portál Liturgie.cz připravil videoseriál o tom, jak nás prvky bohoslužby v kostele mohou inspirovat při prožití Velikonoc v domácnosti. Přinášíme odkazy podle jednotlivých dnů Velikonočního tridua - od Zeleného čtvrtku až po Vigilii vzkříšení.
 
Celý příspěvek

7. 4. 2020

Katolický týdeník: Pokus o umlčení řeholí

/ Rubrika: z České republiky
V polovině dubna si připomínáme 70. výročí od akce K, kterou komunistický režim na desetiletí zásadně omezil řeholní život v Československu. Dvě vlny tohoto tažení proti řeholím znamenaly konec pro 239 klášterů a 2 376 řeholníků skončilo v internaci. Ženské komunity později čekala obdobná akce Ř.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Pozdrav z Papežské koleje Nepomucenum v Římě

/ Rubrika: z České republiky
Na začátku Svatého týdne se k nám obracejí představení Papežské koleje Nepomucenum se svátečním poselstvím: Nebojte se ani v tento čas nejistoty a bolesti, nejsme sami.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Sbírka pro Svatou zemi se překládá na září

/ Rubrika: z České republiky
Kongregace pro východní církve informovala františkánskou Kustodii Svaté země, že Svatý otec povolil přeložení sbírky na Svatou zemi, která se pravidelně koná na Velký pátek, na 13. září 2020.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Emeritní biskup Karel Herbst slaví 18. výročí svého biskupského svěcení

/ Rubrika: z České republiky
Dnes je to 18 let, co se Mons. Karel Herbst stal biskupem. Toto významné datum slaví emeritní pomocný biskup pražské arcidiecéze v nemocnici Na Homolce v Praze, kde byl koncem března hospitalizován kvůli nemoci Covid-19. Blahopřání a příslib o modlitbu za uzdravení z nového koronaviru mu zaslal i apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo jménem papeže Františka.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 6. do 13. dubna 2020

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Velikonoční výzva České biskupské konference a Ekumenické rady církví

/ Rubrika: z České republiky
K Velikonoční výzvě českých a moravských biskupů se připojila také Ekumenická rada církví v ČR.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Tu noc byl ďábel odvázán ze řetězu

/ Rubrika: z České republiky
„Uprostřed noci nás vzbudili a nahnali do autobusu se zalepenými okny. Neřekli nám, kam nás vezou.” Řeholníci a bývalí studenti církevních škol vzpomínají na tragickou noc ze 13. na 14. dubna 1950.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Dopis předsedy a místopředsedy ČBK lékařům a zdravotníkům

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám dopis předsedy ČBK Dominika kardinála Duky a místopředsedy ČBK Jana Graubnera pro lékaře a zdravotníky.
 
Celý příspěvek

6. 4. 2020

Obnova svěření a zasvěcení Bohu skrze Neposkvrněné Srdce Panny Marie

/ Rubrika: z České republiky
Česká republika se připojuje k obnově svěření a zasvěcení Bohu skrze Neposkvrněné Srdce Panny Marie, a to modlitbou, kterou kardinál Dominik Duka, předseda ČBK, přednese před sochou Panny Marie Fatimské v arcibiskupské kapli ve středu 8. dubna 2020 v 7.15 hodin.
 
Celý příspěvek

4. 4. 2020

Modlitba v rodině – Květná neděle

/ Rubrika: z České republiky
Svatý týden nás branou Květné neděle uvádí k jádru velikonočního tajemství, které nám připomíná umučení, smrt a vzkříšení Pána Ježíše Krista. Jak prožívat toto velikonoční období v čase pandemie, jež nás nutí zůstat zavřené v našich domovech?
 
Celý příspěvek

4. 4. 2020

Nedělní kázání pro děti - Květná neděle

/ Rubrika: z České republiky
Další video z Centra pro katechezi v Olomouci: Nedělní kázání pro děti na Květnou neděli (5. duben 2020).
 
Celý příspěvek

4. 4. 2020

Svatý týden: Od Květné neděle až po Zmrtvýchvstání Páně

/ Rubrika: z České republiky
Velikonoce jsou pro křesťany vrcholem celého církevního roku. Letošní velikonoční svátky budou jiné, bez účasti věřících v chrámech na bohoslužbách. Ale i tak představujeme jednotlivé dny Svatého týdne, který začíná Květnou nedělí a končí nedělí Zmrtvýchvstání Páně, jejich symboliku a slavení.
 
Celý příspěvek

3. 4. 2020

Modlitba pro čas epidemie

/ Rubrika: z České republiky
Zástupkyně šéfredaktora jezuitského magazínu America - Kerry Weber, připravila modlitbu, kterou nabízí pro období ohrožení koronavirem. Redakce jezuitského portálu Jesuits Global ji doporučuje jezuitům, všem jejich spolupracovníkům na celém světě a nejen jim. Přinášíme vám český překlad.
 
Celý příspěvek

3. 4. 2020

ČBK podporuje Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!

/ Rubrika: z České republiky
ČBK, jako zřizovatel Charity ČR, jednoznačně podporuje vyhlášenou Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci. Čeští a moravští biskupové proto vyzývají věřící, aby dle svých možností, na tuto sbírku přispěli. Katolická církev se tak v této zcela mimořádné situaci aktivně hlásí na pomoc společnosti a státu, a chce podpořit finančně ty, kteří to nyní nejvíce potřebují.
 
Celý příspěvek

3. 4. 2020

Velikonoční výzva českých a moravských biskupů

/ Rubrika: z České republiky
Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící, aby na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny domovů svíčku, případně vystavili obraz Ježíše Krista.
 
Celý příspěvek