Jdi na obsah Jdi na menu
 


z Vatikánu

Příspěvky

23. 3. 2019

O rovnosti před zákonem

/ Rubrika: z Vatikánu
25. února 1850 byl v Sardinském království schválen takzvaný Siccardiho zákon. Byl nazván po svém navrhovateli, tehdejším ministru spravedlnosti. Siccardi tak odňal církvi soudní pravomoc nad duchovenstvem, to znamená zrušil privilegium, podle něhož kněží mohli být souzeni pouze církevním a nikoli státním soudem.
 
Celý příspěvek

23. 3. 2019

O Otčenáši – Buď vůle tvá

/ Rubrika: z Vatikánu
V cyklu našich katechezí o Otčenáši se dnes zastavíme u třetí invokace: »Buď vůle tvá«, kterou je třeba chápat ve spojitosti s prvními dvěma, tedy »posvěť se jméno tvé« a »přijď království tvé«, s nimiž tvoří jakýsi triptych. Dnes budeme mluvit o té třetí části.
 
Celý příspěvek

23. 3. 2019

Jean Guitton, Boží myslitel

/ Rubrika: z Vatikánu
Přítel státníků i papežů, první laický auditor II. Vatikánského koncilu, Bergsonův žák, člen Francouzské akademie a profesor na Sorboně, svědek dvou světových válek, ruské revoluce a vynálezů dvacátého století – to vše byl francouzský filosof Jean Marie Pierre Guitton, od jehož úmrtí na první jarní den letos uplynulo dvacet let (1901-1999).
 
Celý příspěvek

23. 3. 2019

Kristovo Proměnění ukazuje křesťanskou perspektivu utrpení

/ Rubrika: z Vatikánu
Tuto druhou neděli postní nás liturgie nechává rozjímat o události Proměnění, ve které Ježíš umožňuje Petrovi, Jakubovi a Janovi předjímat slávu Vzkříšení, průnikem nebe na zem.
 
Celý příspěvek