Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

25. 9. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. září do 1. října 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během tohoto týdne přímým přenosem. V Televizi Noe, Radiu Proglas, České televizi a na Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2017

Papež nečekaně navštívil rehabilitační centrum v Římě

/ Rubrika: z České republiky
FOTO UVNITŘ. Nemohu chodit ani mluvit, rád bych tě poznal, napsal před časem šestiletý Gabriel papeži Františkovi. Ten v pátek navštívil rehabilitační středisko, kde se chlapec upoutaný na invalidní vozík nachází. Událost je součástí tzv. pátků milosrdenství, během nichž papež navštěvuje lidi, na něž se ve společnosti někdy zapomíná.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2017

Prosme zvláště v tomto týdnu: svatý Václave, oroduj za nás!

/ Rubrika: z České republiky
Následující dny se můžeme utíkat zvláště ke svatému Václavovi, ochránci české země. Zejména pak ve Staré Boleslavi, Praze, Olomouci, Budči u Zákolan a obecně v chrámech, kde se bude slavit patrocinium.
 
Celý příspěvek

25. 9. 2017

CCEE: Vzdělání je cesta ke kultuře setkávání

/ Rubrika: z České republiky
Zhruba 50 zástupců Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), kteří mají na starost pastorační péči migrantů, se sešlo v Římě na dvoudenním jednání. Pravidelné výroční setkání uspořádala sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2017

Mladí Evropané se sešli v Osvětimi k připomínce holokaustu

/ Rubrika: z České republiky
V těchto dnech probíhá v Polsku pátý ročník mezinárodního setkání „Mladí Evropané pro svět bez násilí“, jež pořádá Komunita Sant’Egidio. Setkání se účastní přes 500 mladých lidí z Česka, Polska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Ukrajiny a Maďarska.
 
Celý příspěvek

22. 9. 2017

Papež František: Církev nebude tolerovat zneužívání nezletilých

/ Rubrika: z České republiky
Papež František potvrdil, že církev bude na všech úrovních tvrdě postihovat jakoukoliv formu sexuálního zneužívání nezletilých. Řekl to členům Papežské komise na ochranu nezletilých, kteří se ve Vatikánu sešli na svém plenárním zasedání.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2017

Na Filipínách začaly přípravy na GenFest Hnutí fokoláre

/ Rubrika: z České republiky
Mezinárodní mládežnické setkání Hnutí fokoláre se bude konat příští rok v Manile na Filipínách, které jsou domovem největší asijské katolické komunity. Přípravy na 11. ročník GenFestu, který se uskuteční od 6. do 8. července 2018, právě začaly. Těžiště akcí bude soustředěno do World Trade Centre Metro v Manile, přičemž všechny workshopy se budou konat na univerzitě De La Salle.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2017

Vatikán: Boj proti novodobému otrokářství považujeme za prioritu

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánský sekretář pro mezinárodní vztahy arcibiskup Paul Gallagher uvedl na zasedání Valného shromáždění OSN, že boj proti nucené práci, otrokářství a obchodu s lidmi patří mezi důležité priority papeže Františka. Dále řekl, že církev vystupuje proti těmto praktikám už od dob Druhého vatikánského koncilu v polovině šedesátých let.
 
Celý příspěvek

21. 9. 2017

Charita má Cenu evropského občana

/ Rubrika: z České republiky
Cenu evropského občana, kterou udílí Evropský parlament, získaly letos za Českou republiku organizace Charita ČR a mobilní hospic Strom života. 18. září ocenění převzali generální sekretář Charity ČR Jakub Líčka a ředitelka Stromu života Marie Ryšková.
 
Celý příspěvek

20. 9. 2017

Katolický týdeník: Včelaření a duchovní život

/ Rubrika: z České republiky
Následující řádky přinášejí malou včelařovu meditaci (chtělo by se napsat med-itaci). Pisatelovo osobní vyznání včelaře a teologa v jedné osobě vychází z jeho práce u včel. V neobvyklé poloze spojuje vzdělání a poznání zákonitostí života přírody s křesťanskou spiritualitou.
 
Celý příspěvek

20. 9. 2017

Vatikán vyzývá k obnovení dialogu ve Středoafrické republice

/ Rubrika: z České republiky
Svatý stolec vyzval na zasedání Valného shromáždění OSN k obnovení dialogu ve Středoafrické republice a také k účinnějším akcím na ochranu civilních obyvatel všech náboženských skupin. Řekl to arcibiskup a vatikánský sekretář pro mezinárodní vztahy Paul Gallagher.
 
Celý příspěvek

20. 9. 2017

Papež se modlil za oběti zemětřesení v Mexiku, biskupové vyzývají k solidaritě

/ Rubrika: z České republiky
Papež František na pravidelné středeční generální audienci vyjádřil svůj soucit s obětmi zemětřesení v Mexiku. Současně mexičtí biskupové vyzvali k solidaritě se všemi, kteří byli zasažení touto přírodní tragédií.
 
Celý příspěvek

19. 9. 2017

Pákistánský křesťan byl odsouzen k trestu smrti kvůli urážce islámu

/ Rubrika: z České republiky
Soud ve východním Pákistánu odsoudil tamějšího křesťana k trestu smrti kvůli urážce islámu. Pětatřicetiletý James Nadeem z Lahore byl obviněn v červenci loňského roku poté, co údajně poslal svému muslimskému příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp báseň urážející islám.
 
Celý příspěvek

19. 9. 2017

Koncepce rodinné politiky schválena - je to dobře?

/ Rubrika: z České republiky
Již v srpnu jsme se věnovali tzv. Koncepci rodinné politiky, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Dokument byl včera schválen vládou a je již dostupný na webu ministerstva. Přidáváme několik aktuálních postřehů Národního centra pro rodinu.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. září 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2017

CCEE bude jednat o pastorační péči migrantů

/ Rubrika: z České republiky
Pravidelné výroční setkání biskupů a zástupců Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), kteří mají na starost pastorační péči migrantů, se uskuteční v Římě od 21. do 23. září. V rámci jednání se kromě jiného účastníci setkají na audienci s papežem Františkem a budou debatovat s představiteli sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2017

Filipínský kněz Teresito Suganob osvobozen ze zajetí

/ Rubrika: z České republiky
Biskup Edwin dela Pena z filipínského města Marawi v neděli oznámil, že katolický kněz Teresito “Chito” Suganob byl v sobotu vysvobozen ze zajetí teroristické skupiny Maute, která má vazbu na Islámský stát. Kněz byl unesen před téměř čtyřmi měsíci, kdy vypukly střety mezi vládními silami a teroristy.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2017

Papež František pozdravil účastníky konference o boji proti desertifikaci

/ Rubrika: z České republiky
Účastníkům 13. zasedání konference smluvních stran Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci zaslal svoje poselství papež František. Svatý otec ocenil jejich úsilí při prosazování koordinovaného přístupu v řešení tohoto vážného ekologického problému.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2017

Jak v neděli do kostela: na kole?

/ Rubrika: z České republiky
Do kostela jezdíte na kole sice možná běžně, ale tuto neděli se mohou přidat i ti, kteří spíše volí jiné způsoby přepravy. Uskuteční se desátý ročník ekumenické akce Do kostela na kole.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2017

CCEE bude v Bělorusku diskutovat o mladých lidech a Evropě

/ Rubrika: z České republiky
Poprvé v historii se bude plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) konat v Bělorusku. Společně s tamější katolickou komunitou budou evropští biskupové slavit výročí 750 let od první písemné zmínky o Minsku a 500 let od vytištění Bible v běloruštině. Hlavním tématem konference bude současná situace mladých lidí a o přínosu církve při budování společné Evropy.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2017

Svatý Kopeček nad Olomoucí bude dějištěm romské pouti

/ Rubrika: z České republiky
16. září stovky Romů ze všech koutů České republiky zamíří na Svatý Kopeček, kde proběhne další ročník tradiční romské pouti. Tématem se tentokrát stanou kořeny – rodina – smysl.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2017

Zadržovaný a nezvěstný čínský biskup podstoupil v Pekingu operaci

/ Rubrika: z České republiky
Čínský biskup Peter Shao Zhumin, který byl několik měsíců nezvěstný, podstoupil 11. září operaci ucha v pekingské nemocnici. Podle agentury Ucan není zřejmé, zda stále zůstává pod kontrolou policie. Biskupovi bylo začátkem září znemožněno zúčastnit se pohřbu kněze své diecéze, který patřil do podzemní církve.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2017

Papež o Kolumbii: Vrcholem bylo blahořečení dvou mučedníků

/ Rubrika: z České republiky
Papež František promluvil na pravidelné středeční generální audienci o své nedávné apoštolské cestě do Kolumbie. Podle něj cesta vyvrcholila blahořečením dvou kolumbijských mučedníků a následnou liturgií za smíření. Dále zmínil, že velmi působivé pro něj bylo, jak mnoho rodičů přinášelo na setkání své děti, aby jim požehnal.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2017

Katolický týdeník: Když se vlády chopí emoce

/ Rubrika: z České republiky
Jako by už nebylo důležité vědět správně, ale rychle. Může se člověk zorientovat ve směsi seriózních a neověřených zpráv? Co mu umožní vyznat se v komplikovaném světě?
 
Celý příspěvek

13. 9. 2017

Ve Fatimě se slavila národní mše svatá

/ Rubrika: z České republiky
Ve fatimské Kapli zjevení (Capelinha) se včera slavila národní mše svatá jako jeden z vrcholů národní pouti z České republiky. Mši celebroval kardinál Dominik Duka OP za účasti českých a moravských biskupů a zavítaly na ní stovky poutníků.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2017

Unesený indický kněz je na svobodě

/ Rubrika: z České republiky
Indický misionář Tom Uzhunnalil SDB, který byl před více než 18 měsíci unesen skupinou ozbrojenců v Jemenu, je na svobodě. Sdělilo to tiskové středisko Svatého stolce s tím, že se v současnosti nachází v Ománu, odkud přes Řím poletí zpět do Indie.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2017

Čeští věřící přijali sochu Panny Marie Fatimské

/ Rubrika: z České republiky
Čeští a moravští věřící přijali v portugalské Fatimě sochu Panny Marie, která bude v následujících týdnech putovat po České republice. Stalo se tak po mši svaté u příležitostí národní pouti k 100. výročí fatimských zjevení.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2017

Nerozumím světu geopolitiky, říká papež František

/ Rubrika: z České republiky
Během zpáteční cesty z kolumbijské Cartageny do Říma poskytl papež na palubě letadla prostor žurnalistům, kteří jej doprovázeli, aby mu mohli klást svoje otázky. Týkaly se obvyklých mediálních témat: migrace, klimatických změn, Venezuely, Severní Koreje apod. A papež František během čtyřicetiminutové tiskové konference odpověděl jako obvykle způsobem sobě vlastním.
 
Celý příspěvek

12. 9. 2017

Ve Fatimě začala národní pouť

/ Rubrika: z České republiky
V bazilice Nejsvětější Trojice v portugalské Fatimě byla dnes zahájena národní pouť, které se účastní čeští a moravští biskupové, kněží, jáhnové i více než tisíc laiků. O poselství Fatimy promluvil k poutníkům kardinál Dominik Duka OP. Pouť je možné sledovat skrze přenosy TV Noe.
 
Celý příspěvek

12. 9. 2017

Zemřel teolog 2. vatikánského koncilu René Laurentin

/ Rubrika: z České republiky
Ve věku 99 let zemřel v neděli přední teolog 20. století René Laurentin, který byl odborníkem na teologii Panny Marie. Sestavil například monumentální dílo věnované mariánským zjevením v Lurdech, je mu také připisovaná klíčová role při psaní textu o Panně Marii na 2. vatikánském koncilu.
 
Celý příspěvek