Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

18. 11. 2018

Kdo je prodlouženou rukou papeže za hranicemi Vatikánu?

/ Rubrika: z České republiky
Nový apoštolský nuncius Mons. Charles Daniel Balvo přiletí do Prahy již příští týden, ve čtvrtek 22. listopadu, aby se ujal svého úřadu, do kterého ho jmenoval papež František. Kdo je nunciem, co jeho role obnáší, jaké jsou jeho úkoly a kdo byli předchůdci Mons. Balva v České republice se dozvíte níže.
 
Celý příspěvek

17. 11. 2018

Česká republika přivítá nového nuncia

/ Rubrika: z České republiky
Již ve čtvrtek (22. listopadu 2018) dorazí do České republiky arcibiskup Charles Daniel Balvo, kterého 21. září 2018 jmenoval Svatý otec apoštolským nunciem v České republice.
 
Celý příspěvek

16. 11. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 47. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 19.-25. listopadu uslyšíte na Proglasu Čtení na pokračování z knihy Evy Mádrové, kde líčí svůj pobyt v komunistických věznicích v 50. letech minulého století nebo se dozvíte od varhaničky a historičky umění Ivy Rosario o životě české komunity v Austrálii.
 
Celý příspěvek

16. 11. 2018

Výhrada svědomí se vrátila do americké legislativy

/ Rubrika: z České republiky
Za “vítězství zdravého rozumu” označili američtí biskupové novou právní úpravu, kterou Trumpova administrativa znovu zavádí výhradu svědomí z náboženských a etických důvodů. Prohlášení podepsal předseda Biskupské konference Spojených států, kardinál Daniel DiNardo, a arcibiskup Joseph Kurtz, předsedající Výboru pro náboženskou svobodu při této konferenci.
 
Celý příspěvek

16. 11. 2018

Sympozium o lidských právech ve Vatikánu

/ Rubrika: z České republiky
"Základní práva a konflikty mezi právy" je název mezinárodního sympozia, které se koná tento týden na univerzitě LUMSA v Římě pod záštitou vatikánské Nadace Josepha Ratzingera-Benedikta XVI.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

Papež František se dnes setkal s izraelským prezidentem

/ Rubrika: z České republiky
Papež František dnes přijal na audienci izraelského prezidenta Reuvena Rivlina. Ten se pak následně setkal s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem a sekretářem pro mezinárodní vztahy Paulem Richardem Gallagherem. Setkání se uskutečnilo při příležitosti 25. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a Izraelem.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

Rozhovor s novým českým velvyslancem ve Vatikánu Václavem Kolajou

/ Rubrika: z České republiky
Českou republiku reprezentuje od května ve Vatikánu nový velvyslanec. Stal se jím Václav Kolaja, který v září předal papeži Františkovi pověřovací listiny. Z rozhovoru s ním se dozvíte, jaký byl jeho vstup do nové funkce, jaké jsou jeho dojmy ze setkání s papežem Františkem, ale také informace o jeho kořenech. Navštívili jsme jej přímo v Římě.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

Čtvrtstoletí Světového dne obětí dopravních nehod. Aktuální téma na neděli

/ Rubrika: z České republiky
Při setkáních na Plzeňsku, v Praze a Moravské Chrastové na Svitavsku si také lidé u nás v neděli připomenou oběti dopravních nehod. Listopadový světový den vzpomínky na ně existuje již 25 let.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

Indičtí křesťané žádají spravedlnost pro křesťany z kasty Dalitů

/ Rubrika: z České republiky
Indičtí katolíci a protestanté společně vyzvali k ukončení diskriminace křesťanů, kteří pocházejí z nejnižší indické kasty Dalitů. Učinili tak v neděli 11. září, kdy uplynulo deset let od útoků na křesťany v okrese Kandhamal v indickém státě Uríša, při kterém bylo zabito nejméně 100 věřících. V rámci výzvy byla sloužena mše svatá v Novém Dilí na paměť obětí masakru a připomínka postavení Dalitů ve společnosti.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

Zemřela Zdeňka Hledíková, velká znalkyně českého církevního středověku

/ Rubrika: z České republiky
(AKTUALIZOVÁNO 16. 11.) Ve věku 80 let zemřela úterý 13. listopadu 2018 významná historička a archivářka prof. Zdeňka Hledíková. Přední odbornice na církevní dějiny středověku a pomocné vědy historické. Tato někdejší ředitelka Českého historického ústavu v Římě, která měla přístup i do vatikánského soukromého archivu, rovněž v novém tisíciletí působila na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Poslední rozloučení proběhne 24. listopadu v Praze.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

17. listopad 2018: Za dar svobody se modleme společně

/ Rubrika: z České republiky
(AKTUALIZOVÁNO 16. 11.) Na tuto sobotu připadá Den boje za svobodu a demokracii. Bude 17. listopadu. V téměř každé diecézi bude při různých příležitostech možné děkovat za dar svobody. Využijme toho.
 
Celý příspěvek

15. 11. 2018

A pak že prý nejsou. Svatovítská katedrála a svatohorská bazilika s novými varhanami

/ Rubrika: z České republiky
Čtvrteční den byl bohatý na události spjaté s novými varhanami pro dva významné tuzemské chrámy. Byla odtajněna vizuální podoba nových varhan chystaných pro svatovítskou katedrálu na Pražském hradě a svůj hotový královský nástroj dnes představila svatohorská bazilika nad Příbramí.
 
Celý příspěvek

14. 11. 2018

Vatikán bude hostit konferenci o klimatických změnách

/ Rubrika: z České republiky
Konference pod názvem „Klimatické změny, zdraví planety a budoucnost lidstva“ se uskuteční zítra ve Vatikánu. Mezi panelisty budou experti z celého světa a má být přípravou na 24. zasedání Konference stran (COP24) Rámcové konvence OSN o klimatických změnách, která se bude v prosinci tohoto roku konat v polských Katovicích.
 
Celý příspěvek

14. 11. 2018

Světový den chudých je i výzvou ke konkrétní pomoci

/ Rubrika: z České republiky
Neděle 18. listopadu 2018 bude také ve znamení Světového dne chudých. Na potřebné můžeme pamatovat při modlitbě, ale lze se zapojit i do konkrétní pomoci. Využít můžete třeba nabídku Charity ČR.
 
Celý příspěvek

14. 11. 2018

Katolický týdeník: Drony skenují dřevěné kostely

/ Rubrika: z České republiky
Kolem dřevěných kostelů v ostravsko-opavské diecézi je živo, létají tu drony a snímá je skener.
 
Celý příspěvek

14. 11. 2018

Papež František: Pomluvy zabíjejí, křesťan má svědčit pravdou a láskou

/ Rubrika: z České republiky
Cyklus katechezí o Desateru dnes pokračoval osmým přikázáním „Nepromluvíš křivého svědectví proti bližnímu svému“. Papež František zdůraznil, že tam, kde je lež, tak tam není láska. Proto ty, kteří pomlouvají, přirovnal papež k teroristům, neboť jazyk může zabíjet jako nůž.
 
Celý příspěvek

13. 11. 2018

Papež František: Věda musí pomáhat integrálním rozvoji člověka

/ Rubrika: z České republiky
Papež František přijal na audienci členy Papežské akademie věd, kteří se v těchto dnech sešli ve Vatikánu na svém pravidelném plenárním zasedání. Poděkoval jim za jejich úsilí při řešení současných globálních problémů, které sužují lidstvo.
 
Celý příspěvek

13. 11. 2018

Benefiční koncert pro svatovítské varhany živě na ČT2

/ Rubrika: z České republiky
Benefiční koncert přímo ze svatovítské katedrály bude v pátek 16. listopadu 2018 od 20.00 živě vysílán na kanále ČT2 České televize. Formou dárcovské SMS tak budou moci i diváci u televizních obrazovek podpořit dostavbu varhan pro tento chrám na Pražském hradě. 
 
Celý příspěvek

13. 11. 2018

Betlémské světlo 2018. Již potřicáté

/ Rubrika: z České republiky
V neděli 16. prosince 2018 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Po skončení bohoslužby si světélko v lucernách či na hořící svíci mohou první zájemci odnést domů. Další organizace šíření Betlémského světla ve farnostech a obcích již záleží na místních podmínkách. Je možné ho uchovávat na farách, obecních úřadech, ve skautských klubovnách i u dobrovolníků. Zájemci si pro něho mohou přijít sami nebo – zejména starší – mohou požádat o jeho přinesení domů.
 
Celý příspěvek

13. 11. 2018

Papež František pozval na nedělní oběd 3 tisíce chudých

/ Rubrika: z České republiky
V Římě vrcholí přípravy na druhý Světový den chudých, který si budeme připomínat již tuto neděli 18. listopadu. Na náměstí sv. Petra vyrostla provizorní nemocnice pro ty, kteří se ocitli v obtížích, a celý tento týden jim poskytuje bezplatnou pomoc. V neděli bude sloužit papež František v bazilice sv. Petra mši svatou pro chudé a po ni bude následovat společný oběd, na který papež pozval zhruba 3 tisíce chudých. K papežovu poselství se připojuje i Charita Česká republika.
 
Celý příspěvek

13. 11. 2018

V březnu 2019 navštíví papež Maroko

/ Rubrika: z České republiky
Tiskové středisko Svatého stolce dnes informovalo o tom, že v březnu 2019 navštíví papež František Maroko. Bude to jeho 27. zahraniční apoštolská cesta.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. listopadu 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, Radiu Proglas a na Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Vatikán vyzval k důslednému boji proti obchodu s lidmi

/ Rubrika: z České republiky
Arcibiskup Bernardito Auza, stálý pozorovatel Vatikánu při OSN, vystoupil na konferenci týkající se přijetí opatření proti obchodu s lidmi a modernímu otroctví. Prohlásil, že díky aktivitám nejrůznějších iniciativ došlo k výraznému pokroku v této oblasti, přesto však raketově stoupá počet osob, které jsou sexuálně zneužívány, zotročovány nebo jsou prodávány jejich orgány.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Nigérie: Unesení kněží byli propuštěni na svobodu

/ Rubrika: z České republiky
Čtyři katoličtí kněží unesení neznámými ozbrojenci v Nigérii počátkem minulého týdne byli po několika dnech propuštění na svobodu. Oznámil to kancléř beninské arcidiecéze Mike Oyanoafoh.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Český rozhlas opět vydává noty k České mši vánoční J. J. Ryby

/ Rubrika: z České republiky
Hudební vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu se rozhodlo znovu vydat jeden z klenotů české hudby, pocházející z rožmitálského kúru. Noty k České mši vánoční J. J. Ryby tak chce obnovit a zpracovat i pro další generace; a to hned ve třech provedeních - v původním znění, pro komorní obsazení a v podobě klavírního výtahu.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Již známe program RedWednesday v Praze. Kdo se přidá?

/ Rubrika: z České republiky
Letos poprvé si i v České republice chceme připomenout lidi z celého světa, kteří jsou pronásledovaní pro svoji víru. Učiníme tak prostřednictvím kampaně Červená středa (#RedWednesday), která se bude konat 28. listopadu 2018. Představujeme pražskou část programu; jako pozvánku, ale i jako povzbuzení pro další zájemce z dalších měst a obcí v ČR.
 
Celý příspěvek

12. 11. 2018

Peníze z ČR pomohou křesťanům na Blízkém východě s obnovou domů

/ Rubrika: z České republiky
Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se spolu s dalšími lidmi vydal minulý týden do Iráku, aby zmapoval potřeby obyvatel v městech zničených bojovníky tzv. Islámského státu. Peníze vybrané mezi českými věřícími mimo jiné pomohou místním křesťanům při opravě domů.
 
Celý příspěvek

10. 11. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 46. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 12. do 18. listopadu uslyšíte na Proglasu rozhovor s filosofem a signatářem Charty 77 Danielem Kroupou, nebo pořad Lví silou, vzletem sokolím, který se věnuje historii Sokola.
 
Celý příspěvek

9. 11. 2018

V neděli 11. listopadu můžeme zvláště vzpomenout na oběti válečných konfliktů

/ Rubrika: z České republiky
100 let od konce první světové války či pohřby českých vojáků nedávno padlých v Afghánistánu jsou dobrým důvodem pro to, aby se v tuto neděli na 2 minuty a 20 sekund rozezněly zvony v chrámech napříč ČR či proběhly další modlitební vzpomínky. Na oběti konfliktů se bude 11. listopadu 2018, v Den válečných veteránů, vzpomínat od Prahy po Ostravu.
 
Celý příspěvek

8. 11. 2018

Asie Bibiová byla údajně propuštěna z vězení

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu 7. listopadu byla zveřejněna informace, že Asia Bibiová byla propuštěna z vězení a byla transportována letadlem na neznámé místo. Její manžel Ashiq Masih požádal italskou vládu o pomoc.
 
Celý příspěvek