Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

17. 3. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 12. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 19. do 25. 3. 2018 naladíte na vlnách Proglasu například kontaktní pořad Noční linka s ředitelem Proglasu P. Martinem Holíkem na téma Politika v kostele a před kostelem nebo týdeník Živě z Prahy s varhaníkem Janem Kalfusem.
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

2. Kulatý stůl k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020

/ Rubrika: z České republiky
Koná se dne 26. března 2018 v Praze v prostorách Ministerstva pro místní rozvoj ČR, Staroměstské náměstí – vchod z Pařížské ulice č. p. 4 (Akademie veřejného investování).
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

MMR ČR dlouhodobě podporuje církevní turistiku

/ Rubrika: z České republiky
Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci dotačního titulu Podpora obnovy drobných sakrálních staveb od roku 2011 podpořilo 992 projektů za více než 186 milionů korun.
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

V Evropském parlamentu se sešli zástupci katolické mládeže

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 7. - 9. března 2018 se v Evropském parlamentu v Bruselu konalo Evropské katolické fórum mládeže pro sociální zapojení. Tohoto projektu se účastnilo také 10 mladých z České republiky a dalších 70 z Chorvatska, Španělska, Polska, Maďarska, Rumunska, Litvy a Malty.
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

Wim Wenders: Papež oslovuje ve filmu diváky z očí do očí

/ Rubrika: z České republiky
Významný německý režisér Wim Wenders natočil dokumentární film o papeži Františkovi. Snímek nazvaný „Papež František – muž svého slova“ bude mít nyní premiéru při příležitosti 5 let Františkova pontifikátu. V exkluzivním rozhovoru pro Vatican News režisér Wenders uvedl, že film umožnil Svatému otci „promluvit o všech tématech, které považuje za důležitá“.
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

Pojďme se modlit za mládež

/ Rubrika: z České republiky
Ve všech diecézích ČR proběhne v týdnu od 18. do 25. března 2018 Týden modliteb za mládež, který vyvrcholí slavením XXXIII. Světového dne mládeže na Květnou neděli. Oslavy dne mládeže v jednotlivých diecézích ČR již ale začnou o tomto víkendu.
 
Celý příspěvek

16. 3. 2018

Doporučujeme: Bibliodrama - víkendový workshop

/ Rubrika: z České republiky
Od pátku 20. 4. (18.00 hod.) do neděle 22. 4. (13.00 hod.) bude v exercičním domě v Českém Těšíně probíhat víkendový workshop Bibliodrama a povede jej doc. PhDr. Mireia Ryšková, která je přední česká biblistka působící na Katedře biblických věd Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a věnující se metodě bibliodramatu více než 20 let.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2018

Fórum cestovního ruchu a ČBK budou spolupracovat v oblasti církevní turistiky

/ Rubrika: z České republiky
Rozvoj a podpora církevní a klášterní turistiky – to je cílem Memoranda o spolupráci v oblasti cestovního ruchu v ČR, které dnes v Praze podepsali předseda Fóra cestovního ruchu ČR (FCR) Viliam Sivek a předseda České biskupské konference (ČBK) kardinál Dominik Duka OP.
 
Celý příspěvek

14. 3. 2018

Zemřel proslulý fyzik Stephen Hawking, byl členem Papežské akademie věd

/ Rubrika: z České republiky
Dnes ve věku 76 let zemřel britský vědec Stephen Hawking, který patřil mezi nejvýraznější teoretické fyziky současnosti. Svojí prací významně přispěl k rozvoji kosmologie a byl také úspěšným popularizátorem vědy. Ačkoliv se nikdy netajil svým ateistickým pohledem na svět, od roku 1986 byl členem Papežské akademie věd a v průběhu svého života se osobně setkal se čtyřmi papeži.
 
Celý příspěvek

13. 3. 2018

Vzpomínání na kardinála Miloslava Vlka

/ Rubrika: z České republiky
V souvislosti s prvním výročím úmrtí kardinála Miloslava Vlka nabízí redakce časopisu Nové město speciální jemu věnované číslo, které vyšlo v květnu 2017 při příležitosti jeho nedožitých 85. narozenin.
 
Celý příspěvek

12. 3. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 12. do 18. března 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

12. 3. 2018

Zemřel německý kardinál Karl Lehmann, bylo mu 81 let

/ Rubrika: z České republiky
Ve věku 81 let včera zemřel kardinál Karl Lehmann, jeden z nejvýznamnějších představitelů katolické církve v Německu. Lehmann působil 33 let jako biskup v Mohuči a 21 let byl předsedou Německé biskupské konference. Soustrast vyjádřila celá řada náboženských a politických představitelů, včetně papeže Františka a německé kancléřky Angely Merkelové.
 
Celý příspěvek

12. 3. 2018

Aktuální situace v oblasti příprav na nové programového období 2021+

/ Rubrika: z České republiky
Ač je v plném proudu stávající programové období strukturálních fondů EU 2014 – 2020, probíhají intenzivní jednání o podobě toho příštího, a to na národní i evropské úrovni. Přinášíme tedy přehled toho, co se nyní děje a co nás v nejbližší době čeká.
 
Celý příspěvek

12. 3. 2018

Aktivity katolické církve v přípravách na nové programové období 2021+

/ Rubrika: z České republiky
Od podzimu loňského roku proběhla i za účasti České biskupské konference (ČBK) řada jednání platforem k přípravě kohezní politiky po roce 2021+.
 
Celý příspěvek

11. 3. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 11. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 12. do 18. 3. 2018 zachytíte na vlnách Proglasu například první díl nového seriálu 100 let Československa – 100 let české dechovky v rámci týdeníku Hrajte, kapely! nebo pořad věnovaný Světovému dni vody.
 
Celý příspěvek

9. 3. 2018

COMECE: Novým předsedou zvolen arcibiskup Jean-Claude Hollerich, místopředsedou biskup Jan Vokál

/ Rubrika: z České republiky
Novým předsedou Komise biskupských konferencí zemí EU (COMECE) se na dalších pět let včera stal lucemburský arcibiskup Jean-Claud Hollerich. Kromě něj delegáti zvolili i čtyři místopředsedy komise, jedním z nich je biskup královehradecký Jan Vokál. Zbývající tři jsou irský biskup Noel Treanor, italský biskup Mariano Crociata a německý biskup Franz-Josef Overbeck.
 
Celý příspěvek

9. 3. 2018

Církev bude slavit památku Panny Marie Matky církve

/ Rubrika: z České republiky
Vatikán zveřejnil dekret Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, který stanovil, že první pondělí po neděli Seslání Ducha svatého bude v celé církvi slavena památka Nejsvětější Panny Marie, Matky církve. Památka Marie Matky církve byla doposud v tento den připomínána pouze ve dvou místních církvích: v Polsku a v Argentině.
 
Celý příspěvek

9. 3. 2018

Čínští křesťané v ČR: Po návratu do Číny jim hrozí zatčení i mučení

/ Rubrika: z České republiky
Pouze osm žadatelů ze skupiny několika desítek čínských křesťanů získalo v ČR politický azyl. Ministerstvo vnitra odmítlo 70 žádostí, přičemž neúspěšní žadatelé mohou zatím legálně zůstat v ČR až do doby, než o nich pravomocně rozhodnou soudy. Pokud se ale budou muset vrátit zpět do Číny, hrozí jim vážné perzekuce ze strany čínských úřadů.
 
Celý příspěvek

9. 3. 2018

Jaká je pozice ČBK pro nové programové období 2021+?

/ Rubrika: z České republiky
Představujeme prioritní oblasti České biskupské konference pro projekty financované prostředky z EU. Jak chceme být aktivní v důležitých oblastech života naší společnosti?
 
Celý příspěvek

8. 3. 2018

ČBK k situaci skupiny čínských křesťanů v ČR

/ Rubrika: z České republiky
Česká biskupská konference dnes vydala prohlášení a výzvu k modlitbě za skupinu čínských křesťanů, kteří požádali o azyl v ČR. Biskupové apelují na spravedlivé vyřešení jejich obtížné situace a prosí o společnou modlitbu v tuto neděli, 11. března 2018. Text prohlášení, výzvy k modlitbě věřících i nedělní přímluvy naleznete v následujícím článku a příloze.
 
Celý příspěvek

7. 3. 2018

Slovensko, čínští křesťané i vztah k jídlu v novém KT

/ Rubrika: z České republiky
Katolický týdeník: Dobrá kniha pro stopaře P. Heryána Ladislav Heryán, Marek Vácha a Benedikt XVI. Dva kněží a jeden emeritní papež ovládli jubilejní 20. ročník literární ankety KT Dobrá kniha, kterou pořádá Katolický týdeník.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2018

24 hodin pro Pána již ke konci tohoto týdne

/ Rubrika: z České republiky
(AKTUALIZOVÁNO 6. března 2018) V pátek 9. a sobotu 10. března 2018 letos proběhne postní iniciativa 24 hodin pro Pána. Papež František vyzývá k tomu, aby byl v každé diecézi otevřen alespoň jeden kostel, kde bude možné přijmout svátost smíření nebo se pomodlit před vystavenou eucharistií. Přinášíme aktuální nabídku.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2018

Rozhovor s nigerijským kardinálem Johnem Onaiyekanem

/ Rubrika: z České republiky
V těchto dnech pobývá v ČR nigerijský arcibiskup z Abuje kardinál John Onaiyekan. V rozhovoru ním se dozvíte více o tom, jak spolu vycházejí křesťané a muslimové v Nigérii a o dalších tématech s tím spojenými.
 
Celý příspěvek

6. 3. 2018

Známe datum převozu ostatků kardinála Berana do ČR

/ Rubrika: z České republiky
Za měsíc a půl budou převezeny ostatky kardinála Josefa Berana ze svatopetrské baziliky ve Vatikánu do Prahy. Dne 23. dubna bude tělo uloženo do nově vytvořeného sarkofágu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2018

Poselství papeže Františka pro 33. světový den mládeže

/ Rubrika: z České republiky
"V našich městech a společenstvích je třeba otevřít prostory pro růst, pro snění a pro pohled na nové horizonty! Nikdy nesmíme ztrácet radost ze setkání, z přátelství, radost ze společného snění a z cesty spolu s ostatními." Toto a jiné výzvy zaznívají z úst papeže Františka v Poselství pro 33. světový den mládeže.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 5. do 11. března 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2018

Poslanecká sněmovna bude v úterý projednávat tzv. Oddlužovací novelu insolvenčního zákona

/ Rubrika: z České republiky
Zítra, tj. 6. března 2018, bude na programu jednání Poslanecké sněmovny PČR oddlužovací novela, jejíž schválení dlouhodobě podporuje Charita ČR. Vychází přitom z analýz založených na znalostech svých pracovníků, odborníků na oddlužování a ze zkušeností ze zahraničí.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2018

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc březen 2018

/ Rubrika: z České republiky
Poselství papeže Františka k 33. světovému dni mládeže připadá na Květnou neděli. Březen je měsícem, kdy jsme vyzváni v rámci naléhavého úmyslu Apoštolátu modlitby k tomu, abychom zvláště pamatovali na společenství ve farnostech a skupiny mládeže. Odpovězme si na otázku, zda radostně svědčíme o evangeliu i my.
 
Celý příspěvek

5. 3. 2018

CCEE: Bůh volá každého člověka

/ Rubrika: z České republiky
Bůh má životní projekt pro každého člověka! Včera i dnes, Kristus vyzývá muže a ženy, aby odpověděli na své osobní "povolání od Boha". V albánské Tiraně se sešlo zhruba padesát delegátů ze sedmnácti biskupských konferencí, aby zde diskutovali o kráse křesťanského povolání. Českou republiku zastupoval biskup Pavel Konzbul.
 
Celý příspěvek

3. 3. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 10. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 5. do 11. 3. 2018 zachytíte na vlnách Proglasu například rozhovor s rakouským psychologem Georgem Frabergerem nebo pořad věnovaný knize Zdeňka Jančaříka Turínské plátno.
 
Celý příspěvek