Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

26. 5. 2019

Ora et labora aneb Modlitba a služba

/ Rubrika: z České republiky
Kdy? Od 1. 7. do 7. 7. 2019 Kde? V komunitě sester boromejek + u nemocných a starých lidí v Domě sv. Antonína v Moravských Budějovicích. Kontaktní osoba: S. M. Vincenta Kořínková, mobil: 723 477 525 (je možno domluvit i jiný termín) Přihlášky posílejte nejlépe do 25. 6. 2019 na adresu: vincenta@boromejky.cz Více najdete na: www.boromejky.cz (nabídky/akce pro dívky) Co si vzít s sebou?  oblečení (např. tričko a pohodlné kalhoty)  přezůvky s pevnou podrážkou pro práci u nemocných  spacák – pokud možno  hudební nástroj (kdo má)  Bibli, breviář (možnost)  a hlavně otevřené srdce www.hledampovolani.cz
 
Celý příspěvek

24. 5. 2019

Život člověka jako cesta: téma nového čísla MKR Communio

/ Rubrika: z České republiky
Nové číslo Mezinárodní katolické revue Communio (sv. 88), které právě vychází, je tematicky věnováno člověku a jeho životnímu příběhu. Spojnici mezi oběma přitom tvoří motiv cesty. Homo viator, člověk putující po svých životních stezkách, je v jednotlivých článcích předkládaného čísla nahlížen z perspektivy biblických vyprávění, starověkých mýtů, barokních románů, ale i z pohledu současné kultury a umění.
 
Celý příspěvek

24. 5. 2019

Charita ČR zkoumá, proč pro některé lidi neexistuje vhodná pomoc

/ Rubrika: z České republiky
Současný systém sociální ochrany připomíná řešeto: je děravý a někteří klienti jím propadají. Přesněji řečeno: určitým lidem v určitých nepříznivých sociálních situacích systém nedokáže poskytnout náležitou pomoc. Vhodný typ sociální služby či jiné pomoci/podpory pro ně totiž neexistuje.
 
Celý příspěvek

24. 5. 2019

Pastýřský list arcibiskupa Jana Graubnera k problému sexuálního zneužívání

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám pastýřský list olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, místopředsedy ČBK, k problematice sexuálního zneužívání v církvi
 
Celý příspěvek

23. 5. 2019

Ve Středoafrické republice byla surově zavražděna řeholnice, v Mozambiku ubodán misionář

/ Rubrika: z České republiky
Drobná, zdvořilá a naprosto pokojná. Těmito slovy popisuje L´Osservatore Romano sestru Ines Nieves Sancho, sedmasedmdesátiletou řeholnici z kongregace Dcer Ježíšových. Její mrtvé a zohavené tělo bylo nalezeno v pondělí ráno ve vesnici Nola (diecéze Berberati) ve Středoafrické republice. V mozambickém městě Beira byl zase v neděli ubodán Landry Ibil Ikwel, čtyřiatřicetiletý kněz z Kongregace Nejsvětějších Srdcí Ježíšova a Mariina.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2019

6. neděle velikonoční - den modliteb za pronásledované křesťany

/ Rubrika: z České republiky
Blíží se 6. neděle velikonoční (26.5.), která bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany. Níže text Křesťanské mezinárodní solidarity (CSI) k tomuto tématu.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2019

Vincent Lambert: Odvolací soud nařídil obnovení výživy

/ Rubrika: z České republiky
Případ dvaačtyřicetiletého Vincenta Lamberta, odkázaného přes deset let na lůžko a trpícího kvadruplegií, nabral opět nový směr. V pozdních večerních hodinách pařížský odvolací soud nařídil opětovné zavedení umělé výživy, od níž byl včera ráno odpojen. Rozhodnutí lékařů, znamenající de facto pomalou smrt žízní a hladem, zvrátily ohledy na expertízu zvláštního výboru OSN pro práva postižených, který si vyžádal čas na přezkoumání případu.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2019

V hospicích se nepropůjčíme k usmrcování pacientů

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám společné prohlášení Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče a České společnosti hospicové péče k návrhu na zavedení eutanázie.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2019

Papež František: Ať jsi kdekoli, vzývej Otce

/ Rubrika: z České republiky
Při pravidelné středeční generální audienci uzavřel papež František cyklus katechezí o modlitbě Otčenáš. Svatý otec zdůraznil, že křesťanská modlitba se rodí z odvahy nazývat Boha Otcem, a že je to Duch Svatý, který se v nás modlí.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2019

Katolický týdeník: Redakci navštívil velvyslanec Vatikánu

/ Rubrika: z České republiky
Do týdenní porady v Katolickém týdeníku se minulé úterý zapojil apoštolský nuncius Charles D. Balvo.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2019

Pražská arcidiecéze se připravuje na Beranův eucharistický kongres

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 28. dubna až 20. června byl v pražské arcidiecézi vyhlášen eucharistický kongres s názvem Eucharistia et labor, který odkazuje na heslo kardinála Josefa Berana, jehož 50. výročí úmrtí si letos připomínáme. 
 
Celý příspěvek

21. 5. 2019

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit k opravě katedrály Notre Dame

/ Rubrika: z České republiky
Ničivý požár katedrály Notre Dame na počátku Svatého týdne (pondělí - 15. dubna) vyvolal celosvětovou vlnu podpory. Finanční sbírky, přísliby darů a podpory spojily během několika hodin celý svět. Ovšem k připsání většiny finančních darů zatím nedošlo.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2019

Seminář Finančně dostupné bydlení v režii církví

/ Rubrika: z České republiky
V dubnu se uskutečnil zajímavý seminář o využití finančně dostupného bydlení v režii církví.
 
Celý příspěvek

20. 5. 2019

Křižovatka slaví 40 let

/ Rubrika: z České republiky
V malé horské vesnici v Jizerských horách se již po 40 let křižují životní cesty mnoha mladých lidí.
 
Celý příspěvek

20. 5. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 20. do 26. května 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2019

Inženýrka chemie a laička Opus Dei Guadalupe Ortizová de Landázuri bude tuto sobotu blahořečena

/ Rubrika: z České republiky
Svatost je opravdu pro všechny a důkazem je toho španělská profesorka chemie Guadalupe Ortizová de Landázuri, která bude tuto sobotu 18. května v Madridu blahořečena. Stane se tak třetím členem Opus Dei, po svatém Josemaríovi Escrivá de Balaguer a blahoslaveném Álvarovi del Portillo, vyzdvihnutým k úctě oltáře, a první blahoslavenou laičkou Díla.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2019

Peníze na sochy pro Velehrad jsou pohromadě

/ Rubrika: z České republiky
Ke svému cíli dospěla veřejná sbírka, kterou Arcibiskupství olomoucké vyhlásilo na pořízení nových soch sv. Cyrila a Metoděje pro vstupní pilíře poutního areálu na Velehradě. Sbírka proto byla k 16. květnu 2019 ukončena.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2019

Více než 7 000 programů je připraveno pro návštěvníky Noci kostelů

/ Rubrika: z České republiky
Noc kostelů se v České republice konala po prvé v roce 2009 a tenkrát se do ní zapojilo 25 kostelů. Letos proběhne její 11. ročník a k dnešnímu dni je přihlášeno jrekordních 1603 kostelů a modliteben. Návštěvníky čeká pestrá nabídka programů, kromě tradičních prohlídek kostelů, výstupů na věže, koncertů, výstav, tanečních vystoupení se můžete těšit i na netradiční nabídky. Jaké to jsou?
 
Celý příspěvek

16. 5. 2019

Výzva biskupů ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu

/ Rubrika: z České republiky
Čeští a moravští biskupové vydali výzvu ke sbírce na pomoc křesťanům v zemích Blízkého východu.Tato sbírka se bude konat v neděli 26. května, což je 6. neděle velikonoční, která je vyhlášena Dnem modliteb za pronásledované křesťany. Přiložený text výzvy je určen k přečtení v závěru bohoslužeb o týden dříve, tedy 19. května.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2019

V Boskovicích odhalí památník svého rodáka kardinála Špidlíka

/ Rubrika: z České republiky
„Obyvatelé regionu Boskovicka a Blanenska, ale i jiných částí Jihomoravského kraje, stále vzpomínají na Tomáše kardinála Špidlíka pro jeho duchovní povzbuzení, lidský přístup a životní optimismus,“ říká senátorka Jaromíra Vítková. Již v roce 2016 vznikla myšlenka realizovat památník ke 100. výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka SI, boskovického rodáka.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2019

Papežská misijní díla pomáhají v Malawi

/ Rubrika: z České republiky
Jihovýchodní africkou republiku Malawi, jednu z nejchudších zemí na světě, kterou naposledy letos v březnu postihly veliké záplavy, navštívil v těchto dnech ředitel Papežských misijních děl ČR Leoš Halbrštát. Doprovázeli ho filmový dokumentarista Martin Rýznar a redaktor Radia Proglas Filip Breindl.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Katolický týdeník: Volby o budoucnosti Evropy

/ Rubrika: z České republiky
Od čtvrtka 23. do neděle 26. května budou obyvatelé všech členských států Evropské unie volit své zástupce do Evropského parlamentu. Co eurovolby znamenají pro křesťany?
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Svatá Hora zve na Hlavní pouť české církevní provincie

/ Rubrika: z České republiky
Ke 287. výročí korunovace milostné sošky Panny Marie Svatohorské a zároveň ke 120. výročí narození kardinála Františka Tomáška se bude konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře ve dnech 29. a 30. června 2019 Hlavní pouť české církevní provincie. 
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Ke schůzce a další komunikaci s panem Rozkem

/ Rubrika: z České republiky
Na žádost pana Mgr. ICLic. Jana Rozka byla na dnešní den (15.5.) svolána panem kardinálem Dominikem Dukou OP schůzka na Arcibiskupství pražském ve věci pomoci obětem sexuálního zneužívání a případné možnosti navázání spolupráce s panem Rozkem a jeho spolupracovníky.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Papež František: Zbav nás od zlého

/ Rubrika: z České republiky
Na náměstí sv. Petra se k pravidelné středeční audienci shromáždilo zhruba 20 tisíc poutníků. Papež František se věnoval poslední prosbě modlitby Otčenáš „zbav nás od zlého“ a připomněl skutečnost, že křesťané nejsou slepí vůči zlu, které je ve světě, ale prosí Boha, aby nám dal sílu a my byli schopni překonávat zlo ve světě. Je to právě vzkříšený Kristus, který zlu nikdy nepodlehl a který celému světu dává dar pokoje.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Stíhání křesťanů ve světě se podle Britů blíží genocidě. Zaspali jsme kvůli politické korektnosti, tvrdí ministr

/ Rubrika: z České republiky
Až 80 procent lidí, kteří prchají ze svých domovů v oblastech postižených občanskou válkou, jsou křesťané, tvrdí zpráva britského ministerstva zahraničí. Pronásledování se podle ní blíží genocidě a v takto problémových regionech hrozí vymizení křesťanství. Na problém se raději neupozorňuje kvůli politické korektnosti, míní ministr zahraničí Jeremy Hunt.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Odbor evropských fondů České biskupské konference hledá na externí spolupráci diecézního koordinátora.

/ Rubrika: z České republiky
Hledáme komunikativní osobnost se znalostí problematiky evropských dotací.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2019

Konference: Sociální přínosy veřejných zakázek

/ Rubrika: z České republiky
Cílem této konference je zahájit debatu o implementaci sociálně odpovědných postupů při zadávání veřejných zakázek v duchu evropské směrnice.
 
Celý příspěvek

14. 5. 2019

Církev bude mít brzy dvě nové svaté a jednu blahořečenou

/ Rubrika: z České republiky
Církev předkládá nové ženské vzory svatosti. Jsou jimi čtyři řeholnice, z nichž bl. Giuseppina Vanniniová a bl. Dulce Lopes Pontesová budou svatořečené a Lucie od Neposkvrněné blahořečena. Dále papež František schválil dekrety o hrdinských ctnostech čtyřech kněží.
 
Celý příspěvek

14. 5. 2019

Zlato z prosluněné Bratislavy do Oder

/ Rubrika: z České republiky
Hlavní město Slovenska je řadu let pořadatelem mezinárodního hudebního festivalu „Slovakia Cantat“. Dívčí pěvecký sbor DATIO ze Střední pedagogické a Střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách se tohoto festivalu zúčastnil již v letech 2013 a 2016. V letošním roce se konal XXIII. ročník, probíhal ve dnech 25. – 28. dubna 2019 a sbor Datio zopakoval své předchozí úspěchy a znovu získal zlaté pásmo v kategorii C1! Děkujeme panu sbormistrovi Josefu Zajíčkovi, i všem pedagogům a studentkám. A gratulujeme.
 
Celý příspěvek