Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

26. 5. 2018

Brno hostilo již 7. ročník jarního republikového setkání katolických nemocničních kaplanů

/ Rubrika: z České republiky
Na padesát nemocničních kaplanů zavítalo 21. května 2018 do jihomoravské metropole v rámci jejich sedmého celorepublikového setkání. Nemocniční kaplani jsou církvemi pověřené a kvalifikované osoby, duchovní i laici, kteří vykonávají pastorační péči ve zdravotnických, příp. sociálních službách. Sdružují se ve dvou profesních organizacích – Katolické asociaci nemocničních kaplanů a ekumenické Asociaci nemocničních kaplanů.
 
Celý příspěvek

26. 5. 2018

Katolický týdeník: O papeži, který neodstoupil

/ Rubrika: z České republiky
Na 14. října bylo stanoveno datum svatořečení blahoslaveného papeže Pavla VI. Překvapivé detaily jeho pontifikátu přináší nyní nově vydaná kniha La barca di Paolo (Pavlova bárka).
 
Celý příspěvek

25. 5. 2018

Církev bude mít nové blahoslavené

/ Rubrika: z České republiky
Papež František potvrdil 19. května při setkání s kardinálem Angelem Amatim nové dekrety Kongregace pro svatořečení, které uznávají heroické ctnosti dvanácti Božích služebníků a služebnic. Církev tak uznala, že již za pozemského života dosáhli hrdinských ctností, a byl jim přiřazen titul „ctihodný“, který předchází blahořečení. Jedná se o osm mužů, především kněží, a čtyři ženy, řeholnice, kteří žili na přelomu 19. a 20. století.
 
Celý příspěvek

25. 5. 2018

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2018

/ Rubrika: z České republiky
Když slaví tatínkové Proč vlastně slaví tátové svátek? Na nápad přišla Sonora Smart Doddová, která  chtěla ocenit úsilí svého ovdovělého tatínka, který se sám staral o ni a její čtyři sourozence, a tak uspořádala první den pro otce. Popularita slavit  Den otců velmi rychle rostla a od roku 1966 se slaví třetí červnovou neděli. Letos připadá na 17, června. Domluv se se sourozenci a připravte něco pro tátu. V tomto čísle vám přinášíme pár tipů pro inspiraci, jak si tento den užít.
 
Celý příspěvek

25. 5. 2018

Investice propojující církev a vědu v Dolních Břežanech již má plody

/ Rubrika: z České republiky
Ve čtvrtek 24. května požehnal pražský arcibiskup Dominik Duka budovu Administrativně-technologického centra v Dolních Břežanech u Prahy, které se stává sídlem japonské technologické firmy Rigaku.
 
Celý příspěvek

24. 5. 2018

Papež vyzval věřící k modlitbám za čínské katolíky

/ Rubrika: z České republiky
Svatý otec vyzval věřící, aby se modlili za katolickou církev v Číně. Učinil tak během pravidelné středeční generální audience na svatopetrském náměstí, kde apeloval na všechny věřící, aby byli duchovně nablízku všem čínským katolíkům a modlili se za ně, aby mohli žít svojí víru v plném společenství se Svatým stolcem.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

3. Kulatý stůl k budoucnosti politiky soudržnosti po roce 2020

/ Rubrika: z České republiky
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pořádá další kulatý stůl k budoucnosti politiky soudržnosti. Tentokrát s podtitulem QUO VADIS „Cohesion Policy“?
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

Církve v ČR udělaly další krok ke zkoumání nábožensko-politických střetů v raném novověku

/ Rubrika: z České republiky
Ekumenická komise pro české církevní dějiny 17. století připravila kolokvium na téma: Náboženský exil v českých zemích v raném novověku. Komise, která je společným projektem Ekumenické rady církví (ERC) a České biskupské konference (ČBK), tak učinila další krok v procesu zkoumání nábožensko-politických střetů v raném novověku.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

Evropská komise představila návrh rozpočtu EU po roce 2020

/ Rubrika: z České republiky
Evropská komise (EK) představila návrh rozpočtu Evropské unie (EU) pro roky 2021 – 2027 ve výši 1,135 bilionu EUR (cca 28,4 bilionu CZK). O návrhu nyní bude diskutovat Evropský parlament. Objem prostředků pro ČR není zatím znám, ale je jisté, že stále zůstáváme čistým příjemcem, tzn. že z unijního rozpočtu získáme více peněz, než do něj odvedeme.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

Papež František se setká s dalšími oběťmi zneužívání v chilské církvi

/ Rubrika: z České republiky
Tiskové středisko Svatého stolce oznámilo, že se papež František setká začátkem června s další skupinou obětí sexuálního zneužívání v chilské církvi, kterého se dopustil kněz Fernando Karadima. K prvnímu setkání Svatého otce s oběťmi zneužívání došlo už na konci dubna tohoto roku. V souvislosti s touto kauzou se uplynulý týden ve Vatikánu setkalo s papežem všech 34 chilských biskupů a po třídenních rozhovorech mu nabídli svojí rezignaci.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

Papež František: Duch Svatý nám dává sílu, abychom se stali solí a světlem světa

/ Rubrika: z České republiky
Středeční audiencí, po nedělní Slavnosti Seslání Ducha Svatého, zahájil papež František nový cyklus katechezí, které budou věnované další iniciační svátosti – biřmování. V úvodu zazněl text z Lukášova evangelia, ve kterém Ježíš cituje v synagoze proroka Izaiáše: „Duch Hospodinův jest nade mnou“ (Lk 4,18). Papež zdůraznil, že pouze silou Ducha Svatého můžeme jít v životě dál a stávat se tak „solí a světlem“ pro druhé. V závěru vyzval papež věřící k modlitbě za katolíky v Číně.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2018

Kardinál Dominik Duka obdržel vyznamenání Střední kříž s hvězdou řádu

/ Rubrika: z České republiky
Kardinál Dominik Duka obdržel při pouti v Ostřihomi, kterou podnikl s duchovními Arcibiskupství pražského 23. května 2018, vyznamenání Střední kříž s hvězdou řádu za zásluhy Maďarska. Při slavnostním předání v budově maďarského Parlamentu mu vyjádřili uznání a upřímné poděkování celého maďarského národa tři ústavní činitelé: János Áder, prezident republiky Maďarsko, László Kövér, předseda maďarského Parlamentu a Zsolt Semjén místopředseda vlády. Text děkovné řeči kardinála Duky přinášíme v plném znění.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2018

Olomoucká katedrála získala cenu Adolfa Heyduka za vstřícnost vůči postiženým

/ Rubrika: z České republiky
Památková komora České republiky, mezinárodní vzdělávací projekt Hugo na cestách, Neziskovky Libereckého kraje a Český ráj – globální geopark UNESCO udělili cenu Adolfa Heyduka za rok 2017 pro památku nejvíce přívětivou ke zdravotně znevýhodněným návštěvníkům. Stala se jí katedrála sv. Václava v Olomouci.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2018

Slovenská a česká církev na konferenci o moderním pojetí veřejné správy

/ Rubrika: z České republiky
Zástupci Konference biskupů Slovenska a České biskupské konference se dnes v Bratislavě účastní mezinárodního setkání ITAPA 2018, které se zaměřuje na informatizaci a digitalizaci veřejné správy. Představí společnou snahu KBS a ČBK spolupracovat v oblasti elektronizace církevních procesů a ochrany osobních údajů.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2018

Naučit se přinášet dobré zprávy. S VOŠ publicistiky a TV NOE

/ Rubrika: z České republiky
Blíží se červnové přijímačky, tak bychom vám rádi představili jednu důležitou aktivitu z prostředí, které je nám blízké. Vyšší odborná škola publicistiky (VOŠP) Praha a TV NOE společnými silami připravily projekt zaměřený na skloubení teoretické i praktické složky studia a navazujícího profesního uplatnění. Studenti v tomto projektu pro mladé novináře a televizní odborníky budou zlepšovat své dovednosti v rámci dlouhodobé profesní stáže přímo v TV NOE.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2018

Papež František oznámil jmenování 14 nových kardinálů

/ Rubrika: z České republiky
Na červnové konzistoři jmenuje papež František 14 nových kardinálů. Oznámil to na slavnost Seslání Ducha Svatého po modlitbě Regina Caeli na svatopetrském náměstí.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 21. do 27. května 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2018

Generální sekretář ČBK: Není nic, co by nás od sebe dělilo, jen hřích

/ Rubrika: z České republiky
V německém Augsburgu proběhly o uplynulém víkendu tradiční Sudetoněmecké dny. Jejich nedílnou součástí byla nedělní bohoslužba, na které se zdravicí vystoupil i generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl. Její text v plném znění uveřejňujeme.
 
Celý příspěvek

21. 5. 2018

Pražská arcidiecéze má nového biskupa: Zdenka Wasserbauera

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 19. května byl v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha vysvěcen nový pomocný biskup Zdenek Wasserbauer. Stávající generální vikář pražské arcidiecéze tak ve službě doplní kardinála Dominika Duku OP a biskupa Václava Malého.
 
Celý příspěvek

20. 5. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 21. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 21. do 27. května uslyšíte například rozhovor o rodinné tradici výroby kněžských ornátů nebo týdeník Živě z Prahy s arciopatem benediktínského kláštera v Praze na Břevnově Prokopem Petrem Siostrzonkem.
 
Celý příspěvek

18. 5. 2018

1 467 kostelů a modliteben je připraveno na Noc kostelů

/ Rubrika: z České republiky
V tuto chvíli je pro vás připraveno celkem 6 440 programů v celé České republice. Letošní jubilejní 10. ročník se bude konat již v pátek 25. května 2018. Akce je ekumenická, což znamená že se účastní různé církve působící na území ČR.
 
Celý příspěvek

18. 5. 2018

Katolický týdeník: Rekordní Katolické dny i s Čechy

/ Rubrika: z České republiky
Největší německý festival víry – Katolické dny v Münsteru – přilákal na 50 tisíc lidí včetně českých zástupců a biskupů, a navíc 25 tisíc jednodenních návštěvníků. „Usilovat o pokoj“ přijeli také politici – akce se účastnila většina spolkové vlády.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2018

Katolická církev nezahálí a k projektům spolufinancovaným z tzv. evropských fondů přistupuje odpovědně

/ Rubrika: z České republiky
Církevní žadatelé se snaží, dle svých možností, využívat celé spektrum dotačních příležitostí tak, aby byl zhodnocován církevní majetek a zlepšovány služby, které poskytují zejména charity a školy. Lze konstatovat, že církevní žadatelé jsou v čerpání strukturální fondů Evropské unie úspěšní. Ke všem projektům přistupují s maximální odpovědností, čímž zmírňují rizikovost realizace.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2018

Svoboda? Svoboda. Několik poznámek Jakuba Kříže

/ Rubrika: z České republiky
V souvislosti s blížícím se festivalem Divadelní svět Brno 2018 se na různých úrovních rozvinula diskuse na téma možností umělecké svobody a jejích limitů; v komentáři ji z pohledu katolické církve v ČR rekapituluje advokát Jakub Kříž.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2018

Mons. Zdenek Wasserbauer přijme v květnu biskupské svěcení

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 19. května 2018 se při mši svaté v 10 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha uskuteční biskupské svěcení Mons. ThLic. Ing. Zdenka Wasserbauera,Th.D., nynějšího generálního vikáře pražské arcidiecéze. Novým pomocným biskupem pražské arcidiecéze ho 23. ledna jmenoval papež František.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2018

Arcibiskup Jan Graubner o svatém pro dnešní den: O čem mluví ta mlčící socha?

/ Rubrika: z České republiky
V předvečer dnešního svátku sv. Jana Nepomuckého se v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha konala bohoslužba ke cti tohoto světce, jejímž hlavním celebrantem byl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Má tento národní patron Čech a vzor diskrétního naslouchání co říci dnešku? Přinášíme text homilie moravského metropolity.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2018

Papež František: úkolem rodičů a kmotrů je živit plamen křestní milosti

/ Rubrika: z České republiky
Při středeční audienci uzavřel papež František velikonoční cyklus katechezí věnovaných křtu. Tématem poslední promluvy bylo „obléknout se v Krista“, jak nás k tomu nabádá sv. Pavel v listu Galatským: „Neboť vy všichni, kteří jste byli pokřtěni v Krista, také jste Krista oblékli.“ (Gal 3,27) Kromě symbolického předání křestní roušky zmínil papež také význam křestní svíčky, která představuje Ježíše, jež je světlem na naší cestě. Před závěrečným požehnáním vyjádřil Svatý otec své obavy o situaci ve Svaté zemi a na Blízkém východě.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2018

Santiniho perle na Zelené hoře navrátí lesk

/ Rubrika: z České republiky
Dnes je slaven svátek sv. Jana Nepomuckého, hlavního patrona Čech a patrona kostela na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Tato památka, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, postupně prochází opravami ve snaze dostat ji do původní podoby. Do roku 2021 se zde bude do obnovy místa investovat se spouluúčastí farnosti 45 milionů korun z prostředků EU. Mimo to bude nově vybudováno důstojné zázemí pro turisty a návštěvníky. Novináře o tom při press tripu pořádaném ČBK informoval zdejší duchovní správce P. Vladimír Záleský.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2018

Plnomocné odpustky k 300. výročí založení poutního místa Maria Hilf u Zlatých Hor

/ Rubrika: z České republiky
Na žádost biskupa Františka Václava Lobkowicze udělil papež František pro jubilejní rok 300. výročí založení poutního místa Maria Hilf privilegium plnomocných odpustků spojených s návštěvou tohoto poutního místa u Zlatých Hor na Jesenicku.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2018

Z Prahy do Münsteru na kole

/ Rubrika: z České republiky
Na Katolické dny do Münsteru dorazila na kole také skupina mladých v rámci projektu organizovaného Junge Aktion der Ackermann-Gemeinde. Na cestu, kterou symbolicky zahájili v Praze na Bílé hoře, se vydali deset dní před zahájením Katolických dnů. Během té doby ujeli na kole více než 800 km a cestou navštívili místa, která jsou spojena s válkou, násilím, ale i s touhou po míru. Níže přinášíme svědectví o jejich cestě.
 
Celý příspěvek