Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

19. 7. 2019

Papežská nadace Kirche in Not vyzývá k solidaritě se syrskými křesťany

/ Rubrika: z České republiky
Válka v Sýrii neskončila, zdůrazňuje ředitel papežské nadace Kirche in Not, Alessandro Monteduro. Od začátku války v roce 2011 věnovala nadace místním církvím zhruba 30 milionů 400 tisíc euro a nyní se rozhodla zahájit dva nové projekty.
 
Celý příspěvek

19. 7. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 30. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 22. července se můžete těšit na dva tematické pořady o svatojakubském putování, Čtení na pokračování z knihy Pekařský učedník ze Znojma a hudební pořad Slyšte, lidé! s názvem Marian Friedl, beskydský chameleon.
 
Celý příspěvek

19. 7. 2019

Katoličtí skauti se setkají s papežem

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 27. července až 3. srpna bude Itálie hostit Euromoot, setkání skautů patřících do Mezinárodní unie evropských skautů UIGSE. Na pět tisíc skautek a skautů z této větve katolicky inspirovaného skautingu se na zakončení týdenního programu setká s papežem Františkem.
 
Celý příspěvek

18. 7. 2019

Změny ve vedení vatikánských médií

/ Rubrika: z České republiky
Papež František jmenoval Mattea Bruniho novým ředitelem Vatikánského tiskového střediska. Alessandro Gisotti, který působí jako dočasný ředitel vatikánského tiskového oddělení, a Sergio Centofanti byli jmenováni Svatým otcem zástupci ředitele vatikánského dikasteria pro komunikaci. Tyto změny jsou platné od 22. července 2019.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2019

Papež František navštíví diecézi Albano

/ Rubrika: z České republiky
Biskup suburbikální diecéze Albano Laziale, mons. Marcello Semeraro, při nedělních bohoslužbách ohlásil papežovu návštěvu, která připadne na sobotu 21. září. Jedná se o datum s dvojím významem – jednak osobní papežovu připomínku dne, kdy se v roce 1953 zrodilo jeho duchovní povolání, jednak diecézní slavnost dedikace nového katedrálního oltáře, který před jedenácti lety požehnal Benedikt XVI.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2019

Katolický týdeník: Křesťanská inspirace

/ Rubrika: z České republiky
Zatímco křesťanů v Evropě ubývá, v jiných koutech světa se děje opak – zejména právě v Jižní Koreji, kde ještě před 150 lety byla křesťanů jen hrstka a nyní tvoří třetinu populace.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2019

Sant' Egidio: 1000 mladých Evropanů v Osvětimi

/ Rubrika: z České republiky
Po 80 letech od vypuknutí druhé světové války se tisíc mladých lidí z 16 evropských zemí sejde v Krakově, od 19. do 21. července, aby se zúčastnili setkání "A Global Friendship to live Together in Peace".
 
Celý příspěvek

17. 7. 2019

Půl milionu korun ze sbírky ČBK odešlo na opravu katedrály Notre-Dame

/ Rubrika: z České republiky
Ze sbírky vyhlášené ČBK na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém požáru byla dnes odeslána první platba ve výši 499 586 Kč (19 000 EUR). Finanční prostředky jsou určené na podporu aktivit katedrály po dobu její opravy a na opravy po požáru. Sbírka nadále pokračuje, dary můžete zasílat na číslo účtu 1387680243/2700.
 
Celý příspěvek

16. 7. 2019

Vatikán upozorňuje na pronásledování a diskriminaci křesťanů

/ Rubrika: z České republiky
Pronásledování a diskriminace křesťanů roste alarmujícím tempem za mlčení a lhostejnosti mezinárodní komunity. Pronásledovatelé křesťanů mohou počítat s beztrestností – řekl vatikánský podsekretář pro vztahy se státy mons. Antoine Camilleri při římské prezentaci raportu o pronásledování křesťanů, zpracovaného z popudu britské vlády (Persecution of Christian Review). Akce probíhala v bazilice sv. Bartoloměje na Tiberském ostrově (15. července), kdysi zasvěcené sv. Vojtěchu, která se stala svatyní mučedníků nové doby.
 
Celý příspěvek

16. 7. 2019

Otevřený dopis signatářům dopisu proti Mariánskému sloupu

/ Rubrika: z České republiky
V reakci na dopis adresovaný primátoru Hřibovi a dalším zastupitelům hl. města Prahy napsal kardinál Dominik Duka otevřený dopis, ve kterém se podivuje, že se takto fundovaní odborníci podepsali pod takovýto text.
 
Celý příspěvek

15. 7. 2019

30. ročník Katolické charismatické konference

/ Rubrika: z České republiky
„Zůstaňte v mé lásce“ (J 15,9) byl mottem již 30. ročníku Katolické charismatické konference, která se konala ve dnech 10.-14. července na brněnském Výstavišti. Hlavním hostem letošního jubilejního ročníku byl slovenský řeholní kněz a misionář P. Michal Zamkovský CSsR a zahraničním hostem Miriam Swaffieldová, která pomáhá studentům v jejich cestě s Bohem a učí je evangelizovat. Program konference tvoří přednášky, adorace, možnost svátosti smíření, neformální setkání, společná a přímluvná modlitba a bohoslužby. Konference se účastní také více než tisícovka dětí, pro které připravují mladí dobrovolníci, tzv. „pomeranči“, paralelní dětskou konferenci.
 
Celý příspěvek

12. 7. 2019

Katolický týdeník: Víra na stříbrném plátně

/ Rubrika: z České republiky
Filmy mohou, stejně jako další média a sdělovací prostředky, duchovně promlouvat ke svému publiku. Jejich vliv navíc stále roste, a nabízí tak příležitost k oslovení velkého množství lidí.
 
Celý příspěvek

12. 7. 2019

Litomyšlské dny barokní tradice se uskuteční už po čtvrté

/ Rubrika: z České republiky
Pod záštitou České biskupské konference, ministerstva kultury a dalších institucí pořádá Římskokatolická farnost – proboštství Litomyšl ve dnech 11. až 18. srpna 2019 v pořadí již čtvrtý ročník duchovně kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, jehož hlavním cílem je zprostředkovat člověku 21. století dědictví barokní doby, a to skrze nejrůznější duchovní i kulturní akce. Jedná se o jeden z největších kulturních projektů v České republice přímo pořádaných farností, který každoročně přitáhne stovky návštěvníků.
 
Celý příspěvek

12. 7. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 29. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 15. července se můžete těšit na Kafemlýnek věnovaný fenoménu Pomalé módy nebo Barvínek o geocachingu.
 
Celý příspěvek

11. 7. 2019

Vatikán: Smrt Vincenta Lamberta je prohra naší lidskosti. Jediným Pánem života je Bůh

/ Rubrika: z České republiky
Vincent Lambert zemřel dnes ráno po devíti dnech bez tekutin a výživy. Rodiče dvaačtyřicetiletého muže žijícího po nehodě deset let ve stavu minimálního vědomí do poslední chvíle bojovali všemi prostředky za obnovení výživy a převezení pacienta do jednoho z řady zařízení nabízejících potřebnou péči. Případ Vincenta Lamberta se stal symbolem boje proti skryté eutanázii ve Francii.
 
Celý příspěvek

11. 7. 2019

Ministr zdravotnictví a zástupci církví podepsali historicky první Dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví

/ Rubrika: z České republiky
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes slavnostně podepsal trojstrannou dohodu o duchovní péči ve zdravotnictví uzavřenou mezi Ministerstvem zdravotnictví ČR, Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví v ČR. Tato dohoda představuje historicky významný krok, neboť poprvé ve zdravotnictví stanovuje rámec, pojmy a strukturu pro poskytování duchovní péče ve zdravotnických zařízeních ze strany církví.
 
Celý příspěvek

11. 7. 2019

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner chce povzbudit věřící na národní pouti v ukrajinské Zarvanici

/ Rubrika: z České republiky
S povzbuzením a také s pozdravy z České republiky vystoupí v sobotu 13. července 2019 olomoucký arcibiskup Jan Graubner na národní pouti v ukrajinské Zarvanici, kam jej pozvali ukrajinští biskupové. Pouť je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. Arcibiskup dále navštíví místa, kde už dlouhá léta pomáhají pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Jejich společná cesta potrvá od 11. do 17. července.
 
Celý příspěvek

11. 7. 2019

Pastýřské slovo na neděli Božího milosrdenství 2019

/ Rubrika: z České republiky
Na 2. neděli velikonoční 28. dubna 2019, tzv. neděli Božího milosrdenství vydal kardinál Dominik Duka OP následující pastýřský list.
 
Celý příspěvek

10. 7. 2019

Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných slouží dva měsíce

/ Rubrika: z České republiky
Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, které svým rozhodnutím zřídila Česká biskupská konference, slouží už dva měsíce.
 
Celý příspěvek

10. 7. 2019

Niger: Oni mají zbraně, ale my máme Ježíše!

/ Rubrika: z České republiky
„Křesťané tvoří méně než jedno procento z asi patnáctimilionové populace diecéze Maradi,“ říká biskup Ambroise Ouédraogo v interview pro papežskou nadaci ACN - Pomoc trpící církvi. Tento sedmdesátiletý duchovní je prvním a dosud jediným biskupem v diecézi Maradi, jedné ze dvou diecézí v Nigeru, vnitrozemské zemi na západě Afriky.
 
Celý příspěvek

9. 7. 2019

Projevy nenávisti se šíří jako mor

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme vám článek generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese o projevech nenávisti ve světě.
 
Celý příspěvek

9. 7. 2019

Vatikán: Katedrála Notre Dame musí zůstat místem víry

/ Rubrika: z České republiky
Stálý pozorovatel Svatého stolce při UNESCO arcibiskup Francesco Follo vystoupil s příspěvkem v rámci debat o rekonstrukci katedrály Notre Dame. Podle pařížského arcibiskupa dosáhla sbírka na její obnovu 38 milionů euro, což je pouhých 10% částky přislíbené donátory.
 
Celý příspěvek

9. 7. 2019

Afrika s Asií „půjčují“ kněze do Ameriky a Evropy

/ Rubrika: z České republiky
V Africe a Asii ubylo pouze v předloňském roce 6700 kněží, protože emigrovali do Ameriky, Evropy a Oceánie. Tento údaj vyplývá z právě zveřejněné studie Ústředního statistického úřadu katolické církve, tedy téhož úřadu římské kurie, podléhajího státnímu sekretariátu Svatého stolce, který každoročně vydává Statistickou církevní ročenku.
 
Celý příspěvek

8. 7. 2019

Prázdninové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2019

/ Rubrika: z České republiky
Prázdninové cestování Hurá, je tu léto, volno, slunce a kupa zážitků před námi. A protože my v redakci milujeme změnu, dobrodružství a výzvy stejně jako vy, připravily jsme si pro vás opět netradiční prázdninové číslo.
 
Celý příspěvek

8. 7. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 8. do 14. července 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

8. 7. 2019

Papež František: Migranti jsou především lidé, nikoli sociální otázky

/ Rubrika: z České republiky
Bazilikou sv. Petra dnes zněly přímluvy za „oběti skartační kultury a za záchranáře ve Středozemním moři i všechny zachráněné a jejich láskyplné přijetí“. Petrův nástupce sloužil u oltáře katedry mši svatou u příležitosti šestého výročí návštěvy na italském ostrově Lampedusa, která byla jeho první cestou za hranice římské diecéze. Zúčastnilo se jí asi 250 osob – migrantů, uprchlíků i příslušníků italských bezpečnostních složek, kteří nasadili životy při jejich záchraně.
 
Celý příspěvek

8. 7. 2019

Ekumenická porota na 54. MFF Karlovy Vary udělila svoji cenu německému dramatu Lara

/ Rubrika: z České republiky
Ekumenická porota 54. MFF Karlovy Vary udělila hlavní cenu filmu Lara a zvláštní uznání slovensko-české koprodukci Budiž světlo.
 
Celý příspěvek

6. 7. 2019

Skončilo 119. plenární zasedání České biskupské konference

/ Rubrika: z České republiky
6. července 2019 se konalo 119. plenární zasedání České biskupské konference na Velehradě. Setkání tak bezprostředně navazovalo na Dny lidí dobré vůle a Národní cyrilometodějskou pouť. Jednání biskupů a představitelů řeholí se účastnil i apoštolský nuncius v České republice – arcibiskup Charles D. Balvo.
 
Celý příspěvek

5. 7. 2019

Dny lidí dobré vůle - Velehrad 2019

/ Rubrika: z České republiky
Na moravském Velehradě se 4.-5. července konal již 20. ročník Dnů lidí dobré vůle. Mši svatou na svátek sv. Cyrila a Mětoděje celebroval apoštolský nuncius v ČR Charles D. Balvo. Foto: Dominik Novák, ČaV
 
Celý příspěvek

5. 7. 2019

Generální sekretáři biskupských konferencí Evropy se setkali v Birminghamu

/ Rubrika: z České republiky
47. zasedání generálních sekretářů biskupských konferencí Evropy se konalo ve dnech 1. až 4. července 2019 v Oscott College v Birminghamu. Hlavním tématem pro 40 účastníků z 27 zemí byl vztah mezi hierarchickou a charismatickou dimenzí v církvi. Českou biskupskou konferenci na setkání zastupoval P. Stanislav Přibyl.
 
Celý příspěvek