Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

22. 3. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 13. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 25. března Proglas vysílá například Kafemlýnek na téma Knížky pro věřící děti i jejich rodiče Knihovničku o nové knize salesiána Zdeňka Jančaříka s názvem Miláček Páně.
 
Celý příspěvek

22. 3. 2019

Papež přijal na audienci delegaci poslanců z ČR a SR

/ Rubrika: z České republiky
Dnes dopoledne v 9.45 přijal papež František na audienci delegaci poslanců z ČR a SR u příležitosti 1150. výročí smrti sv. Cyrila. Kromě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka a předsedy slovenské Národní rady Andreje Danka se audience zúčastnili také biskupové Ladislav Hučko a Antonín Basler z ČR a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský společně s eparchou Peterem Rusnákem. Promluvu papeže Františka přinášíme v celém znění.
 
Celý příspěvek

22. 3. 2019

Tiskové prohlášení biskupa Vlastimila Kročila

/ Rubrika: z České republiky
Vyjádření biskupa Vlastimila Kročila k reportáži Tajný případ: První důkazy, že církev tajila svědectví o sexuálním zneužívání ze dne 20. března 2019.
 
Celý příspěvek

22. 3. 2019

Češi a Slováci společně oslavili v Římě 1150. výročí smrti sv. Cyrila

/ Rubrika: z České republiky
V bazilice sv. Klimenta nedaleko Kolosea byl v roce 869 pochován sv. Cyril. 1150. výročí jeho smrti přivedlo do Říma nejvyšší představitele českého a slovenského parlamentu, kteří se včera zúčastnili slavnostní mše v bazilice nad jeho hrobem. 
 
Celý příspěvek

22. 3. 2019

Kardinál Duka: O kauze sexuálního zneužívání v českobudějovické diecézi jsem nevěděl

/ Rubrika: z České republiky
Kardinál Dominik Duka OP se ohrazuje proti tvrzení, které zaznělo v reportáži webu Seznam Zprávy, že věděl o případu sexuálního zneužívání ze strany kněze V. Z. a nekonal. Více v prohlášení.
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

Po 40 dnů bude možné zhlédnout restaurované Svaté schody na Lateránu

/ Rubrika: z České republiky
Po třech staletích budou Svaté schody na Lateránu zbaveny dřevěné nástavby, která je chránila od roku 1723. Restaurovaný interiér této největší pamětihodnosti spjaté s Kristovými pašijemi bude představen veřejnosti 11. dubna.
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

V Římě se konalo setkání národních ředitelů pro katechezi

/ Rubrika: z České republiky
V Římě se ve dnech 18. až 20. března konalo setkání národních ředitelů pro katechezi a Českou republiku zde zastupoval P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce ČBK. Kromě výměny zkušeností na poli katecheze byli delegáti seznámeni s přípravou nového katechetického direktoria.
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

Velikonoce s papežem Františkem

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme přehled liturgických slavností ve Svatém týdnu, kterým bude předsedat papež František. 
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

Pozvání biskupa Vokála na národní pouť do Říma

/ Rubrika: z České republiky
Biskup Jan Vokál, předseda přípravného poutního výboru, zve všechny na národní pouť do Říma k 30. výročí kanonizace svaté Anežky České, která se uskuteční pod záštitou ČBK ve dnech 11. až 13. listopadu 2019.
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

Reakce kardinála Dominika Duky k reportáži na webu Seznam Zprávy

/ Rubrika: z České republiky
Prohlášení kardinála Dominika Duky OP k reportáži na webu Seznam Zprávy z 20. března 2019.
 
Celý příspěvek

21. 3. 2019

Biskup Tomáš Holub k tématu sexuálního zneužívání v církvi

/ Rubrika: z České republiky
Vyjádření plzeňského biskupa Tomáše Holuba k tématu sexuálního zneužívání církvi v souvislosti s reportáží na webu Seznam Zprávy.
 
Celý příspěvek

20. 3. 2019

Pastýřský list ke Dni modliteb za úctu k počatému životu

/ Rubrika: z České republiky
Zveřejňujeme v plném znění společný pastýřský list českých a moravských biskupů ke Dni modliteb za úctu k počatému životu.
 
Celý příspěvek

20. 3. 2019

Výročí sv. Cyrila oslaví v Římě delegace ČBK i zástupci parlamentu ČR a SR

/ Rubrika: z České republiky
Česko-slovenských oslav 1150. výročí smrti svatého Cyrila v Římě se zúčastní delegace České biskupské konference i čeští a slovenští politici. Do Vatikánu 21. a 22. března pojede také předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda slovenské Národní rady Andrej Danko, sdělila dnes ČTK Vondráčkova mluvčí Barbora Štenglová. Kromě slavnostní mše k uctění památky sv. Cyrila je na programu také audience Vondráčka a Danka u papeže Františka.
 
Celý příspěvek

20. 3. 2019

Papež František nepřijal abdikaci kardinála Barbarina

/ Rubrika: z České republiky
Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo, že papež František přijal na audienci kardinála Philippa Barbarina, který zastává úřad lyonského arcibiskupa. Kardinál Barbarin nabídl papeži Františkovi svojí rezignaci na úřad arcibiskupa, ten ji však nepřijal.
 
Celý příspěvek

20. 3. 2019

Papež František: Boží vůlí je záchrana člověka

/ Rubrika: z České republiky
Po týdenní pauze se opět konala na náměstí sv. Petra středeční audience. V další katechezi věnované modlitbě Otčenáš se papež František zastavil u třetí invokace „Buď vůle tvá“.
 
Celý příspěvek

19. 3. 2019

Pozvánka na otevření nových prostor chráněné dílny Inspirace

/ Rubrika: z České republiky
Dívčí katolická střední škola zve na slavnostní otevření nových prostor chráněné dílny Inspirace pro handicapované absolventky.
 
Celý příspěvek

19. 3. 2019

Církev bude mít 9 nových blahoslavených

/ Rubrika: z České republiky
Papež František dnes přijal na audienci kardinála Angela Becciu, prefekta Kongregace pro svatořečení, a schválil nové dekrety, které se týkají 9 nových blahoslavených. Mezi novými kandidáty blahořečení je 7 rumunských biskupů z období komunistického režimu v Rumunsku a italský misionář Alfredo Cremonesi zabitý v Barmě. Dále Svatý otec uznal hrdinské ctnosti 4 řeholnic a jednoho diecézního kněze. 
 
Celý příspěvek

19. 3. 2019

Církev zřídí kontaktní místo pro mladistvé ohrožené sexuálním zneužíváním

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 18. a 19. března 2019 se konalo 117. plenární zasedání České biskupské konference, a to v Rakouském hospici Svaté Rodiny v Jeruzalémě. Zásadním tématem projednávaným na plenárním zasedání byla problematika sexuálního zneužívání nezletilých v prostředí církve. Plenární zasedání rozhodlo o zřízení kontaktního místa na pomoc mladistvým, kteří se cítí být zneužiti.
 
Celý příspěvek

19. 3. 2019

Katolický týdeník: Svědomí

/ Rubrika: z České republiky
Na máločem, co přesahuje náš každodenní život, se lidé víry a lidé bez vyznání tak široce shodnou, jako na existenci svědomí. Nutnost volit mezi dobrem a zlem potkala v životě patrně každého. Stejně jako téměř každý zná, jak umí svědomí vyčítat.
 
Celý příspěvek

18. 3. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. března 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

18. 3. 2019

Práce na sochách sv. Cyrila a Metoděje pro Velehrad se blíží k závěru

/ Rubrika: z České republiky
Poslední údery dláta čekají v nadcházejících týdnech kamenné bloky, ze kterých se v dílně kameníka Jana Leitgeba v Blansku rodí postavy sv. Cyrila a Metoděje. A do závěrečné fáze vstupuje také sbírka, která byla na pořízení díla určeného pro vstupní bránu velehradského poutního areálu vyhlášena.
 
Celý příspěvek

18. 3. 2019

Před dvěma lety zemřel kardinál Vlk

/ Rubrika: z České republiky
Před dvěma lety 18. března 2017 zemřel ve věku 84 let kardinál Miloslav Vlk. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha za něj bude dnes v 18.00 hodin sloužit rekviem emeritní biskup Mons. Karel Herbst SDB. Čeští a moravští biskupové, kteří v současné době pobývají ve Svaté zemi, za něj obětovali dnešní společnou eucharistii v Jeruzalémě.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 12. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 18. do 24. března naladíte na Proglasu první besedu jarní série Bez obav? věnované problematice Blízkého východu nebo týdeník Všimli jsme si o Svíčkové manifestaci z března 1988.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2019

Letošní postní rozjímání Raniera Cantalamessy jsou inspirovaná sv. Augustinem

/ Rubrika: z České republiky
Dnes přednese papežský kazatel otec Raniero Cantalamessa první z pátečních postních rozjímání, která jsou v letošním roce inspirována spisem sv. Augustina „Vejdi do sebe“. Přestože mnozí vědí, že Bůh existuje, často si Jeho přítomnost neuvědomují. Proto je potřeba „nového probuzení“, abychom si Jeho přítomnost uvědomili a žili v ní.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2019

Čeští a moravští biskupové v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě

/ Rubrika: z České republiky
Kardinál Dominik Duka společně s českými a moravským biskupy, kteří pobývají ve Svaté zemi na duchovních cvičeních, byl byl dnes slavnostně přivítán u Nové brány v Jeruzalémě a následně v chrámu Božího hrobu.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2019

Papež František na závěr exercicií: Bůh je v naší lidskosti stále přítomný

/ Rubrika: z České republiky
Tento týden strávil papež František spolu se svými spolupracovníky z Římské kurie v ústraní v exercičním Domě Božského Mistra kongregace paulínů v obci Ariccia, kde absolvoval duchovní cvičení na téma „Město vroucích tužeb. Za velikonočními gesty a pohledy v životě světa“, které vedl olivetán Francesco Maria Gianni. Níže přinášíme vybrané body z jeho meditací a papežovo poděkování exercitátorovi.
 
Celý příspěvek

15. 3. 2019

Federico Lombardi: Jak poslední papežové čelili sexuálnímu zneužívání v církvi

/ Rubrika: z České republiky
V únoru tohoto roku se ve Vatikánu uskutečnilo setkání na téma „Ochrana mladistvých v církvi“. Jezuita Federico Lombardi, bývalý ředitel tiskového střediska Svatého stolce, shrnul před tímto setkáním historii dnešní problematiky sexuálního zneužívání v církvi a způsoby, jak mu čelili poslední tři papežové. Celý text v češtině najdete ve formátu PDF v příloze článku.
 
Celý příspěvek

14. 3. 2019

Šest let od volby papeže Františka: Duchovní akcenty pontifikátu

/ Rubrika: z České republiky
Uplynulo 6 let od chvíle, kdy 13. března 2013 kardinálové zvolili na Petrův stolec arcibiskupa Buenos Aires Jorge Maria Bergoglia. Stal se tak prvním papežem z amerického kontinentu, prvním jezuitou v tomto úřadě a prvním Petrovým nástupcem jménem František. Podívejme se nyní na 2191 dní papeže Františka z jiné perspektivy, než jakou obvykle nabízejí sdělovací prostředky, totiž skrze duchovní akcenty tohoto pontifikátu.
 
Celý příspěvek

13. 3. 2019

Před šesti lety zahájil papež František svůj pontifikát

/ Rubrika: z České republiky
Dnes je tomu přesně šest let, kdy papež „z druhého konce světa“ vyšel na balkón svatopetrské baziliky, aby pozdravil desetitisíce věřících shromážděných na náměstí. Hlavou církve se stal argentinský arcibiskup Jorge Mario Bergoglio SJ jako její 266. papež, první novodobý neevropský papež, první jezuita a první papež v dějinách církve, který si zvolil jméno František.
 
Celý příspěvek

13. 3. 2019

24 hodin pro Pána je příležitostí ke smíření

/ Rubrika: z České republiky
„Ani já tě neodsuzuji“ (J 8,11) jsou slova uvedená na pozvánce k letošní postní iniciativě 24 hodin pro Pána, kterou inicioval papež František před pěti lety. Koná se vždy před 4. postní nedělí a v letošním roce se kostely po celém světě otevřou v pátek 29. března a mnohé z nich zůstanou otevřené přes celou noc až do soboty 30. března a nabídnou tak možnost zpovědi, modlitby nebo rozhovoru s knězem.
 
Celý příspěvek