Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

25. 5. 2017

Papež František se setkal s Donaldem Trumpem

/ Rubrika: z České republiky
FOTO UVNITŘ. Papež František se ve středu setkal s Donaldem Trumpem. Během půlhodinového uzavřeného jednání spolu hovořili o ochraně života, svobody svědomí, míru ve světě a obraně křesťanských komunit na Blízkém východě. Manželka amerického prezidenta Melanie také navštívila dětskou nemocnici Bambino Gesù.
 
Celý příspěvek

25. 5. 2017

Satelitní TV SAT-7 připravuje vzdělávací program pro uprchlíky

/ Rubrika: z České republiky
Křesťanská satelitní TV SAT-7 se chystá v nejbližší době spustit vzdělávací program, který bude zacílený na potřeby uprchlíků a vnitřně vysídlených osob na Středním východě a v severní Africe. SAT-7 si každý týden pustí 21 milionů diváků a další desetitisíce jí sledují přes YouTube a na Facebooku má miliony sledujících.
 
Celý příspěvek

24. 5. 2017

Katolický týdeník: Vietnamští kněží bojují za životní prostředí

/ Rubrika: z České republiky
Dvojice kněží z provincie Nghe An ve středním Vietnamu navštívila minulý týden Prahu. P. Trân Đinh Lai a P. John Baptist Bui Khiem Chong hovořili s KT o šikaně křesťanů ve Vietnamu, ale i o boji za spravedlnost.
 
Celý příspěvek

24. 5. 2017

VYÚČTOVÁNÍ DOTACE RENOVABIS

/ Rubrika: z České republiky
Program RENOVABIS je vyhlášen do konce června 2017 s tím, že subjekty, které dotaci dostaly, vyúčtování zašlou nejpozději do konce července 2017 (viz přiložené přílohy).
 
Celý příspěvek

23. 5. 2017

Papež František vyjádřil soustrast pozůstalým po útoku v Manchesteru

/ Rubrika: z České republiky
Teroristický útok na koncertní sál v Manchesteru po včerejším vystoupení zpěvačky Ariany Grande si vyžádal nejméně 22 mrtvých a desítky zraněných. Svojí soustrast pozůstalým zaslal už během pondělní noci papež František a hlubokou lítost vyjádřil také kardinál a prezident Biskupské konference Anglie a Walesu Vincent Nichols i další zástupci katolické církve.
 
Celý příspěvek

23. 5. 2017

Dny lidí dobré vůle a poutní slavnost na Velehradě 2017

/ Rubrika: z České republiky
Poutníci z různých koutů republiky mohou i letos putovat na slovácký Velehrad. Ve dnech 4. a 5. července 2017 je zde čekají Dny lidí dobré vůle, dobrá příležitost k připomínce odkazu svatých Cyrila a Metoděje. Hlavním celebrantem středeční poutní bohoslužby bude prefekt Kongregace pro biskupy kardinál Marc Ouellet.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 22. do 28. května 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem v Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2017

Papež František oznámil jména pěti nových kardinálů

/ Rubrika: z České republiky
28. června 2017 bude uvedeno do úřadu pět nových kardinálů. Jejich jmenování oznámil papež František při nedělní polední modlitbě. Mezi budoucími kardinály je například první švédský katolický biskup od počátku reformace, blízký spolupracovník zavražděného latinskoamerického arcibiskupa Romera nebo historicky první kardinál z Laosu. Počet členů kardinálského sboru, kteří volí papeže, tak vzroste na 121.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2017

Papež: 24. května se duchovně spojíme s katolíky v Číně

/ Rubrika: z České republiky
Ve středu 24. května se duchovně spojíme s katolíky v Číně, kteří si budou připomínat Pannu Marii, pomocnici křesťanů. Uvedl to papež František během nedělní polední modlitby. Křesťané žijí v Číně v nelehké situaci, často jsou pronásledováni. V současnosti také probíhá dialog mezi Vatikánem a čínskou vládou, jenž má za cíl přinést křesťanům svobodu vyznání.
 
Celý příspěvek

22. 5. 2017

Režisér Wim Wenders bude točit dokument o papeži Františkovi

/ Rubrika: z České republiky
Papež František – Muž svého slova. Takto se bude jmenovat nový dokumentární film proslulého režiséra Wima Wenderse. Snímek bude vznikat přímo ve spolupráci s Vatikánem a papež František se na něm bude aktivně podílet prostřednictvím rozhovorů o ekologii, imigraci, konzumerismu a sociální spravedlnosti.
 
Celý příspěvek

19. 5. 2017

V Praze se setkali neslyšící katolíci z celé Evropy

/ Rubrika: z České republiky
Největší letošní evropská akce pro neslyšící katolíky proběhla 12. – 15. května v Praze. Mezinárodního setkání se zde zúčastnili neslyšící z dvanácti evropských zemí.
 
Celý příspěvek

19. 5. 2017

Náš kardinál - vychází kniha k nedožitým narozeninám Miloslava Vlka

/ Rubrika: z České republiky
V těchto dnech vychází kniha Náš kardinál – jihočeské vzpomínky na Miloslava Vlka, která na 240 stranách zachycuje čtyři desítky příspěvků pamětníků či představuje některé zajímavé archivní dokumenty týkající se kardinálova života. I podporou vydání této publikace si lze připomenout jeho nedožité 85. narozeniny.
 
Celý příspěvek

19. 5. 2017

6. neděle velikonoční bude zasvěcená modlitbám za pronásledované křesťany

/ Rubrika: z České republiky
Nejbližší neděle velikonoční (21. května) bude v katolické církvi věnována modlitbám za pronásledované křesťany. Jen během roku 2016 bylo ve světě kvůli víře zabito až 90 000 křesťanů a více než 500 milionů křesťanů pak bylo pronásledováno nebo diskriminováno. Připomíná to organizace Křesťanská mezinárodní solidarita ČS.
 
Celý příspěvek

18. 5. 2017

Nový web: Vydejte se na cestu s církevní turistikou

/ Rubrika: z České republiky
Web o církevní a klášterní turistice v ČR www.cirkevnituristika.cz můžete již před prázdninami používat se všemi přednostmi a novinkami, které nyní nabízí. Jaké to jsou?
 
Celý příspěvek

18. 5. 2017

Provinciálem českých františkánů se stal Jakub František Sadílek

/ Rubrika: z České republiky
Provinciálem českých františkánů se ve středu stal Jakub František Sadílek OFM, dosavadní moderátor duchovní správy v Praze-Spořilově, který se také v uplynulých letech věnoval formaci bratří s časnými sliby a evangelizaci. Provinčním vikářem byl na kapitule v Praze zvolen dosavadní provinciál Jeroným František Jurka OFM.
 
Celý příspěvek

18. 5. 2017

Poselství papeže Františka k 51. Mezinárodnímu dni sdělovacích prostředků

/ Rubrika: z České republiky
Zveřejňujeme poselství papeže Františka k 51. Mezinárodnímu dni sdělovacích prostředků, který připadá na neděli 28. května. Tématem listu jsou slova: „Neboj se, protože já jsem s tebou. Sdělovat naději a důvěru v naší době“.
 
Celý příspěvek

18. 5. 2017

Charita Indie zakládá síť náboženských rozvojových organizací

/ Rubrika: z České republiky
Charita Indie se chystá vytvořit síť rozvojových organizací na náboženském základě, které se zabývají managementem zvládání katastrof. Hinduistické, muslimské, křesťanské a budhistické organizace se nyní sešly na přípravné schůzce společně se zástupci vládního úřadu pro zvládání katastrof.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2017

Evropští biskupové se připravují na kongres o budoucnosti EU

/ Rubrika: z České republiky
Zástupci Komise biskupských konferencí EU (COMECE) se setkali tento týden při přípravě kongresu o budoucnosti Evropy a EU. Kongres nazvaný „Nové promýšlení Evropy“ se uskuteční na podzim v Římě.
 
Celý příspěvek

17. 5. 2017

Fotbaloví šampióni musí být dobrým vzorem, prohlásil František

/ Rubrika: z České republiky
Hráče, trenéry a další členy italských prvoligových fotbalových týmů Juventus Turín a Lazio Řím přijal včera na audienci papež František. Vyzval je, aby byli pro mladé fanoušky dobrými vzory loajality, čestnosti, svornosti a lidskosti. Audience se uskutečnila v souvislosti s dnešním finálovým zápasem Italského poháru na římském Olympijském stadionu.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2017

Ženské řehole k aktuální politické situaci

/ Rubrika: z České republiky
Ženské řády působící v České republice vyzývají k páteční modlitbě za řešení současné politické situace u nás.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2017

Papež o Fatimě, Medjugorje a dalších aktuálních tématech

/ Rubrika: z České republiky
Během sobotního zpátečního letu z Fatimy odpovídal papež František na dotazy novinářů. Hovořil tak například o významu fatimského zjevení, o Medžugorje, ekumenismu, vztazích s tradicionalistickým Kněžským bratrstvem sv. Pia X., ale i například o plánovaném setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Přepis konference zveřejňujeme v plném znění v překladu Vatikánského rozhlasu.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2017

Biskupové z kmenových oblastí žádají o pomoc indického prezidenta

/ Rubrika: z České republiky
Katoličtí biskupové z indických kmenových území žádají prezidenta Pranaba Mukherdžího, aby zajistil práva milionů domorodých obyvatel. Memorandum podepsali biskupové ze šesti států s velkou kmenovou populací. Podle nich je velmi smutné, že státní policie pošlapává práva původních obyvatel.
 
Celý příspěvek

16. 5. 2017

Papež ostře odsoudil korupci v Latinské Americe

/ Rubrika: z České republiky
Korupce je jako rakovina, která požírá každodenní život lidí. Ve svém poselství účastníkům generálního shromáždění Biskupské konference Latinské Ameriky to sdělil papež František. Podle něj je korupce jeden z nejvážnějších hříchů, který je na tomto kontinentě velmi rozšířený.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 15. do 21. května 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech přímým přenosem v Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2017

Zveřejněno logo Světového dne mládeže v Panamě

/ Rubrika: z České republiky
Pořadatelé Světového dne mládeže, který se uskuteční 22. – 27. ledna 2019 v Panamě, zveřejnili logo akce. Grafický symbol znázorňuje Pannu Marii, kříž a Panamskou šíji. Autorkou je dvacetiletá studentka architektury Ambar Calvová.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2017

Papež František: Nechme se vést světlem, které vychází ve Fatimě

/ Rubrika: z České republiky
Papež František připomněl ve své pravidelné nedělní promluvě na svatopetrském náměstí svou pouť do Fatimy. Mariánskou modlitbu uvedl slovy, že dnes bude mít obzvláštní význam i památný a prorocký smysl pro ty, kteří vidí historii očima víry.
 
Celý příspěvek

15. 5. 2017

Týden pro rodinu 2017 v plném proudu

/ Rubrika: z České republiky
Od neděle 14. do soboty 20. května 2017 probíhá Týden pro rodinu, přičemž k tomu na pondělí 15. května připadá Mezinárodní den rodiny. Jak se nad tématem rodiny-základní buňky společnosti můžeme zamýšlet?
 
Celý příspěvek

15. 5. 2017

Vyzýváme k modlitbě za aktuální dění v naší zemi

/ Rubrika: z České republiky
Přinášíme stanovisko českých a moravských biskupů (České biskupské konference) k současnému politickému dění v ČR. Tuto výzvu k modlitbě za vyřešení současné vládní krize zveřejňujeme v plném znění.
 
Celý příspěvek

13. 5. 2017

Papež František svatořečil Franciska a Jacintu Martoovy

/ Rubrika: z České republiky
V portugalské Fatimě byli dnes papežem Františkem prohlášeni za svaté Francisco a Jacinta Martoovi, dva ze tří pasáčků, kterým se před 100 lety v portugalské Fatimě zjevila Panna Maria. Svatý otec tak oslavil stoleté výročí prvního setkání Kristovy matky s trojicí zdejších dětí.
 
Celý příspěvek

12. 5. 2017

Náboženští vůdci chtějí zabránit násilí na dětech

/ Rubrika: z České republiky
Náboženští vůdci z celého světa se shromáždili na mezinárodní konferenci v Panamě, kde vyjádřili své odmítavé stanovisko vůči násilí na dětech.
 
Celý příspěvek