Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

27. 7. 2017

Zavražděného kněze přišel uctít i francouzský prezident Macron

/ Rubrika: z České republiky
Ono úterý 26. července loňského roku, kdy byl při mši svaté brutálně zavražděn kněz Jacques Hamel, se v kostele francouzského města Saint-Étienne-de-Rouvray modlilo pět lidí. O rok později se jich připomínkové bohoslužby zúčastnilo na sedm set. Kromě zástupců církevního života byl přítomen i francouzský prezident Emmanuel Macron a premiér Edouard Phillipe.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2017

Papež: Prarodiče jsou v rodině důležití, předávají víru a lidství

/ Rubrika: z České republiky
Prarodiče jsou pro život v rodině důležití, protože předávají dědictví víry a lidství. V den památky rodičů Panny Marie Jáchyma a Anny, 26. července, to napsal papež František. Významu stáří se papež ve svých projevech věnuje často.
 
Celý příspěvek

27. 7. 2017

Eutanázie se v Nizozemsku vymkla z rukou

/ Rubrika: z České republiky
Eutanázie se v Nizozemsku vymkla z rukou. Píše to tamější psychoterapeut Boudewijn Chabot především s odvoláním na nárůst násilných úmrtí osob s demencí. Těchto případů od roku 2009 přibylo dvanáctinásobně. Na kritický vývoj v Nizozemsku dlouhodobě upozorňuje také český kněz a přednosta Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity Marek Vácha.
 
Celý příspěvek

26. 7. 2017

Papež František: Dítě má právo na rodinu s otcem i matkou

/ Rubrika: z České republiky
Potřebuje dítě otce i matku? V poslední době se vedou diskuze o alternativních modelech lidského soužití. Co o tomto tématu říká papež František? A jak pozici církve vysvětluje?
 
Celý příspěvek

25. 7. 2017

Nabídka pracovního místa v Brně

/ Rubrika: z České republiky
MŠ Milosrdných bratří Brno hledá do svého týmu kolegyni na pozici učitelka. Termín nástupu: 1.1.2018 Úvazek: 1,0 PP Doba pracovního poměru: na dobu určitou (patrně 3 roky) Životopisy spolu s motivačním dopisem zasílejte k rukám ředitelky školy nebo na e-mail materskaskola@milosrdni.cz. Termín výběrového řízení bude uchazečům oznámen e mailem. Životopisy ani motivační dopisy se nebudou po ukončení řízení archivovat.
 
Celý příspěvek

25. 7. 2017

Katolický týdeník: Diskuse o Amoris laetitia

/ Rubrika: z České republiky
Několik kardinálů vyjádřilo „pochybnosti“ stran výkladu apoštolské exhortace Amoris laetitia. Francouzská biblistka a nositelka teologické Ratzingerovy ceny, Anne-Marie Pelletierová, se snaží osvětlit diskusi ve světle evangelia.
 
Celý příspěvek

25. 7. 2017

Hospodaření církve populárně-naučně

/ Rubrika: z České republiky
V minulých dílech letního seriálu na našem webu jsme se dosti věnovali oblasti tzv. církevní turistiky, dnes to všechno nenásilným způsobem propojíme s hospodařením církve. Podíváme se na vaření piva.
 
Celý příspěvek

24. 7. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 24. do 30. července 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

24. 7. 2017

Ve Francii si připomenou rok od zabití P. Jacquesa Hamela

/ Rubrika: z České republiky
Ve francouzském městě Saint-Étienne-du-Rouvray si ve středu 26. července připomenou rok od zavraždění zdejšího kněze Jacquesa Hamela. Mši svatou bude sloužit arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun. Po ní město představí sochu věnovanou P. Hamelovi. Večer se lidé pomodlí u hrobu mučedníka. Událost bude živě přenášená na internetu.
 
Celý příspěvek

24. 7. 2017

Papež vyzval k modlitbě za smíření v Jeruzalémě

/ Rubrika: z České republiky
Papež František vyzval během nedělní polední modlitby k modlitbě za smíření v Jeruzalémě. Poté, co zde ozbrojený muž zastřelil dva izraelské vojáky, zavedl Izrael zvýšená bezpečnostní opatření na Chrámové Hoře. To však kritizují Palestinci, podle nichž se jedná o porušení dosavadní dohody o správě zdejšího nejposvátnějšího místa.
 
Celý příspěvek

24. 7. 2017

Je škaredě. Co takhle vyrazit na výstavu?

/ Rubrika: z České republiky
Předpověď počasí pro tyto dny dává tušit, že letních dní si asi moc neužijeme. Co dělat? Máme radu, neboť i v takových případech má církev co nabídnout. Milujete-li historii a umění, nebo prostě jen nevěříte výrobcům outdoorového vybavení, kteří tvrdí, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení, vydejte se do muzea či galerie.
 
Celý příspěvek

21. 7. 2017

Čtyři kněží se zotavují z pádu v Alpách

/ Rubrika: z České republiky
Tři slovenští a jeden polský kněz se zotavují z pádu v Alpách. V masivu Mont Blancu se v úterý zřítili z padesátimetrové výšky. Duchovní děkují za modlitby.
 
Celý příspěvek

21. 7. 2017

Ve Venezuele se dnes lidé postí za spravedlnost a mír

/ Rubrika: z České republiky
Po nedělním referendu ve Venezuele, v němž hlasovalo 98% účastníků proti návrhům prezidenta Nicoláse Madura, propuklo v zemi další násilí. Na několik hodin byl zajat i kardinál Urosa Savino. Vatikánský kardinál Pietro Parolin vyzval příslušné autority, aby naslouchaly obyvatelům. Místní biskupská konference vyhlásila na dnešek den modliteb a postu.
 
Celý příspěvek

21. 7. 2017

Víkend budiž pochválen

/ Rubrika: z České republiky
Víkend je tu, tak není důvod nepokračovat v našem putování za církevní historií a současností. Ve třetím díle se podíváme na akce, které stojí za pozornost právě v těchto dnech.
 
Celý příspěvek

20. 7. 2017

Domácí hospicová péče Charity funguje spolehlivě a bez doplatků už přes 20 let

/ Rubrika: z České republiky
V uplynulých dnech se česká veřejnost z médií dovídala informace o špatně nastavených podmínkách financování hospicové péče poskytované v domácím prostředí a o nemožnosti doprovázet umírajícího pacienta po dobu více než 30 dní. K této důležité otázce lidského života se dnes vyjádřila Charita ČR, která je římskokatolickou církví zřízena jako služba milosrdné lásky lidem v různých obtížných životních situacích.
 
Celý příspěvek

20. 7. 2017

Přes 500 dětí v řezenské škole zažilo násilí

/ Rubrika: z České republiky
Přes 500 dětí zakusilo v letech 1945-1992 v řezenské škole a sboru Regensburger Domspatzen fyzické nebo psychické násilí. 67 dětí pak zažilo násilí se sexuálním pozadím. V závěrečné zprávě to uvádí právník Ulrich Weber, kterého požádala tamější diecéze o prošetření případu.
 
Celý příspěvek

20. 7. 2017

Papeže Františka sleduje na Twitteru již 35 milionů lidí

/ Rubrika: z České republiky
Papeže Františka sleduje na Twitteru již 35 milionů lidí. Podle serveru Twiplomacy je papež na této sociální síti nejsledovanějsím světovým lídrem.
 
Celý příspěvek

20. 7. 2017

Začal soud s obviněnými v kauze zpronevěry v nadaci nemocnice Bambino Gesù

/ Rubrika: z České republiky
První stání v procesu s dvěma bývalými úředníky nadace dětské nemocnice Bambino Gesù začalo toto úterý. Obžalovaní jsou obvinění ze pronevěry finančních prostředků nadace. Nemocnice je vlastněná Vatikánem a představuje největší evropské pediatrické výzkumné centrum.
 
Celý příspěvek

20. 7. 2017

Ještě na chvíli v letní Ostravsko-opavské diecézi

/ Rubrika: z České republiky
Na severu Moravy a Slezska to letos v létě vypadá, že zde lenošení nejspíš prohlásili za něco nepatřičného. Takže když jsme se v prvním dílu našeho seriálu snažili ukázat, že odpočinek ducha i těla je možný v kombinaci s duchovními prožitky a naše putování jsme zakončili ve Zlatých Horách, zjevně v tomto poznávání můžeme směle pokračovat. Sjedeme či sejdeme sice do údolí a nížiny, ale to nevadí.
 
Celý příspěvek

19. 7. 2017

Sekretářem Kongregace pro nauku víry se stal kněz blízký Špidlíkovi

/ Rubrika: z České republiky
Sekretářem Kongregace pro nauku víry se stal Mons. Giacomo Morandi, dosavadní zástupce sekretáře instituce. Kněz, kterého jmenoval v úterý papež František, měl blízko k českému kardinálu Tomáši Špidlíkovi.
 
Celý příspěvek

19. 7. 2017

Organizace Církev v nouzi bude pomáhat křesťanským rodinám v Sýrii

/ Rubrika: z České republiky
Katolická charitativní organizace Církev v nouzi (Kirche in Not) oznámila, že plánuje 32 projektů s cílem pomoci tisícům křesťanských rodin v Sýrii. Projekty jsou zaměřené na distribuci potravinové pomoci, podporu vzdělávání a asistenční pomoc rodinám.
 
Celý příspěvek

18. 7. 2017

Papež pozdravil Světové dělnické křesťanské hnutí

/ Rubrika: z České republiky
Papež František zaslal poselství na mezinárodní setkání Světového dělnického křesťanského hnutí, které se koná ve španělské Avile při příležitosti padesátiletého výročí jeho založení.
 
Celý příspěvek

18. 7. 2017

Kardinál Sandri: Nesmíme mlčet o konfliktu na Ukrajině

/ Rubrika: z České republiky
Láska k pravdě nám brání, abychom přijali ticho, které se rozhostilo okolo konfliktu na Ukrajině a kolem utrpení desetitisíců lidí. V charkovské katedrále to prohlásil prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri. Církevní představitel v pondělí ukončil návštěvu Ukrajiny, kam přišel jménem papeže Františka podpořit místní věřící.
 
Celý příspěvek

18. 7. 2017

I léto je čas, kdy má církev co nabídnout

/ Rubrika: z České republiky
Letní období láká lidi k dovoleným, děti si užívají prázdnin a duchovní život má v tomto čase některá svá specifika. Jak si dopřát duchovní i tělesný odpočinek? Lze to spojit dohromady? Myslíme si, že ano. Máme k tomu několik rad a tipů.
 
Celý příspěvek

18. 7. 2017

Ozbrojenci unesli dva kněze v Kongu

/ Rubrika: z České republiky
Neznámí ozbrojenci unesli dva katolické kněze ve východní části Demokratické republiky Kongo. K únosu došlo v oblasti, kde poslední dva roky probíhají krvavé střety. Ve svém prohlášení to uvedla to Národní biskupská konference Konga.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2017

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. července 2017

/ Rubrika: z České republiky
Všem těm, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím televize nebo rozhlasu, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných v následujících dnech. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a Českém rozhlasu.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2017

V Kolíně nad Rýnem byl pochován kardinál Joachim Meisner

/ Rubrika: z České republiky
V kolínské katedrále byl v sobotu pochován kardinál Joachim Meisner, který zemřel 5. července ve věku 83 let. Pontifikální requiem sloužil místní arcibiskup kardinál Rainer Maria Woelki, homilii pronesl maďarský kardinál Péter Erdö, kterého pojilo se zesnulým dlouholeté přátelství. Při bohoslužbě zazněl i pozdrav papeže Františka a emeritního papeže Benedikta XVI.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2017

Pozdrav Benedikta XVI. u příležitosti pohřbu kardinála Meisnera

/ Rubrika: z České republiky
Zveřejňujeme pozdrav emeritního papeže Benedikta XVI. napsaný u příležitosti pohřbu kardinála Joachima Meisnera. Text četl během obřadů prefekt papežského domu arcibiskup Georg Gänswein.
 
Celý příspěvek

17. 7. 2017

Laici a rodiny mají nové stránky

/ Rubrika: z České republiky
Vatikánské Dikasterium pro laiky, rodiny a život představilo nové webové stránky. Ty mají sloužit jako místo vzájemného setkávání a naslouchání. Minulý týden také instituce představila své nové logo.
 
Celý příspěvek

14. 7. 2017

Unesený indický kněz je stále naživu, říká jemenský ministr zahraničí

/ Rubrika: z České republiky
Jemenský ministr zahraničí ujistil indickou vládu, že unesený indický kněz Tom Uzhunnalil je stále naživu a pokračuje úsilí o jeho propuštění. Salesiánský kněz byl unesen v březnu loňského roku poté, co pravděpodobně islamističtí teroristé napadli dům pro seniory v Adenu, kde působil jako kaplan. Útočníci pak zastřelili 16 lidí, včetně 4 řádových sester.
 
Celý příspěvek