Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

19. 9. 2018

Katolický týdeník: Lesk a bída „křesťanských hodnot“

/ Rubrika: z České republiky
Co znamená výraz „křesťanské hodnoty“? Jak se zvěst evangelia může změnit v hodnotový systém? Jak je možné, že se „křesťanské hodnoty“ stávají zásadním artiklem v předvolebním boji v zemi, kde se více než polovina občanů nepovažuje za křesťany?
 
Celý příspěvek

19. 9. 2018

Papež František: Nikdy neurážejme rodiče

/ Rubrika: z České republiky
Po prvních třech přikázáních Desatera, která určují náš vztah k Bohu, se při dnešní audienci věnoval papež František čtvrtému přikázání: Cti otce svého i matku svou, abys dlouho živ byl a dobře ti bylo na zemi. Vysvětlil, že i přestože si zkušenost z dětství, která může být někdy negativní, neseme po celý život, díky Boží milosti můžeme svůj život naplnit světlem a najít smíření se svým životem. V závěru zmínil Svatý otec Veronicu Antalovou, která bude blahořečena tuto sobotu 22. září v rumunském městě Neampţ.
 
Celý příspěvek

19. 9. 2018

Cesta ke kněžství vedla přes Golgotu

/ Rubrika: z České republiky
Již tuto sobotu, 22. září v 9.30, proběhne v královéhradecké katedrále Svatého Ducha kněžské svěcení. Z rukou místního biskupa Jana Vokála ho přijmou dva kandidáti kněžství: Petr Vtípil a Jan Lukeš. Motivace k tomu stát se knězem nás zajímá; oběma jsme tedy položili otázky. Jaká byla jejich cesta ke kněžství, jaké překážky při ní museli překonávat a v čem nalézali sílu jít dál? Nejprve přinášíme rozhovor s Petrem Vtípilem, jehož primice se uskuteční v sobotu 29. září v 10.30 v kostele sv. Michaela Archanděla v Krouně.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2018

Královehradecký biskup Jan Vokál slaví 60. narozeniny

/ Rubrika: z České republiky
Pochází z Hlinska, vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, ale zatoužil být knězem, proto před 35 lety emigroval do Itálie, kde v Římě vystudoval Papežskou lateránskou univerzitu. Letos 25. září oslaví biskup Jan Vokál 60 let.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2018

V Praze se sejdou představitelé francouzských katolických komunit

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech od 20. do 23. září se poprvé v Praze sejdou představitelé francouzských katolických komunit v zahraničí, aby se věnovali tématu: „Církev v zemích, které ji pronásledují“. Setkání se zúčastní duchovní a laici z více než 17 zemí ze čtyř kontinentů. Na Břevnově se tak celkem sejde kolem 60 lidí a celý jejich program bude ve francouzštině.
 
Celý příspěvek

18. 9. 2018

CCEE: Evropští biskupové děkují milionům křesťanských dobrovolníků

/ Rubrika: z České republiky
Ve dnech 13.-16. září 2018 proběhlo v polské Poznani plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Hlavním tématem zasedání byl Duch solidarity a představen byl průzkum o dobrovolnictví v Evropě. Novým generálním sekretářem CCEE byl zvolen slovenský kněz Martin Michalíček.
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

Papež v Palermu: Nemůžete věřit v Boha a být členem mafie

/ Rubrika: z České republiky
Papež František v sobotu absolvoval pastorační cestu na Sicílii. Stěžejní událostí jeho návštěvy bylo celebrování slavnostní mše svaté s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, který byl před 25 lety zavražděn místní mafií. Dále se pak v katedrále setkal s klérem a řeholníky a v podvečer zakončil svojí návštěvu setkáním s mladými lidmi na náměstí Politeama.
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

Proč si dnes připomenout Adolfa Kajpra?

/ Rubrika: z České republiky
Dnes, 17. září, si připomínáme výročí mučednické smrti velkého českého jezuity Adolfa Kajpra. Co může tento svědek maximálního křesťanství říci dnešku?
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi 2018

/ Rubrika: z České republiky
V pátek 28. září 2018 nás čeká slavnost sv. Václava, Den české státnosti. Nechte se inspirovat, a přijeďte na národní pouť do Staré Boleslavi nebo např. do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze oslavit tento den.
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

I biskupové musí chodit do školy

/ Rubrika: z České republiky
V září začal nový školní rok a biskupové, kteří byli jmenováni v posledním roce, vyrazili ve dnech 5. až 13. září do Říma na devítidenní formační kurz pořádaný Kongregací pro biskupy. Kurzu se účastnilo celkem 144 biskupů z celého světa; Českou republiku zastupovali olomoučtí pomocní biskupové Josef Nuzík a Antonín Basler, dále pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David.
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 17. do 23. září 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

17. 9. 2018

Reakce na vyjádření J. Faltýnka v Otázkách Václava Moravce

/ Rubrika: z České republiky
Nedělní Otázky Václava Moravce se 16. září 2018 věnovaly i tématu částečného majetkového narovnání (nesprávně označovanému za tzv. církevní restituce). První místopředseda hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek zde vysvětloval důvody pro zdanění tzv. církevních restitucí jejich údajné nadhodnocení. Jeho vyjádření uvádí generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl na pravou míru.
 
Celý příspěvek

15. 9. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 38. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 17. do 23. září můžete například navštívit Den otevřených dveří hlavní brněnské redakce Proglasu. Z programu se můžete těšit na rozhovor s tureckým spisovatelem Iskenderem Palou nebo pořad Mezi slovy věnovaný Mezinárodnímu dni Alzheimerovy choroby.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2018

Papež připomene v Palermu 25. výročí smrti Pina Puglisiho, bojovníka proti mafii

/ Rubrika: z České republiky
V sobotu 15. září se papež František vydá na pastorační návštěvu Sicílie. Nejprve ho čeká setkání s věřícími ve městě Piazza Armerina v provincii Enna a poté se přesune do Palerma. Zde bude na nábřeží celebrovat slavnostní mši svatou s liturgickou památkou blahoslaveného Pina Puglisiho, jehož 25. výročí smrti si tuto sobotu připomínáme. Pino Puglisi je označován za prvního mučedníka organizovaného zločinu.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2018

Papež František diskutoval s americkými biskupy kauzu sexuálního zneužívání

/ Rubrika: z České republiky
Papež František včera přijal zástupce Biskupské konference Spojených států, aby s nimi promluvil o kauze sexuálního zneužívání ze strany kléru. Delegaci vedl kardinál Daniel DiNardo, arcibiskup z Galvestonu-Houstonu a předseda Biskupské konference Spojených států, společně s kardinálem Seánem Patrickem O’Malleym, bostonským arcibiskupem a předsedou Papežské komise pro ochranu nezletilých.
 
Celý příspěvek

14. 9. 2018

Školení copywritingu

/ Rubrika: z České republiky
Jednodenní školení copywritingu pro PR pracovníky Charity pořádané Českou biskupskou konferencí v rámci projektu Renovabis.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2018

Kardinál O´Malley: Církev musí naslouchat hlasům obětí zneužívání

/ Rubrika: z České republiky
Papežská komise pro ochranu nezletilých skončila minulou neděli svoje 9. plenární zasedání. Závěrem jednání bylo, že církev musí nyní co nejvíce naslouchat hlasům obětí, které prožily sexuální zneužívání ze strany kléru. V únoru příštího roku se také v Římě sejdou předsedové všech biskupských konferencí, aby společně s papežem Františkem diskutovali o prevenci zneužívání dětí i dospělých v církvi.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2018

Církevní školy v ČR slaví svůj den. Již tuto neděli

/ Rubrika: z České republiky
Na 16. září 2018 připadá Den církevního školství, připomínka této oblasti služby široké společnosti ve více než stovce škol a školských zařízení zřizovaných římskokatolickou církví v různých místech ČR. Ve dnech blízko památky svaté Ludmily, babičky sv. Václava, chtějí školy představit svoji činnost, připomenout význam pro život místní obce či města a také slavit se svými žáky a studenty při mimoškolních aktivitách. Nejinak je tomu i letos.
 
Celý příspěvek

13. 9. 2018

Výbor Evropského týmu pro katechezi v Praze připravoval setkání v roce 2019

/ Rubrika: z České republiky
Výbor Evropského týmu pro katechezi neboli The European Equipe for Catechesis (EEC) a Katechetická sekce ČBK se koncem minulého týdne setkaly v Praze, aby zde jejich zástupci připravili setkání EEC, které se v Praze uskuteční v červnu 2019.
 
Celý příspěvek

12. 9. 2018

Papež František: Nejhorším otroctvím je vlastní ego

/ Rubrika: z České republiky
Ve středeční audienci se papež František znovu vrátil ke třetímu přikázání a zamyslel se nad dnem odpočinku, kdy jsme vyzváni k oslavě osvobození, jak je nastíněno v knize Deuteronomium. Papež zmínil různé druhy současného otroctví, které nám odebírají především vnitřní svobodu, a zdůraznil, že je důležité se otevřít Božímu milosrdenství, které nás zbavuje vlastního otroctví.
 
Celý příspěvek

12. 9. 2018

Patron českých cestovatelů zpět v Praze

/ Rubrika: z České republiky
V úterý 11. září se konala v kostele Panny Marie Sněžné slavnostní česko-italská mše svatá, při které byl pražským františkánům italskými spolubratřími předán relikviář s ostatky bl. Odorika z Pordenone. Kdo byl tento skoro neznámý kněz s českými kořeny, který ve středověku procestoval celý tehdy známý svět?
 
Celý příspěvek

11. 9. 2018

Papež František napsal prezidentu Ortegovi, vyprošuje mír pro Nikaraguu

/ Rubrika: z České republiky
Papež František zaslal zdravici nikaragujskému lidu ke Dni nezávislosti, který si země připomíná 15. září. V dopise adresovaném prezidentu Danielu Ortegovi ujišťuje nikaragujský lid o svých přímluvných modlitbách za klid a mír v zemi, kde už řadu měsíců probíhají násilné střety mezi vládou a opozicí.
 
Celý příspěvek

11. 9. 2018

Blahořečena mystička Alfonsa Marie Eppingerová

/ Rubrika: z České republiky
V neděli 9. září byla ve francouzském Štrasburku blahořečena odvážná a silná žena, mystička, zakladatelka kongregace Sester Nejsvětějšího Spasitele a milosrdná Samaritánka - Alfonsa Marie Eppingerová. Její liturgická památka bude připadat na 9. září.
 
Celý příspěvek

10. 9. 2018

Přímé přenosy bohoslužeb od 10. do 16. září 2018

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe, na Radiu Proglas a v České televizi.
 
Celý příspěvek

10. 9. 2018

Kardinál Nichols: Odcházíme z EU, ale zůstáváme součástí Evropy

/ Rubrika: z České republiky
Nedávno zavítal do Prahy kardinál Vincent Nichols, arcibiskup z Westminsteru a předseda Biskupské konference Anglie a Walesu. Důvodem jeho návštěvy byla cena, kterou mu předala organizace Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci za jeho aktivity v boji proti obchodu s lidmi. Při té příležitosti jsme mu položili několik otázek týkajících se dopadů brexitu na situaci britské katolické církve.
 
Celý příspěvek

10. 9. 2018

Na 20. ročník Romské poutě míří stovky poutníků

/ Rubrika: z České republiky
Poutní místo na Svatém Kopečku u Olomouce přivítá v sobotu 15. září Romy ze všech koutů České republiky i ze Slovenska. Po slavnostní mši svaté v bazilice Navštívení Panny Marie zazní v ambitech strhující rytmy romských melodií v podání populárních slovenských romských kapel. Charita Olomouc srdečně zve na výroční Romskou pouť nejen všechny Romy, ale i všechny zájemce o romskou kulturu z řad široké veřejnosti.
 
Celý příspěvek

8. 9. 2018

Programové tipy Radia Proglas na 37. týden 2018

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 10. srpna do 16. září vysílá Proglas například Kafemlýnek věnovaný uplynulému Světovému setkání rodin v Dublinu, první díl barvínkovského seriálu Čeští patroni nebo debatu mladých s plzeňským biskupem Tomášem Holubem.
 
Celý příspěvek

7. 9. 2018

Konference církevních škol a školských zařízení 2018

/ Rubrika: z České republiky
Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 14. – 16. listopadu 2018 v hotelu JEHLA ve Žďáru nad Sázavou.
 
Celý příspěvek

7. 9. 2018

Papež František manželům: Manželství je riskem, který stojí za to

/ Rubrika: z České republiky
Během své pastorační cesty do Irska pronesl papež František šest oficiálních promluv a k některým z nich bychom se rádi ještě podrobněji vrátili. Jednou z prvních zastávek bylo setkání s manželskými páry a snoubenci v dublinské prokatedrále Panny Marie, kde papež ve své živé promluvě reagoval na otázky manželů a snoubenců.
 
Celý příspěvek

7. 9. 2018

V Bratislavě se sešli biskupové střední a východní Evropy

/ Rubrika: z České republiky
Zástupci biskupských konferencí Slovenska, České republiky, Polska, Maďarska, Chorvatska, Ukrajiny, Slovinska, Bosny a Hercegoviny, Mezinárodní konference sv. Cyrila a Metoděje se spolu s čelními představiteli CCEE setkali v těchto dnech Bratislavě. Účastníci setkání debatovali na téma "Pravda a kultura života" a spolu s apoštolským nunciem na Slovensku slavili mši svatou v katedrále svatého Martina. Hlavním celebrantem byl předseda CCEE kardinál Angelo Bagnasco, homilii pronesl kardinál Dominik Duka OP.
 
Celý příspěvek