Jdi na obsah Jdi na menu
 


z České republiky

Příspěvky

21. 1. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 21. do 27. ledna 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

21. 1. 2019

Expozice církevní a klášterní turistiky opět oslovila tisíce návštěvníků

/ Rubrika: z České republiky
Stánkem církevní a klášterní turistiky prošlo během letošního veletrhu cestovního ruchu Regiontour v Brně opět několik tisíc návštěvníků.
 
Celý příspěvek

21. 1. 2019

Zástupci anglikánských a starokatolických církví se setkali v Praze

/ Rubrika: z České republiky
Členové Anglikánsko-starokatolické mezinárodní koordinační rady (AOCICC) jednali v Praze. Při této příležitosti se setkali také s arcibiskupem pražským kardinálem Dominikem Dukou OP a pomocným biskupem pražským Václavem Malým a společně diskutovali o současných výzvách.
 
Celý příspěvek

21. 1. 2019

Vatikán spustil aplikaci na sdílení modliteb s papežem Františkem

/ Rubrika: z České republiky
Svatý otec představil v neděli před mariánskou modlitbou Anděl Páně na svatopetrském náměstí aplikaci na sdílení modliteb nazvanou Klikni pro modlitbu. Jedná se o oficiální aplikaci Celosvětové sítě modliteb s papežem Františkem a také její pobočky Eucharistického mládežnického hnutí.
 
Celý příspěvek

18. 1. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu od 21. do 27. ledna uslyšíte na Radiu Proglas hudebně-literární pásmo Kde končí svět věnované památce Jana Palacha, hostem v pořadu Okolo stolu dude pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer atd.
 
Celý příspěvek

18. 1. 2019

Open Doors: Počet pronásledovaných křesťanů narůstá

/ Rubrika: z České republiky
Na celém světě roste počet pronásledovaných křesťanů. Vyplývá to z právě zveřejněného indexu pronásledování, zpracovaného organizací Open Doors. V současné době trpí pronásledováním více než 245 milionů Kristových následovníků. Mezinárodní organizace Open Doors zkoumala situaci ve 150 zemích. Celosvětový index pronásledování vydává už 15 let.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2019

Papež chce, aby všichni biskupové jasně věděli, jak bojovat proti zneužívání

/ Rubrika: z České republiky
Papež František minulý týden setkal s organizátory únorového setkání předsedů biskupských konferencí z celého světa, které se bude věnovat ochraně nezletilých v církvi. Cílem setkání je, aby všichni biskupové měli jednoznačně jasno, co je potřeba podniknout v prevenci a zabránění světového závažného problému zneužívání nezletilých.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2019

Katolický týdeník: Jan Palach. Jak reagovala církev?

/ Rubrika: z České republiky
Před 50 lety, 16. ledna 1969, se na pražském Václavském náměstí upálil Jan Palach. Jeho čin otřásl celou tehdejší společností. Reagovali na něj i představitelé církve – a to jak domácí, tak i světové.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2019

Panamský arcibiskup na SDM: Církev a společnost vás potřebují

/ Rubrika: z České republiky
Panamský arcibiskup Ulloa Mendieta stojící v čele diecéze, která je hostitelem Světového dne mládeže 2019 promluvil v rozhovoru o svých nadějích v souvislosti s SDM; mluvil o očekávání mladých poutníků a popsal, jaké přivítání čeká papeže Františka, který do Panamy dorazí 23. ledna.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2019

Setkání generálních sekretářů v COMECE

/ Rubrika: z České republiky
Generální sekretáři biskupských konferencí zemí Evropské unie se setkali 17. ledna 2019 v bruselském sídle COMECE, aby si vyměnili stanoviska na klíčové otázky týkající se katolické církve v Evropské unii. Českou republiku na tomto setkání zastupoval P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.
 
Celý příspěvek

17. 1. 2019

Vatikán zveřejnil dva nové dokumenty týkající se migrantů a uprchlíků

/ Rubrika: z České republiky
Sekce pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro pro službu integrálnímu lidskému rozvoji představila dva nové dokumenty. Jedná se o sborník zamyšlení papeže Františka o migrantech, uprchlicích a obchodování s lidmi s názvem „Světla na cestách naděje“ a dokument „Pastorační směrnice k obchodování s lidmi“.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2019

Čína: Děti a nezletilí do 18 let nesměli na vánoční bohoslužby

/ Rubrika: z České republiky
Referoval o tom pro agenturu AsiaNews o. Stanislav 达尼老 ze severovýchodu Číny. Den před Narozením Páně jej navštívili funkcionáři ze státního úřadu pro náboženské záležitosti, aby mu u příležitosti vánočních svátků poblahopřáli. Při té příležitosti mu však oznámili, že děti a mladiství do 18 let se z bezpečnostních důvodů nesmějí účastnit vánočních bohoslužeb.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2019

Papež František: Nezapomeňme nikdy říkat Otče

/ Rubrika: z České republiky
V dnešní audienci papež František opět navázal na cyklus katechezí věnovaných modlitbě Otčenáš a zaměřil se na to nejpodstatnější - oslovení nebeského Otce: Abba, Otče, Tatínku. Papež zdůraznil, že Bůh nás nikdy neztratil z očí, a povzbudil nás, abychom se k Němu vždy obraceli s důvěrou dítěte.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2019

Papež František: Ekumenismus není volitelnou věcí

/ Rubrika: z České republiky
Týden modliteb za jednotu křesťanů stojí také v centru pozornosti papeže Františka. Dnes ho připomněl na závěr dnešní audience a v pátek 18. ledna bude předsedat modlitbě nešpor.
 
Celý příspěvek

16. 1. 2019

Jak je církevní a klášterní turistika v ČR připravena na novou sezonu?

/ Rubrika: z České republiky
Ve čtvrtek 17. ledna 2019 začíná na brněnském výstavišti tradiční veletrh cestovního ruchu Region tour, kde ani letos nebude chybět expozice se stánky církevní a klášterní turistiky v ČR. Na co se ve stánku č. 028 v Pavilonu P můžete těšit? Co je v této oblasti putování s duchovním podtextem nového?
 
Celý příspěvek

15. 1. 2019

Papež František: Předávejte dětem víru svým životem z víry

/ Rubrika: z České republiky
Na svátek Křtu Páně sloužil papež František v Sixtinské kapli ve Vatikánu mši svatou, při níž jako každý rok pokřtil několik novorozenců. Ve své katechezi zdůraznil, že víra se předává doma, kde se žije.
 
Celý příspěvek

15. 1. 2019

17 žen je o krok blíže ke svatosti

/ Rubrika: z České republiky
Dnes 15. ledna přijal papež František na audienci kardinála Angela Becciu, prefekta Kongregace pro blahořečení a svatořečení, a během této audience Svatý otec schválil čtyři nové dekrety. První se týká potvrzení zázraku na přímluvu bl. Markéty Baysové, která tak bude svatořečena. Druhý dekret se týká potvrzení mučednictví Marie del Carmen a jejich 13 spolusester, které budou blahořečené. Poslední dva dekrety potvrdily hrdinské ctnosti dalších dvou sester, které byly prohlášené za ctihodné.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

Programové tipy Radia Proglas na 3. týden 2019

/ Rubrika: z České republiky
V týdnu 14. do 21. 1. se můžete těšit na týdeník Okolo stolu věnovaný 50. výročí úmrtí Jana Palacha, na rozhovor s ekonomem Tomášem Sedláčkem nebo na nový seriál Blahoslavenství z hory i roviny.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 14. do 20. ledna 2019

/ Rubrika: z České republiky
Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem. V Televizi Noe a na Radiu Proglas.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

Příští programové období EU zřejmě přinese řadu změn

/ Rubrika: z České republiky
Do konce roku 2018 se oproti předpokladům nepodařilo schválit víceletý finanční rámec ani projednat zásadní body evropských nařízení. Vyjednávání o nastavení nového programového období tak pokračující i pod rumunským předsednictvím. Přinášíme shrnutí navržených změn, které by zásadním způsobem ovlivnily konečné žadatele.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

ČR může využít všechny evropské prostředky pro období 2014-2020

/ Rubrika: z České republiky
Rok 2018 byl klíčový pro čerpání všech programů financovaných z evropských peněz. Všechny operační programy musely splnit věcné a finanční milníky dané tzv. pravidlem n+3. ČR splnila pravidlo u všech programů, zároveň také postupně probíhají revize programových dokumentů a přesuny případných nečerpaných prostředků do jiných prioritních oblastí.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

DR Kongo: Volby byly zmanipulované, říkají biskupové

/ Rubrika: z České republiky
Podle předběžných výsledků prezidentských voleb v Demokratické republice Kongo se vítězem stal opoziční kandidát Felix Tshisekedi. Biskupská konference Konga prohlásila, že výsledky hlasování nekorespondují s údaji, které zaznamenali pozorovatelé katolické církve. Druhý opoziční kandidát Martin Fayulu označil vítězství Tshisekediho za volební puč.
 
Celý příspěvek

14. 1. 2019

Panamské dobrodružství začíná

/ Rubrika: z České republiky
Do Panamy již z ČR odletěla první skupina složená z organizátorů české účasti na Světovém dni mládeže v této karibské zemi, a prvních poutníků cestujících organizovaně prostřednictvím Sekce pro mládež ČBK. Po příletu do Panama City následoval přesun do diecéze Colón, kde čeká účastníky a účastnice národní předprogram.
 
Celý příspěvek

11. 1. 2019

Ekumenické hnutí: Aby všichni byli jedno...

/ Rubrika: z České republiky
Každý rok 18. ledna, na památku Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. V tomto čase jsou pozváni věřící všech křesťanských denominací ke společným modlitbám. Co bylo příčinou jejich rozdělení a naopak, co mají společného? Otázkami na téma ekumena a ekumenické hnutí se zabývá náš shrnující článek.
 
Celý příspěvek

11. 1. 2019

Papež František navštíví Rumunsko

/ Rubrika: z České republiky
Tiskové středisko Svatého stolce dnes oznámilo, že papež František letos mezi 31. květnem a 2. červnem navštíví Rumunsko. Mottem návštěvy jsou slova "Pojďme společně."
 
Celý příspěvek

11. 1. 2019

Papež František upozorňuje na zapomenuté konflikty

/ Rubrika: z České republiky
Svatý otec často připomíná světu zapomenuté válečné konflikty, které se jen stěží dostanou do médií. Řekla to britská velvyslankyně ve Vatikánu Sally Axworthyová v rozhovoru pro Vatican News s odkazem na novoroční projev papeže Františka k členům diplomatického sboru akreditovaným u Svatého stolce.
 
Celý příspěvek

10. 1. 2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na leden

/ Rubrika: z České republiky
Představujeme aktuální modlitební záměr celosvětové sítě duchovního propojení s papežem Františkem pro tento měsíc. Pamatujme prosím na nejmladší misionáře, aby se stali statečnými pro Krista a svědčili o evangeliu v rodině, ve škole i místech zábavy.
 
Celý příspěvek

10. 1. 2019

Generální sekretář ČBK: Mám strach o právní klima u nás

/ Rubrika: z České republiky
V souvislosti s návrhem KSČM na zdanění finančních náhrad církvím a náboženským společnostem, který by se měl v závěrečném, třetím čtení, projednávat na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR již v týdnu od 22. ledna, přinášíme vyjádření generálního sekretáře ČBK.
 
Celý příspěvek

9. 1. 2019

Papež František: Žádná modlitba nezůstane nevyslyšena

/ Rubrika: z České republiky
Katechezi dnešní audience, ve které papež František pokračoval v cyklu zamyšlení nad modlitbou Otčenáš, nazval „Tlučte a bude vám otevřeno“. Papež nás povzbudil, abychom byli v naší modlitbě vytrvalí, neboť Bůh naše modlitby vždy slyší. A i když se může zdát, že modlitba zůstane nevyslyšena, vždy mění realitu, buď věci kolem nás, nebo nás samotné.
 
Celý příspěvek

9. 1. 2019

Papež vydal poselství ke Světovému dni nemocných

/ Rubrika: z České republiky
Papež František vydal poselství k 27. světovému dni nemocných, který se každoročně připomíná 11. února na památku Panny Marie Lurdské a který se v letošním roce bude slavnostně připomínat v indické Kalkatě.
 
Celý příspěvek